Alphabet X-birthed Intrinsic, geçen Eylül ayında büyük çıkışını yaptı. Yan kuruluş, yazılım öncelikli bir yaklaşımla ana şirketinin biraz sivilceli robotik rekorunu kırmaya çalışıyor. Spesifik olarak şirket, üretim robotlarını daha akıllı hale getirmek istiyor – bu, otomasyona yönelik pandemi kaynaklı talebin ortasında şüphesiz birçok kişiyi heyecanlandıran bir kavram.

Bugün ikinci büyük haberini yaptı: bir satın alma. Intrinsic, yapay zeka/robot istihbarat şirketi Vicarious’u satın alıyor. Bay Area merkezli firma, bir düzine yıldır tekme atıyor ve o zamanlar Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Samsung gibi büyük isimlerden sağlıklı 250 milyon dolar topladı. Şirket, teknolojisini “geleneksel otomasyon için çok karmaşık ve çok yönlü görevleri otomatikleştirmek için AI kullanan anahtar teslimi bir robotik çözüm entegratörü” olarak tanımlıyor. Buna paletleme, toplama ve paketleme gibi standart depo ve lojistik görevleri dahildir.

Anlaşma, yeni CEO Scott Phoenix’in gemiye geldiğini bulurken, Vicarious CTO Dileep George tarafından yönetilen firmadan küçük bir ekip aslında DeepMind araştırma ekibine katılacak. İlk Intrinsic duyuru gönderisinde CEO Wendy Tan-White, şirketin Alphabet boyunca ekiplerle işbirliği yaptığını belirtti ve burada durum kesinlikle böyle görünüyor.

Tan-White bir gönderide, “On yıldan fazla bir süredir Vicarious, vizyoner müşterilerle birden fazla endüstride akıllı robotik ve yapay zekanın sınırlarını zorluyor, disiplinler arası bir ekip ve bu süreçte benzersiz bir kültür oluşturuyor” dedi. “Çabalarımızı birleştirmenin sektör sorunlarını daha hızlı çözmemize ve ortak misyonumuzu hızlandırmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Intrinsic, lansmanından bu yana çoğunlukla sessiz kaldı ve bunun yerine gerçek dünyadaki imalat firmalarıyla bazı teknoloji pilotları oluşturmaya odaklanmayı seçti. Duyuru anlaşma hakkında daha fazla bilgi sunmadığı için durum böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor. Tan-White daha fazla ayrıntı vaat etse de, “önümüzdeki aylarda”.genel-24