Kripto oyunu Axie Infinity’nin arkasındaki Vietnam merkezli ekip geçen ay saldırıya uğradığında – bilgisayar korsanları blok zincirinden 625 milyon dolarlık Ethereum çaldı ve FBI şimdi suçlu olarak Kuzey Kore devlet destekli bir grubu işaret ediyor – sorular hızla ortaya çıktı. tam olarak kimin şirketin müşterilerini bütünleştireceği etrafında.

Ekip daha sonra, farkı kapatmak için Binance liderliğindeki 150 milyon dolarlık bir sermaye enjeksiyonu ile birlikte kendi bilanço fonlarını kullanacağını söyledi, ancak bölüm, daha yeni dava Bu ayın başlarında kripto para borsası Uniswap’ta üç girişim yatırımcısına karşı açılan dava, web3 başlangıç ​​şirketlerinin Ethereum ve Solana gibi blok zincirlerin üzerine inşa ettiği daha merkezi olmayan bir dünyada kimin neye karşı korunduğuna dair soruları gündeme getirdi.

Görünüşe göre şu anda çok fazla cevap veya ürün yok. (Üzgünüm, herkes.)

Bazı yönlerden, bugün mevcut olanın tamamen yeniden icat edilmesini gerektirmez. Girişim şirketleri ve bireysel VC’ler, kendilerini mutsuz bir portföy şirketi veya mutsuz müşterileri tarafından açılabilecek davalardan korumak için uzun süredir sigorta ürünlerini kullanıyorlar; taciz veya ayrımcılık veya haksız fesih için dava açabilecek meslektaşlar; ve hatta firmaya zarar verebilecek kendi sınırlı ortaklarından.

Sigorta uzmanlarına göre bu yatırımcılar için iyi haber, günümüzün sigorta kapsamının çoğu durumda yeterince önemli olduğu ve ne finanse ederlerse etsinler onları koruması gerektiğidir.

Bu arada, yöneticilerini ve memurlarını korumak ve onları elektronik dolandırıcılık ve siber suçlara karşı desteklemek de dahil olmak üzere bol miktarda kapsama alan girişimler çok daha zor bir noktada. Girişim destekli girişim Vouch’un baş sigorta yetkilisi ve Travellers ve Zurich Insurance Group gibi geleneksel firmaların emektarı John Wallace, “Kapsamla ilgili benzersiz ihtiyaçların daha fazlasının portföy şirketlerine düşeceğini düşünüyorum” diyor.

Wallace, örnek olarak, para ve menkul kıymet hırsızlığına yönelik girişimleri kapsayan ve şirketten çalmaya çalışan üçüncü taraf bir aktör de dahil olmak üzere büyük ölçüde şirketleri zimmete para geçirmeye ve siber dolandırıcılığa karşı korumak için tasarlanmış mevcut suç politikalarına işaret ediyor. Axie Infinity vakası).

Sorunun şu olduğunu açıklıyor: “Politikalar özellikle dijital varlıkları içermez, yani bilgisayar korsanları içeri girip parayı çalmışsa. [from Axie], tam anlamıyla bir suç politikası kapsamına girerdi.” Yapmadıklarından, olmadı.

Sigortacılar için zorluk, büyük ölçüde dijital varlıkların şu anda bankacılık düzenleyicilerinden aldığı koruma eksikliğiyle bağlantılı. Wallace’ın açıkladığı gibi, “Bazı piyasalar … bazı değişiklikler yapmaya açıktır, ancak bu noktada bunun ana akım olduğunu söyleyemem” çünkü büyük ölçüde FDIC veya Menkul Kıymet Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC) hiçbir eşdeğeri yoktur. Bir bankaya veya bir aracı kuruma yatırılan paranın çalınması durumunda finansal kurumları kısmen korur. Wallace, “Bu konsept dijitalde henüz mevcut değil” diyor ve “muhtemelen web3 şirketlerinin en yaygın ilgi alanı” olduğunu ekliyor.

Korumaların ortaya çıkmasını umut eden sigortacılar, işlerin gidişatı göz önüne alındığında bir süre bekleyebilirler. Bu ayın başlarında FDIC’nin bir “finans kurumu mektubu” (veya FIL), ajansın kripto varlıklarının oluşturduğu riski hala değerlendirdiğini ve bununla ilgilendiğini ve kapsadığı kurumların kripto ile ilgili faaliyetleri güvenli ve sağlam bir şekilde nasıl yürütebileceği hakkında daha fazla bilgi istediğini öne sürüyor.

Vouch bünyesinde bir uzmanlık biriminin başkanı olan Chad Nitschke, bu arada, web3 girişimleri için her şeyin kötü haber olmadığını söylüyor. orada olduğunu not eder vardır Hırsızlık durumunda kripto varlıklarını koruyan kripto yerel ürünler, bunlar soğuk cüzdan depolamaya odaklanmış olsalar bile – yani internete bağlı olmayan kripto para birimi cüzdanları – sıcak veya çevrimiçi saldırılara karşı savunmasız olan sıcak cüzdan depolama.

Nitschke, web3 girişimlerinin zaten sahip olduğu kapsamı güçlendirmek için bir araya getirilebilecek birçok ürün olduğunu söylüyor. (Doğal olarak, Vouch, yeni başlayanlar için çözümleri “özel olarak uyarlayabileceğini” söylüyor.)

Bu cesur yeni dünyanın üstesinden gelmek için çok büyük bir fırsata gelince, sigortacılar bunu, henüz bebek adımları atarken bile görüyorlar.

Nitschke, “Dijital varlıklara özgü suçlarla ilgili olduğu için kesinlikle bir tür endüstri ortaya çıkıyor” diyor. “Geniş sigorta endüstrisi hareket etmek için oldukça yavaş. Bu alan için gerçekten ürün geliştirmeyen görevliler. Ancak yeni girenlerden bazıları ürünler üretmeye başlıyor. Giderek daha fazla şey oluyor.”genel-24