Mürettebat-4 üyesi ve ESA astronotu Samantha Cristoforetti, ISS'ye yabancı değil.

Mürettebat-4 üyesi ve ESA astronotu Samantha Cristoforetti, ISS’ye yabancı değil.
Fotoğraf: NASA

SpaceX, NASA’nın Crew-4 misyonunu, astronotların önümüzdeki altı ayı mikro yerçekimi ortamında çeşitli bilimsel deneyler yaparak geçirecekleri Uluslararası Uzay İstasyonuna başlatmaya hazırlanıyor.

Mürettebat-4, NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile Avrupa Uzay Ajansı astronotu Samantha Cristoforetti’yi içeriyor. Bir SpaceX Mürettebat Ejderhasının içinde oturan ekip, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Fırlatma daha önce 23 Nisan Cumartesi olarak planlanmıştı, ancak hava gecikmeleri, planlanan dönüşü engelledi. Balta-1 göreviMürettebat-4’ün fırlatılması 26 Nisan Salı’dan daha erken olmayacak.

NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonuna SpaceX Crew-4 misyonu için mürettebat üyeleri, 18 Nisan 2022'de Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma ve İniş Tesisine varıyor.

Mürettebat-4 misyonunun üyeleri, fırlatma hazırlıkları için Nisan ayında merkezin astronot mürettebat karargahında karantinaya alındı.
Fotoğraf: NASA/Kim Shiflett

Adından da anlaşılacağı gibi, Crew-4, NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak fırlatılan dördüncü ekip. Program aracılığıyla uzay ajansı, astronotlarını uzay istasyonuna göndermek ve geri göndermek için Elon Musk’un özel uzay şirketi SpaceX’e güveniyor. Lansmanla birlikte Watkins, uzayda uzun vadeli bir göreve başlayan ve ISS’de yaşayan ve çalışan ilk Siyah kadın olarak tarihe geçecek.

Oraya vardıklarında, Crew-4 üyeleri NASA astronotları Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron ve hepsi de ajansın bir parçası olarak Kasım 2021’de ISS’ye gönderilen ESA astronotu Matthias Maurer ile buluşacak. Mürettebat-3 görevi. Ayrıca yörünge karakolunda Rus kozmonotlar Oleg Artemyev, Denis Matveev, Sergey Korsakov, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov var.

Crew-4, astronot sağlığını iyileştirme, yapay retina geliştirme ve topraksız bitki yetiştirme üzerine araştırmalarla çeşitli bilimsel yükleri paketliyor. Mikro yerçekimi ortamı implantların kalitesini ve stabilitesini iyileştirebileceğinden, yörüngedeki çalışmaları, insanların vizyonunu geri kazandırmak için yapay insan retinalarının gelişimini daha da ileriye taşıyacaktır. Ekip ayrıca, uzun süreli uzay görevleri sırasında astronotlar için bir besin kaynağı sağlayabilecek topraksız bitkiler yetiştirmek için hidroponik (sıvı bazlı) ve aeroponik (hava bazlı) teknikleri kullanacak. ISS’deki altı aylık görevleri boyunca astronotların sağlığını izlemek için rHealth adlı taşınabilir bir cihaz kullanılacak; sistem, hücreleri sıralamak ve tanımlamak, hücre sayımlarını analiz etmek ve kan kanserleri gibi sağlık bozukluklarını teşhis etmek için lazerleri kullanır, binaen NASA’ya.

Ancak Mürettebat-4’ün fırlatılabilmesi için ekibin ilk tamamen özel astronot ekibinin ISS’ye ayrılmasını beklemesi gerekiyor. Axiom Space’in Ax-1 görevinin üyeleri ulaşmış 9 Nisan’da uzay istasyonundaydı ve aslında düşük Dünya yörüngesinde sekiz gün geçirmeleri gerekiyordu (şimdi Ax-1 görevi için 11. gün). Dört kişilik mürettebatın Salı günü ISS’den ayrılması planlandı, ancak kötü hava, istasyondaki kalışlarını en erken 23 Nisan Cumartesi gününe kadar uzattı.genel-7