Martin Scorsese’nin Film Vakfı, vakıf yardımıyla restore edilen filmlere ücretsiz olarak ev sahipliği yapacak Film Vakfı Restorasyon Gösterim Odası’nı hizmete açtı.

Özellik sunumları, her ayın ikinci Pazartesi günü gösterime girecek, gösterimler belirli bir saatte başlayacak ve ardından 24 saatlik bir zaman aralığında sunulacak. Gösterim, tanıtımlar, korumacılarla röportajlar, restorasyon sürecine ve A listesindeki hayranlardan sahne arkası görünümlerine yer verecek. Duyuru, diziyi “randevu izleme” olarak nitelendirdi.

Seride yer alacak ilk gösterim — 1945 romantizmi Nereye Gittiğimi Biliyorum! — 9 Mayıs olarak belirlendi. Scorsese tarafından tanıtılacak ve Thelma Schoonmaker Powell, Joanna Hogg, Tilda Swinton ve Kevin Macdonald filminin hayranlarıyla yapılan röportajları içerecek. İlk olarak Cannes Classics’te gösterime giren filmin restorasyon finansmanı, Matt Spick tarafından sağlanan ek destekle Hobson/Lucas Family Foundation tarafından sağlandı.

Scorsese, “Bu güzel restorasyonları geniş bir kitleye ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz” dedi. “Bu sunumların birçoğunda nadiren görülen restorasyonlar yer alacak, ben ve diğer film yapımcıları bu filmlerin neden önemli olduğunu, hayatımızı nasıl etkilediklerini ve korunmalarının neden önemli olduğunu paylaşacak.”

Yaklaşan filmler Federico Fellini’nin La StradaG. Aravindan’ın kummatıEdgar G. Ulmer’in Detour ve Arthur D. Ripley’in The Chase’inin ve John Huston’ın iki kara film filmi Moulin Rouge, daha set ile diğer başlıklar arasında duyurulacak. Scorsese, gösterim odasının küratörlüğünü Kent Jones ile birlikte yürütüyor.

Film Vakfı, çevrimiçi olarak sunulacak olan gösterim odasına ev sahipliği yapacak platformda Oracle ve DelphiQuest ile ortaklık kurdu.sinema-2