30 Aralık 2021—Uluslararası Uzay İstasyonu, Kanada’nın Quebec eyaletinin 264 mil yukarısında yörüngede dönerken, güneş Dünya’nın ufkunun üzerinde parlıyor. Kredi bilgileri: NASA

Bu resimler gezegenimizin muhteşem harikalarını tasvir ediyor, ancak bunlar Dünya’da hiçbir yere çekilmedi. Bunun yerine, ortak evimizin kırılgan güzelliğini ve sürekli değişen manzarasını kaydetmek için Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotlar tarafından yakalandılar.

Bugüne kadar, Merkür ve İkizler misyonlarının ilk günlerinden Uzay İstasyonunda çekilenlere kadar uzaydan insanlar tarafından çekilen 4 milyondan fazla fotoğraf toplandı ve hepsi dünya çapında araştırmacılara, bilim adamlarına ve halka ücretsiz olarak sunuldu. Sanatsaldan bilimselliğe kadar pek çok amaçla çekilen bu fotoğraflar, geniş bir kullanım alanına sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Mürettebat fotoğrafçılığının güçlü bir kullanımı, gezegenimizdeki değişiklikleri uzun süreler boyunca incelemektir. Örneğin Mısır’daki Toshka Gölleri ve Nasır Gölü, son 20 yılda istasyondan düzenli olarak fotoğraflandı. Bunun nedeni kısmen, bu göllerdeki su seviyelerinin her ay önemli ölçüde değişmesi ve bölgedeki tarımı sürekli etkilemesidir. Mürettebat fotoğrafçılığını kullanarak bu su kütlelerini uzun bir süre boyunca gözlemleyebilen araştırmacılar şu soruyu sorabilirler: Hacimleri zaman içinde az çok sabit mi? Yoksa yavaş yavaş sularını mı kaybediyorlar?

Andrea Wenzel, Yer Bilimleri ve Uzaktan Algılama biriminde çalışan ve ekip fotoğrafçılığı taleplerini yöneten bir yerbilimcidir. Bir mürettebat üyesinin Dünya’nın fotoğrafını çekerken sunduğu esnekliği not ediyor. “Bir uydu genellikle aynı fotoğrafları aynı konumlar üzerinden aynı yönlerde defalarca çeker. Öte yandan astronotlar, farklı görüş alanlarıyla -yakın çekimden geniş çekime kadar- fotoğraf çekmek için farklı lensler kullanabilirler. Alttaki Kupola Uzay İstasyonu, doğrudan aşağı panoramik bir görüntüye izin verir veya ekip üyesi, ufku içeren bir görüntüyü fotoğraflamayı seçebilir ve Uzay İstasyonu, Dünya çevresinde eşzamansız bir yörüngede uçtuğu için, günün herhangi bir saatinde veya herhangi bir zamanda görüntü yakalayabilir. gece.”

Kredi bilgileri: NASA

Wenzel, Güney Amerika’nın güney ucundaki Viedma Buzulu’nun, ekip fotoğrafçılığı tarafından zaman içinde gözlemlenen hareketli bir Dünya özelliğinin güzel bir örneği olduğunu belirtiyor. Yıllar içinde buzulun uzunluğunda önemli bir azalma oldu ve fotoğraflar, araştırmacıların buzulun izlediği yolu gözlemlemelerine ve bunu iklim değişikliği verileriyle ilişkilendirmelerine olanak tanıyor.

Mürettebattan ayrıca kasırga, orman yangını, sel veya volkanik patlama gibi bir olayı yakalaması istenebilir. Bu görüntü Kolombiya’daki sel baskınını gösteriyor. Wenzel, “Bu, uluslararası ilk müdahale ekiplerinin sel haritalarını güncellemek için kullandıkları bir dizi fotoğraftan biriydi. Sonuç olarak, yükselen su nedeniyle mahalli köylerin sakinlerini kurtarmak için bir operasyon başlattılar” diyor.

 • Zaman İçinde Değişimi Gözlemlemek

  22 Nisan 2021 – Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs adası, Suriye’nin Halep kentinin 263 yukarısında yörüngede dolanırken Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan görüntülendi. Kredi bilgileri: NASA

 • Zaman İçinde Değişimi Gözlemlemek

  22 Ağustos 2008—Toshka Gölleri, Mısır’daki Nasır Gölü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan. Kredi bilgileri: NASA

 • Zaman İçinde Değişimi Gözlemlemek

  8 Kasım 2018—Viedma Buzulu, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Arjantin’deki Patagonya buz sahaları. Kredi bilgileri: NASA

 • Zaman İçinde Değişimi Gözlemlemek

  28 Temmuz 2020—Uluslararası Uzay İstasyonundan Columbia’da Sel. Kredi bilgileri: NASA

Astronotlar genellikle Dünya’yı Uzay İstasyonundan görmenin en dikkat çekici yanının, gezegenimizi bir harita üzerinde çizilen sınırlar olmadan iklim bölgeleri ve kıtalar arasında görmek olduğunu söylerler. Neyse ki, hala yerde olanlarımız için, onların fotoğrafik becerileri, gördüklerini görmemize izin veriyor – şimdi ve on yıllar boyunca – hepimize çeşitli şekillerde fayda sağlıyor.


Çin, Haziran’da bir sonraki uzay istasyonu ekibini gönderiyor


Alıntı: Uzay kroniğinden çekilen 4 milyondan fazla fotoğraf (2022, 21 Nisan) 22 Nisan 2022’de https://phys.org/news/2022-04-million-photos-space-chronicle.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1