Bu sanatçının konsepti, Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenen bir SpaceX Crew Dragon’u gösteriyor. Kredi bilgileri: SpaceX

NASA Axiom Mission 1’in (Ax-1) yerinden sökülmesi ve ayrılmasının canlı yayınını sağlayacaktır. Uzay X Dragon Endeavour uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) Dünya’ya dönüşünden önce.

Dört üyeli özel astronot ekibinin, 23 Nisan Cumartesi günü saat 18:35 EDT’de uzay istasyonundan ayrılması ve eve dönüş yolculuğuna başlaması planlanıyor ve Florida kıyılarından aşağı sıçramanın 24 Nisan Pazar günü öğleden sonra 1:46 civarında olması hedefleniyor. Axiom Space, NASA ve SpaceX’teki entegre ekipler, yörünge laboratuvarını ziyaret etmek için ilk özel astronot görevinin sıçraması için hava durumuna ve mürettebatı ve SpaceX Dragon Endeavour’u getirmek için gereken dönüş yörüngesine dayalı olarak ayarlanmış geri dönüş planı üzerinde anlaştılar. uzay aracı güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndü.

Ekipler, Crew Dragon uzay aracının ve Ax-1 astronotlarının güvenli bir şekilde kurtarılması için koşulların kabul edilebilir olduğundan emin olmak için, ayrılmadan önce sıçrama alanlarındaki hava durumunu izleyecek.

SpaceX Dragon Endeavour Mürettebat Gemisi, ISS Harmony Modülüne Yerleştirildi

SpaceX Dragon Endeavour mürettebat gemisi, Harmony modülünün uzaya bakan uluslararası yerleştirme adaptörüne kenetlenmiş olarak resmedilmiştir. Endeavour, birkaç gün süren araştırma, eğitim ve ticari faaliyetler için dört Axiom Mission 1 astronotu, Komutan Michael Lopez-Alegria, Pilot Larry Connor ve Görev Uzmanları Eytan Stibbe ve Mark Pathy’yi Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıdı. Kredi bilgileri: NASA

NASA ve Axiom Space, 23 Nisan Cumartesi günü saat 16:15’te, NASA Televizyonu’nda canlı olarak yayınlanacak olan kapak kapatma hazırlıklarının kapsamı ile yayına başlayacak. NASA uygulamasıajansın İnternet sitesive şirketin İnternet sitesi.

Ax-1 Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Larry Connor ve Görev Uzmanları Eytan Stibbe ve Mark Pathy, görevlerinin sonunda uzayda 16 günü tamamlayacaklar. Ax-1 uzay aracı SpaceX Dragon Endeavour, NASA deneyleri ve donanımı da dahil olmak üzere 200 pounddan fazla bilim ve malzeme ile Dünya’ya dönecek.

NASA Ax-1 iade kapsamı aşağıdaki gibidir (her zaman Doğu):

23 Nisan Cumartesi

  • 16:15 – 16:30 ambar kapağının kapanması için kapsama başlar
  • 18:15 – Kapsama, 18:35’te söküm için başlar

NASA kapsamı, yukarıdaki olaylar arasında bölünecek ve Axiom ve SpaceX görev ekipleriyle ortak operasyonlar sona erdiğinde, geri alma kapsamı, ayırma işleminden yaklaşık 30 dakika sonra sona erecektir.

Axiom Space, Dragon’un yeniden girişini ve sıçramasını 24 Nisan Pazar günü saat 12:45’ten itibaren şirketin web sitesinde yayınlamaya devam edecek.

Ax-1 görevi, her ikisinin de doruk noktasını temsil eder. NASA’nın çabaları düşük Dünya yörüngesinde ticari bir pazarı teşvik etmek ve daha fazla insanın daha fazla görevde uçmasını sağlayan yeni bir uzay keşif çağının başlangıcı. Bu ortaklık, düşük Dünya yörüngesine ve Uluslararası Uzay İstasyonuna daha fazla insana, daha fazla bilime ve daha fazla ticari fırsata erişim sağlayarak insan uzay uçuşu tarihinin yayınını değiştiriyor.uzay-2