Dünya haritasının arka planına karşı yığılmış dört bloktan oluşan bir çizim.  Blokların hecelediği tek yolu okuyun "hakikat"diğerini oku, onlar heceler "numara yapmak".

Fosil yakıt şirketleri iklim değişikliğini biliyor 1966’dan berive neredeyse o zamandan beri, sizin almadığınızdan emin olmak için TV, radyo ve gazete reklamları satın alıyorlar. Onlarca yıl sonra, iklim değişikliğiyle ilgili yalanlar ortadan kalkmadı; onlar sadece gitmiş dijital.

Bir araştırmaya göre, ABD’deki insanların neredeyse yarısı haberlerini düzenli olarak sosyal medyadan alıyor. 2021 Pew Araştırma Merkezi anket. Bu sosyal ağlar genellikle tıka basa dolu yalanlardan. Sosyal medya şirketleri Facebook gibi iklim değişikliği hakkında yanlış bilgilerle mücadele ettiklerini iddia ettiler, ancak çabaları yetersiz göre, meydan okumaya yeni rapor Çevre dostu kar amacı gütmeyen gruplar Friends of the Earth, Avaaz ve Greenpeace ABD tarafından. Rapor, platformları en iyiden en kötüye şu şekilde sıraladı: Pinterest, YouTube, Facebook, TikTok ve son olarak Twitter.

Araştırmacılar analiz etti ve sıraladı beş büyük sosyal medya şirketi platformlarında iklim değişikliğiyle ilgili sahte haberleri ne kadar etkili ve şeffaf bir şekilde ele aldıklarına dair. Bazı platformların diğerlerinden daha iyi olmasına rağmen şunu buldular (Pinterest zirveye çıktı), beş şirketin de iklim dezenformasyonu konusundaki şeffaflıklarında ve buna karşı politikaların uygulanmasına yönelik stratejilerinde büyük eksiklikler vardı.

“Bu, araştırmacıları, savunucuları ve yasa koyucuları karar verme konusunda güçsüz bırakıyor. [these companies] Avaaz’da kıdemli danışman olan rapor yazarı Rebecca Lenn, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada, kendi platformlarını inşa etme ve düzenleme konusunda sorumlu davrandıklarını söyledi. Bu sosyal medya liderleri, “halkı büyük ölçüde karanlıkta bırakıyor” diye ekledi.

Rapora göre, bu platformlarda ne kadar iklim dezenformasyonunun döndüğü konusunda şeffaflık olmadan, buna yeterince değinmek neredeyse imkansız. Raporda, “Şirketler, dijital iklimle ilgili yanlış/yanlış bilgilendirmenin yaygınlığı ve yayılmasını önlemek için alınan herhangi bir dahili önlem hakkındaki verilerin çoğunu gizliyor” deniyor.

Rapora yanıt veren bir Twitter sözcüsü, “Twitter gibi güvenilir iklim bilgilerini yükseltmek için daha fazlasının yapılabileceğinin farkındayız ve önümüzdeki aylarda ilgili çabalarda paylaşacak daha çok şeyimiz olacak” dedi. Sözcü, şirketin reklamcıların iklimle ilgili yanlış bilgileri yaymasını yasakladığını da sözlerine ekledi.

Bir TikTok sözcüsü, şirketin videoları değerlendirmek ve iklimle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını sınırlamak için akredite gerçek denetleyicilerle çalıştığını söyledi. Bir Pinterest sözcüsü, özel iklim yanlış bilgilendirme raporlama paneli aracılığıyla işaretlenen gönderileri değerlendirmek için makine öğrenimi ve insan incelemesinin bir karışımını kullandığını söyledi. YouTube, arama ve öneri sistemlerinin iklim değişikliği konusunda yetkili kaynakları desteklediğini söyledi.

Facebook kayıt hakkında konuşmayı reddetti.

1980’lerde, düşünce kuruluşları koordineli bir şekilde öncülük etti. iklim değişikliği dezenformasyon kampanyaları Bu gruplar, tarafından finanse edilmiştir Büyük Petrol paraları, bilim adamlarının sonuçlarını büyük ölçüde abarttığı veya artan sıcaklıkların fosil yakıtların yakılmasıyla ilgisi olmadığı inancı gibi, iklim değişikliğiyle ilgili en yaygın efsanelerin çoğunu başlattı ve yaydı. Şimdi, yanlış bilgi pompalayan süper yayıcı hesaplar yerini aldı.

“Sosyal medya, iklim değişikliği inkarının, iklim şüpheciliğinin ve iklim yanlış ve yanlış bilgilendirmesinin yayılması için çok önemli bir vektör” Samuel WoolleyTexas Üniversitesi’nde hesaplamalı bir propaganda araştırmacısı olan Gizmodo ile yaptığı bir telefon görüşmesinde şunları söyledi: Rapora dahil olmadı. Odak noktası daha gösterişli nefret ve siyasi dezenformasyon kampanyalarına yöneldikçe, iklim değişikliğiyle ilgili yalanlar genellikle gözden kaçıyor. “[It] Arka koltukta oturuyor gibi görünüyor, bu açıkçası gerçekten endişe verici, çünkü iklim değişikliğiyle ilgili bilim inanılmaz derecede net.”

Sıralamalarına ulaşmak için araştırmacılar, farklı sosyal medya şirketlerinin uygulamalarını değerlendiren 27 evet veya hayır sorusu tasarladılar ve herkese açık tüm topluluk yönergelerini, hizmet şartlarını, basın bültenlerini ve her şirketin öz değerlendirmelerini incelediler. yanlış bilgilerle (ve özellikle iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgilerle) ilgili. “Platform, içeriğin yanlış/yanlış bilgi olarak doğrulandığı süreç hakkında net mi?” Diye sordular. ve “Platform, algoritmik olarak sıralanmış içerikteki yanlış bilgi dağıtımını azaltıyor mu?”

Raporda, zararlı şekilde şeffaf olmayan politikalar ve yaptırımlara ilişkin genel bulgulara ek olarak, eğlenceli bilgiler de yer aldı: Ne Youtube ne de Twitter, dezenformasyonun doğrudan kullanıcılara tavsiye edilmesini yasaklamıyor (bir şey diğer araştırma da vurgulamıştır). Ve beş sosyal medya şirketinden hiçbirinin kendi raporlarında iklimle ilgili dezenformasyona özellikle değinmediğini (her ne kadar Tümü ile ilgili onlara Yayınla herhangi biri platformlarında üç ayda bir veya iki yılda bir yapılan yanlış bilgi değerlendirmeleri).

Ayrıca araştırmacılar, sosyal ağların yanlış bilgilendirme politikalarına sahip olmasına rağmen, Facebook, Twitter, Pinterest ve Youtube’un bu politikaları reklamcılara karşı zorunlu olarak zorlamadığını buldular. Ayrıca, Facebook, Pinterest ve Tiktok’ta tekrarlanan yanlış bilgi ihlallerinin nasıl kategorize edildiği veya uygulandığı net değil.

Rapor, yine de bir olumluya işaret etti: Her ikisi de Youtube (aracılığıyla Google) ve Pinterest özellikle iklim değişikliğiyle ilgili yanlış/yanlış bilgilendirmeyi azaltmaya odaklanan kamuya açık politikaları var ve her iki şirket de bu politikaları geliştirmek için iklim değişikliği uzmanlarına danıştı.

Yeni rapor, sosyal medya platformlarını yollarını değiştirmeye veya yasanın bunları yapması için çağırıyor. “Bu şirketlerin, çevrimiçi iklim dezenformasyonu ölçeğinde ve bununla mücadeleye yönelik politikalarında tam şeffaflık için araştırmacıların, savunucuların ve yasa koyucuların yıllarca süren çağrısına yanıt vermelerinin zamanı geldi. Yapmayacaklarsa, milletvekillerinin adım atması ve onlardan şeffaflık ve hesap verebilirlik talep etmesi gerekiyor” dedi Lenn.

Ve Frank KellyCambridge Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan bir 2022 Kraliyet Cemiyeti raporu Çevrimiçi bilimsel yanlış bilgilendirme hakkında, genellikle dezenformasyonun yükselişinin sadece sosyal medya sitelerinin ötesine geçtiği konusunda hemfikirdi. Gizmodo ile görüntülü görüşmede. Yeni araştırmaya dahil olmayan Kelly, politika yapıcıların, teknoloji şirketlerinin ve hatta bilim camiasının sorumluluğu paylaştığını söyledi. “Gümüş bir kurşun olmasını beklememeliyiz” diye ekledi.

Dijital Hizmetler Gözetim ve Güvenlik Yasası, fatura Şubat ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde tanıtılan bu yasa, kabul edilirse dezenformasyon konusunda zorunlu teknoloji şirketlerinin şeffaflığına yönelik ilk adım olacaktır.

Yine de bazı uzmanlar için daha fazlasının yapılması gerekiyor. Texas Üniversitesi araştırmacısı ve yazarı Woolley, “Bu, akıl almaz derecede büyük bir sorun” dedi. konuyla ilgili bir kitap yeni raporda yer almayan çevrimiçi propaganda. “[These companies] AI kullanmaktan bahsettiler, daha fazla insan moderatör işe almaktan bahsettiler, ancak bu alanda bir araştırmacı olarak, uçak uçarken hala uçağı inşa etmeye çalıştıkları açık,” diye ekledi Woolley. İklim dezenformasyonunu gerçekten ele almak için sosyal medya şirketlerinin büyük olasılıkla çizim tahtasına geri dönmek zorunda kalacağına inanıyor.

Woolley, “Platformlarının altında yatan sistemleri, tavsiyeleri ve algoritmik sistemleri düşünmeleri gerekiyor” dedi. “Bu platformların birçok unsurunun, saf kapitalizm ve kontrol yerine insan hakları, demokrasi ve bilim göz önünde bulundurularak yeniden tasarlanması gerekiyor.”genel-7