Blagoveshchensk şehri, Rusya’nın uzak doğusunda, Moskova’dan yaklaşık 3.500 mil ve Kiev’den daha uzakta oturuyor. Bir nehrin karşısında, Çin’in Heihe şehri güneye doğru yayılıyor ve ilk Çin-Rus yol köprüsü; köprünün yanında, haber yapmak için şehir hakkında çok az şey var.

Ancak şehrin kamu işleri, şeffaflık kolektifi Distributed Denial of Secrets tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan Blagoveshchensk Şehir İdaresi’nden gelen 150 GB e-posta biçiminde bakmak isteyen herkes için çıplak hale getirildi – o zamandan beri kuruluşa sızdırılan birçok veri setinden sadece biri. Ukrayna işgali başladı.

Ukrayna’daki savaş 60 güne yaklaşırken, ülkeden eşi benzeri görülmemiş bir oranda sızıntılar geliyor. 20 Nisan’da DDoSecrets kurucu ortağı Emma Best tweetlendi Kolektif, işgal başladığından beri hiçbir yavaşlama belirtisi göstermeden 5,8 terabayt sızıntı yayınladı.

Bu tweetin olduğu gün, DDoSecrets iki yeni sızdırılmış e-posta önbelleği yayınladı: mülk yönetim şirketi Sawatzky’den 575.000 e-posta ve Moskova merkezli bir yatırım şirketi olan Worldwide Invest’ten 250.000 e-posta.

“Rusya” kategorisinde, sızıntılar artık bankalar, petrol ve gaz şirketleri ve Rus Ortodoks Kilisesi dahil olmak üzere Rus toplumunun büyük bir kesitini içeriyor. DDoSecrets tarafından sağlanan diğer bazı sızdırılmış içeriğe kıyasla, Blagoveshchensk e-postaları yalnızca orta ölçekli bir sızıntıyı temsil ediyor. En küçük veri seti (kişisel ayrıntıların bir listesi) Ukrayna’da 120.000 Rus askeri) yalnızca 22 MB, en büyüğü ise (Rus devlete ait bir yayıncıdan 20 yıllık e-postalar) 786 GB büyüklüğünde.

DDoSecrets, Rusya’dan gelen sızıntılara ev sahipliği yapan tek yer değil, ancak şu anda tartışmasız en aktif olanı – DDoSecrets üyesi Lorax Horne söylese de örgüt açıkça Ukrayna yanlısı veya Rusya karşıtı bilgileri yayınlamaya çalışmıyor.

Horne, “Geçen aydan önce DDoSecrets’i duymamış olanlar, bir pozisyon aldığımızı varsaydıkları için affedilebilirler” dedi. Sınır. “Ama gerçekten aldığımız verilerle ilgisi var. Diğer taraftan veri setleri alıyor olsaydık, bunu yayınlamak için de düşünürdük. Öyle oluyor ki ortaya çıkan veri setlerinin çoğu Rus varlıklarıyla ilgili.”

Yine de, DDoSecret’in sızıntılarının çoğunun savaş karşıtı duygular tarafından motive edildiğini inkar etmek zor. (NBC News ile bir röportajda, Emma Best tarif “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin adaletsizliğine ve işgalciler tarafından işlenen savaş suçlarının insanlık dışılığına cevaben çığlıklar atarak” topluluğa sızan hacktivistler. Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan gelen hacktivizm çağrısı da yardımcı oldu, Horne enerjiyi tanımlanmış bir dizi Rus hedefine yönlendirdiğini söylüyor. Ukrayna hükümetinden gelen talimatla gelen ahlaki netliğin yanı sıra, diğer uzmanlar, aksi takdirde bilgisayar korsanlığı faaliyetini azaltabilecek aktörlerin uygulamalı bir yaklaşımına işaret ediyor.

Örgüt, kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasından bu yana geçen yıllarda yavaş yavaş kargaşaya düşmüş gibi görünen öncü sızıntı paylaşım platformu WikiLeaks’in halefi olarak etiketlendi. Çatışma başladığında, sitenin belge gönderme kanallarının neredeyse tamamı kapatıldı. çalışmadığı bulunduorijinal şeffaflık platformuyla sızıntıları paylaşmayı neredeyse imkansız hale getiriyor ve WikiLeaks’in Ukrayna ihtilafıyla ilgili verileri barındırmada çok az rol oynadığı anlamına geliyor.

Bu, DDoSecrets’e Rusya’ya karşı hacktivist faaliyetlerin meyveleri için fiili bir ön uç dağıtım sistemi olarak çalışan yeni bir stratejik rol verdi.

Güvenlik araştırmacısı Jeremiah Fowler, “Geleneksel bilgisayar korsanları, kolluk kuvvetleri veya güvenlik topluluğu üyelerinden hiçbir zaman sevgiyle bakmadılar, ancak mevcut çatışmada Rusça olan her şeye saldırmak için ücretsiz bir geçiş aldılar” dedi. Ukrayna’da hacktivizm “Rusya, Anonymous’un en büyük işe alımcısı haline geldi.”

Yine de, aramızda daha kronik bir şekilde çevrimiçi olanlar, veri paylaşımının bir savaşın gidişatını değiştirebileceği bir dünya için can atıyor olsa da, bunun içinde yaşadığımız dünya olduğu açık değil.

Sızan veriler, eğer sıradan Ruslar buna erişebilseydi ve ülkede hâlâ yaygın olan elit yolsuzluğun somut kanıtları için arşivlere göz atabilseydi, çok etkili olurdu. Ancak ülkedeki bilgi ortamının hükümet sansürü tarafından her zamankinden daha sıkı kontrol ediliyorsızdırılan bilgilerin büyük çoğunluğunun yurt içinde ana akım dikkati çekmesi pek olası değildir.

Alliance for Securing Democracy’deki bilgi manipülasyon araştırma ekibinin başkanı Bret Schafer, son sızıntılarda yer alan herhangi bir suçlayıcı bilginin etkisini sınırlamada olası bir faktör olarak Rusya’da bağımsız medyanın istikrarlı bir şekilde bastırılmasına işaret ediyor.

Schafer, “Pandora Belgelerini örnek olarak kullanarak, Kremlin içinde çok yüksek seviyelerdeki açık yolsuzluklara dikkat çektiler ve bu, Rusya’da ülke içinde gerçekten bir dalgalanma bile yaratmadı çünkü kapsanmamıştı,” diyor Schafer. “Biliyorsunuz, artık var olmayan birkaç bağımsız kuruluş tarafından karşılandı. Bu nedenle, muhtemelen ülke içinde olan sınırlı etki bile bu sefer olmayacak, çünkü bağımsız medya daha da boğulmuş durumda.”

Schafer ayrıca Rusya’da internet özgürlüğüne yönelik baskılara da dikkat çekiyor. Twitter engelleme ve işgal başladığından beri ülke içinde Facebook. Bazı genç, dijital bilgili Ruslar bu önlemlerin bazılarını atlatabilse de, sonuçta dijital haberler bile giderek Kremlin tarafından onaylanıyor.

Uzun vadede, Rus halkının işgalin doğasına ilişkin anlayışını değiştirmek, ülkeyi uluslararası düzene geri döndürmek için bir ön koşul olacak, bu ister yıllar, hatta on yıllar sonra gerçekleşsin. Sızıntı siteleri bunda bir rol oynayabilir, ancak diplomasi ve bağımsız bir medyanın nihai olarak yeniden inşasını destekleyecek diğer önlemler de öyle.

Buradaki son ne olursa olsun, Rusların yüzde 70’inin bu savaşın bir savaş olmadığını düşünmesiyle diğer taraftan çıkamayız” diyor Schafer.

genel-2