Eski ABD Başkanı Barack Obama Perşembe günü Silikon Vadisi’ne çağrıda bulunarak teknoloji şirketlerini toplumu bölmeyi ve demokrasiyi baltalamayı bırakmaya ve siyasi liderlerin düzenlemelere yol göstermesine yardımcı olmaya çağırdı.

Obama, çevrimiçi platformların “kışkırtıcı, kutuplaştırıcı içeriğin” demokrasi pahasına kazanılacak parayla çevrimiçi izleyicileri çektiğini bulduğunu söyledi.

Obama, Stanford Siber Politika Merkezi etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Gerçek ile yalan, işbirliği ve çatışma arasındaki rekabette, bu platformların tasarımı bizi yanlış yöne çekiyor gibi görünüyor” dedi.

Obama, platformları kullanıcıların kendilerinde paylaştıklarından sorumlu olmaktan koruyan Bölüm 230 olarak bilinen ABD yasasını değiştirmeyi savundu. Obama, “Bu büyük platformların bir miktar kamu gözetimine ve düzenlemesine tabi olması gerekiyor” dedi.

“Bu değişiklikleri hesaba katmak için Bölüm 230’daki reformları dikkate almamız gerekiyor, buna platformların sitelerinde reklam verme söz konusu olduğunda daha yüksek bir bakım standardına sahip olması gerekip gerekmediği de dahil.”

Obama, teknoloji şirketlerinden, kullanıcı topluluklarından ve endüstri uzmanlarından gelen girdilerle hazırlanmış bir düzenleyici yapının, zararlı içeriğin çevrimiçi yayılmasını yavaşlatırken etkili bir şekilde çalışmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Obama, “Teknoloji platformlarının, insanlar ve dünyanın her yerindeki insanlar olarak bilgi tüketme şeklimizde benzersiz bir rol oynadıklarını ve kararlarının toplumun her yönü üzerinde bir etkisi olduğunu kabul etmeleri gerekiyor.” Dedi.

“Bunun ötesinde, teknoloji şirketlerinin nasıl çalıştıkları konusunda daha şeffaf olmaları gerekiyor.”

Obama toplantıya, özellikle, çevrimiçi platformların ne tür içeriği teşvik ettiklerini açıkça belirtmeleri gerektiğini söyledi – yalnızca düzenleyicilere bile olsa, yazılım sırlarının rakiplere ifşa edilmesiyle ilgili endişeler varsa, Obama toplantıya söyledi.

Obama, “Giderek daha fazla kişimiz için arama ve sosyal medya platformları sadece internete açılan penceremiz değil, birincil haber ve bilgi kaynağımız olarak hizmet ediyor” dedi.

“Kimse bize pencerenin bulanık olduğunu, görünmeyen çarpıtmalara ve ince manipülasyonlara maruz kaldığını söylemiyor.”

Obama, Avrupa gibi daha agresif olan yerlerde düzenleyicilerle işbirliği yaparak büyük teknoloji firmalarının suistimallerini düzenleme konusunda ABD’nin daha iyi bir örnek oluşturması gerektiğini söyledi.

“Orada bulunan sabit safra ve vitriol akışı konusunda çok kaderciyiz, ancak bu şekilde olmak zorunda değil” dedi.

“İnternet bir araçtır. Sosyal medya bir araçtır. Günün sonunda araçlar bizi kontrol etmez. Biz onları kontrol ederiz ve biz onları yeniden yapabiliriz.”
genel-8