Tunus’ta çekimler sırasında Indiana Jones ve Kayıp Ark Baskıncıları 40 yıldan uzun bir süre önce Well of the Souls dışında, Steven Spielberg bir şekilde bir senaryo yazmak için zaman buldu.

Spielberg, “Hikayenin büyük bir kısmını çözmüştüm ve benimle birlikte yazacak bir yazara ihtiyacım vardı ya da umarım onu ​​hikayeye dayanarak yazacaktım” dedi. Yıldızı Harrison Ford sete geldiğinde senarist olan kız arkadaşı Melissa Mathison ile birlikte geldiği için çok uzaklarda arama yapmasına gerek yoktu. Kara Aygır, spielberg’in hayran olduğu bir film. Çekimlere bir ara veren Spielberg, Mathison’ın fikrini ortaya attı.

“Eh, ben yazmaktan emekli oldum” dedi. Artık yazmıyorum. Artık yazmakla ilgilenmiyorum, bu çok zor” diye açıkladı. Harrison’a gittim ve ‘Kız arkadaşın beni reddetti’ dedim. Bir sonraki filmimi yazmak istemiyor.’ ‘Peki, bırak onunla konuşayım’ dedi. Onunla konuştu ve ertesi gün bana geldi ve ‘Tamam, Harrison’ı bu konuda çok heyecanlandırdın. Benim kaçırdığım nedir?’ Sanırım ona hikayeyi çok iyi anlatmamıştım çünkü ona hikayeyi tekrar anlattım ve o çok duygulandı ve kendini Tunus çölünde taahhüt etti.”

Ürettikleri işbirliği ET Dünya Dışı1982’de vizyona girdikten sonra bir gişe fenomeni ve sevilen bir klasik haline gelen TCM Klasik Film Festivali, filmin 40. yıl dönümünü anmak için Perşembe gecesi Hollywood’un TCL Çin Tiyatrosu’nun önüne kırmızı halı serdi ve restore edilmiş bir IMAX versiyonunu büyük ekrana getirdi. 2022 baskısını başlatmak için.

Ancak bundan önce Spielberg, yönetmenliğini yaptığı ilk SAG aktöründen (Joan Crawford) nasıl filme alındığına kadar ünlü kariyerinin ilk günlerini kapsayan 30 dakikalık bir tartışma için TCM sunucusu Ben Mankiewicz’e katıldı. ET sonuçta bir aile kurma kararını etkiledi. Daha da geriye giden Mankiewicz ve Spielberg, büyük bir etki bırakan başka bir klasik filmi tartıştılar.

“New Jersey’de, Haddonfield’de yaşıyordum, Araştırmacılar açıldı [March 13, 1956]. bir kaç arkadaşım görmüş Araştırmacılar. 10 yaşındaydım ve bunun harika olduğunu söylüyorlardı ve ailem, ‘Hayır, bunu duyduk ve sen bunu görmek için çok küçüksün’ dedi.” John Wayne’in oynadığı Ford Western. “Kurabiye kavanozuna gittiğimi ve kurabiye kavanozundan on sentlik 50 sent aldığımı ve tiyatroya bir buçuk mil yürüdüğümü hatırlıyorum. Biletimi aldım ve gördüm Araştırmacılar. Bunu yaptığımı aileme hiç söylemedim.”

Birkaç yıl sonra, Spielberg’in ebeveynleri ayrıldı ve boşanmaları, Spielberg’in çalışmaları üzerinde bir dalgalanma etkisi yarattı. “Böyle bir şey yaşadığınızda, herhangi bir çocuk, koşulsuz olarak güvendiğiniz ve sevdiğiniz anne-babanızın size gelip ‘Ayrılıyor ve sadece iki kişi yaşamayacağız. farklı evler ama iki farklı eyalette, ‘dünya çöküyor ve gökyüzü başınıza düşüyor” diye açıkladı 75 yaşındaki. “Asla kaybolmayan bir şey ve yıkamada çıkıyor. Elbette birçok filmimde hem dolaylı hem de bilinçsiz olarak ortaya çıkıyor ve yeni yaptığım son filmde çok doğrudan çıkıyor.”

hakkında konuşuyordu Fabelmanlaronunla birlikte yazdığı, çocukluğuyla ilgili yarı otobiyografik reşit olma draması. Batı Yakası Hikayesi ortağı Tony Kushner. Aralarında Seth Rogen, Paul Dano, Michelle Williams, Julia Butters ve Gabriel LaBelle’in de yer aldığı filmin 23 Kasım’da Universal Pictures’dan çıkması bekleniyor.

Spielberg, Mankiewicz’e, 1976’da, başka bir uzaylı temalı projeyi çekerken, özellikle ebeveyninin ayrılmasına odaklanan bir senaryo üzerinde çalışmaya başladığını söyledi. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar. Alabama, Mobile’da dünya dışının gemiden indiği ve Francois Truffaut ile el işaretleri yaptığı sahneyi çekiyorduk. “Birdenbire düşündüm, bir saniye, ya o küçük yaratık gemiye geri dönmeseydi?”

Bu fikrin gelişmesi birkaç yıl aldı ve sonunda onu Mathison’a götürdü. Spielberg, ikilinin kendisi kurgu yaparken senaryo üzerinde çalıştığını hatırladı. Kayıp Ark akıncıları Marina del Rey’de editör Michael Kahn ile. “Beş gün boyunca günde iki saat harcardık ve o gidip sayfalar yazar ve geri gelirdi,” diye devam etti Spielberg, ET’nin telekinezi gibi unutulmaz anları ortaya çıkaran merhum yazara güvenerek, süreçlerine devam etti. “Melisa’nın kendi dünyasından benim dünyama getirdiği karakter için o kadar çok detay vardı ki.” (Ford bir kamera hücresi çekmeye başladı. ET bu yapmadı son kesim.)

İlk taslağı teslim ettiğinde, Spielberg kendisinin yere yığıldığını ve hemen genç Kathleen Kennedy’ye teslim ettiğini söyledi. “Onun yanına gittim ve ‘Sanırım az önce hayatımın en harika ilk taslağını okudum – bunu okumalısın’ dedim. Ve bir gecede okudu ve ertesi gün beni aradı ve ‘Çok fazla senaryo okumadım ama şimdiye kadar okuduğum en iyi senaryo bu’ dedi,” diye devam edecek olan Kennedy ile yaptığı konuşmayı hatırladı. ömür boyu işbirlikçi ve Hollywood’un en başarılı yapımcılarından biri olmak.

Yakında filmi yayınlayacaklardı ve Spielberg, her ikisi de Perşembe günü katılması planlanan ancak sonunda açıklanmayan nedenlerle yapamayan Drew Barrymore ve Henry Thomas ile görüşme sürecini ayrıntılı olarak anlattı. Çıkanlar dahil ET yıldız Dee Wallace, JJ Abrams, Topher Grace, Pam Grier, Mario Cantone, Jane Seymour, Kate Flannery, TCM genel müdürü Pola Chagnon ve TCM Fest şefi Genevieve McGillicuddy, diğerleri arasında. Spielberg’in birçok ET on işbirlikçileri de katıldı ve podyumdan özel bir alkış aldı.

“Drew ofisime geldiğinde, toplantıyı fırtına gibi devraldı. MGM’deki ofisimin kalesine baskın düzenledi, gerçekten yaptı,” dedi kahkahalara boğularak. ‘Oyunculuğu seviyor musun?’ dedim. Ve ‘Ben oyuncu değilim’ dedi. Bir punk rock grubum var. Bana daha önce kurduğu ve konserler vereceği bu punk rock grubundan bahsetmeye başladı. ona inandım. Öyle bir iç hayatı vardı ki. Bir süre sonra gerçekten bir punk rock grubu olmadığını fark ettim ama eğer olduğuna inanabilseydi, o zaman bu küçük mekanik yaratığın gerçek bir dünya dışı olduğuna inanabilirdi. Ve o gün benim filmimdeydi.”

Konuşma sırasında Spielberg, başka bir ünlü oyuncuyla çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair bazı detayları da paylaştı. Mankiewicz’in yönettiği ilk SAG aktörünü seçmesi istenen Spielberg, 22 yaşındayken Rod Serling tarafından yazılan Night Gallery adlı bir NBC pilotunda birlikte çalıştığı efsanevi Joan Crawford’u seçti.

“O değildi anne canım, hadi böyle koyalım,” dedi Spielberg, Crawford’un iyi belgelenmiş kötü davranışına ilişkin iddialara karşı çıkarak. “Bu benim deneyimim değildi. Kibardı, anlayışlıydı ve sivilcelerimi ve bunu örtbas etmeye çalışan Clearasil’i bağışladı. Zarifti ve sağda solda Pepsi-Cola satıyordu. Mountain Dew ve Pepsis’li devasa buz sandıkları getirdi ve her gün mürettebata verdi ve içtikten sonra geğirmezsen bunun bir hakaret olduğunu söyledi. İyi vakit geçiriyordu.”

Sohbetin bir başka bölümü, Spielberg’in en eski gişe bombalarından biri olan 1979 savaş komedisi başlıklı filme odaklandı. 1941 başrollerini John Belushi, Dan Aykroyd ve Treat Williams’ın paylaştığı. Film yapımcısı, “Bu, kariyerimin o andaki en büyük patlamasıydı” dedi. “En az 20 yıl boyunca bir floptu ve ardından Universal, ‘Eh, Japonya’da bile kırdık’ dedi.”

Çok fazla paraya ve yaratıcı özgürlüğe sahip olmaktan, daha önceki isabetler sayesinde gelen özgürlüklerden muzdaripti. çeneler ve Yakın temaslar. “Arka arkaya iki vuruş nedeniyle, stüdyolar çek yazmaya başladı, olan bu. 1941 yapımı için bana sınırsız bir tavan verdiler ve tüm minyatür çalışmalarını ben yönettiğim için resmi çekmem 178 günümü aldı. Bu, ikinci birim değil, birinci birim fotoğrafçılığıydı ve bu asla yapmamam gereken büyük bir hataydı,” diye itiraf etti Spielberg. Bununla birlikte, daha önce gösterdiği “iyi şanslar” tiyatrosu Madalyon Tiyatrosu’nda gösterim zamanı gelene kadar filmi yaparken harika zaman geçirdiğini açıkladı. çeneler ve Yakın temaslar güçlü karşılamalara

“Orada 1941’i aldım ve filmin dörtte üçünde bir iğne düşüşünü duyabiliyordunuz. Gülmeden yapılmış ilk komediydi.”

Mankiewicz soru-cevap bölümünü Spielberg’e nasıl olduğunu sorarak sonlandırırken konuşmayı bitirmek için birkaç şey vardı. ET bir aile kurma arzusunu etkiledi.

“Çocuk sahibi olmayı hiç düşünmedim çünkü bana mantıklı gelen bir denklem yoktu çünkü filmden filme, senaryodan senaryoya gidiyordum. Yarısına kadar hiç aklıma gelmedi ET,“dedi Spielberg. Bunun nedeni, özellikle çekimler sırasında sadece 6 yaşında olan Barrymore olmak üzere genç kadrosuna bir ebeveyn gibi hissettirmesiydi. “Baba olabileceğim ilk kez aklıma geldi. Belki bir şekilde yönetmen bir baba ya da annedir? Gerçekten içimi kemirmeye başladı. O çocukları bıraktığımda ve hepimiz kendi yollarımıza gittiğimizde… Bunun bir sonraki büyük prodüksiyonum olacağını gerçekten hissettim.”

Ve şöyle oldu: “Yedi çocuğum ve altı torunum var, yani ET çok işime yaradı.”

TCM Klasik Film Festivali 24 Nisan’a kadar devam ediyor.sinema-2