TASS’a göre, bu yıl 9 Ağustos’ta leylak filizli otonom bir uydunun uzaya fırlatılması planlanıyor. Uydu, roketle birlikte montaj ve test için gönderildi.


Belgorod bölgesinden bilim adamları, 2021’de özel olarak tasarlanmış bir uydu temelinde uzayda leylak filizi yetiştirmek için bir deney başlatmayı planladılar, ancak fırlatma aracındaki sorunlar nedeniyle deneyin 2022’ye ertelenmesine karar verildi.

Karmaşık testler sırasında uzmanlar, uyduyu ve fırlatma aracını fırlatırken kullanılan diğer cihazlar üzerindeki etkisini kontrol edecek. Belgorod Devlet Ulusal Araştırma Üniversitesi’ndeki mühendislik merkezi müdürü Ivan Nikulin’in daha önce belirttiği gibi, bilim adamları, proje için geliştirilen ekipmanın yerleştirileceği leylak filizlerini göndermek için bir uydu kullanıyor. Deney sırasında, leylakların uzaydaki gelişiminin, Dünya’daki benzer bir uyduya yerleştirilmiş ikinci grup bitki ile karşılaştırılması planlanmaktadır. Mayıs ayında, mühendislik merkezinin uzmanları, uzaya gönderilen leylakların büyümesini gözlemlemenin mümkün olacağı bir uygulamanın oluşturulmasıyla ilgili çalışmaları tamamlayacak.genel-22