AvtoVAZ’ın hissedarı olan Renault’nun yayınlanan mali raporu, bu yılın ilk çeyreğinde Lada otomobil satışlarına ilişkin yeni istatistikleri içeriyor.

Yayınlanan verilere göre, hem Rusya pazarında hem de diğer tüm ülkelerde Lada otomobillerinin dünya satışları %33,1 oranında düşerek 60,6 bin otomobil olarak gerçekleşti. Aynı zamanda, ilk üç ayda Rusya’da 52,7 bin Lada otomobilinin satıldığı Avrupa İşletmeler Birliği’nin verileri daha önce yayınlandı. Satışlardaki düşüş geçen yılın aynı dönemine göre %37 oldu.

Lada’nın bu yılın ilk çeyreğindeki ihracat satışlarının yaklaşık 7,9 bin otomobil olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda kaynak, Renault’nun AvtoVAZ’a katılmaktan elde ettiği gelirin yıllık bazda %23,1 azalarak 527 milyon avroya düştüğünü de ekliyor.Daha dün, geleneksel “otomatik makineler”, Jatco CVT’ler ve Alman ZF aktüatörleri tarafından desteklenen AMT markalı VAZ robotu dahil olmak üzere Lada otomobil bayilerinde otomatik vites kutulu yalnızca birkaç otomobilin kaldığını bildirdik. Öngörülebilir gelecek için, Lada alıcıları manuel şanzımanlı bir arabaya razı olmak zorunda kalacak. Görünüşe göre, “otomatik” olan arabalar varken Lada’nın satışları çok düştü. Mevcut çeyrekte, satışlardaki düşüş daha da belirgin olabilir.

İlginç bir şekilde, ilk çeyrekte, Avrupa Birliği ülkelerine yapılan Lada teslimatları, yalnızca 468 araba olmasına rağmen,% 49.5 arttı. Yani geçen yıl satışlar, şirketin Avrupa’dan tamamen ayrılacağı gerçeğinin arka planında çok düşüktü.genel-22