Amerikan şirketi IBM, 19 Nisan’da 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Bilgisayar donanımının yanı sıra yazılım ve bulut hizmetleri satışında da uzmanlaşan grup, üst üste üçüncü kez cirosunda artış kaydetti.

IBM grubunun büyümesi onaylandı

Big Blue, bir önceki yıla göre %8’lik bir gelir artışı kaydettiğini ve 2022’nin ilk çeyreği için 14,2 milyar dolar gelire ulaştığını açıkladı. Yıla güçlü bir başlangıç ​​yaptık ve şimdi modelimizin en yüksek noktasında 2022 için gelir artışı görüyoruz. IBM Başkanı ve CEO’su Arvind Krishna, şunları söyledi:

aynı kategoride

Beyaz Tesla arabası.

Tesla, zorluklara rağmen mükemmel bir 2022 ilk çeyreğine sahip

Grubun faaliyet dalları gelişiyor. Gelir, 2021’e göre yazılım satışları için %12, danışmanlık gelirleri için %13 ve kaydedilen 5 milyar dolar ile hibrit bulut için %14 arttı. Sadece altyapı satışları geçen yıla göre ciroda %2 düşüş yaşadı.

İlk çeyrekte, orta vadeli modelimiz doğrultusunda işimizin temellerini güçlendirmeye devam ettik. Grubun kıdemli başkan yardımcısı ve finans müdürü James Kavanaugh açıklıyor.

Ödenen ayrılıklar ve satın almalar

Finansal sonuçlar Bu ilk çeyreğin ilk çeyreği, 2020’de gelen Arvind Krishna’nın stratejik tercihlerini doğruluyor. Kyndryl’in IBM grubundan ayrılması Kasım 2021’de gerçekleştirildi ve daha fazla gelir elde etmesini sağladı. İki şirket hala ticari olarak yakından bağlantılıdır. Bu çeyrekteki %8’lik artışın yüzde 5’ten fazlası iki şirket arasındaki işlemlerden kaynaklanıyor.

2018’de IBM, yazılım şirketi Red Hat’i 34 milyar dolara satın aldı. Zamanın teknoloji devi için en pahalı olan bu satın alma, başarılı bir bahis. 2022’nin ilk çeyreğinde Red Hat, 2021’e göre %18’lik bir artış gördü.

Şimdilik, IBM için gelecek parlak. ” Kyndryl’in ek satışlarından elde edilen %3,5’lik katkıyla, tam 2022 yılı satış büyümesini tahminimizin en üst noktasında görüyoruz. Arvind Krishna analistlerle bir noktada konuştu. ” Yakın gelecekte bilişim teknolojilerine olan talebin daha da artacağına inanıyoruz. »genel-16