Metaverse geliyor – ve düşündüğünüzden daha erken burada olacak. Gartner, 2026 yılına kadar bir insanların çeyreği metaverse’de günde en az bir saat harcayacak.

Bu, işletmeler için harika bir haber, çünkü şu anda yalnızca tahmin edebileceğimiz şekillerde değer katacak yeni iş modellerinin ve çalışma biçimlerinin önünü açacak. Gibi Accenture’a göreMetaverse “işletmelerin müşterilerle nasıl etkileşime girdiğini, işin nasıl yapıldığını, şirketlerin hangi ürün ve hizmetleri sunduğunu, bunları nasıl üretip dağıttıklarını ve kuruluşlarını nasıl işlettiklerini değiştirecek.”

Ancak, kurumsal güvenlik açısından bakıldığında, meta veri deposu bir dizi zorluk sunar. Günümüzde çoğu işletme, sahip oldukları veri ve altyapıyı güvence altına almakta zorlanıyor. Meta evrenin çok boyutlu dünyasında, bu katlanarak daha zor hale gelecektir.

Metaverse hala hareketli bir hedef. Bugün, 1990’ların başında internet için olduğu gibi, geliştirme yaşam döngüsünde aşağı yukarı benzer bir aşamadayız. Ancak 90’ların aksine, bugün güçlü dijital ekosistemlerde ortaya çıkabilecek tehdit türleri hakkında çok daha iyi bir fikre sahibiz, bu da bir sonraki adıma çok daha iyi hazırlanabileceğimiz anlamına geliyor.

Anahtar, meta veri tabanının zorluklarını tartışmak ve bir sorun haline gelmeden önce bunları azaltmak için endüstri çapında bir çaba ile şimdi başlamaktır.

Metaverse ne gibi riskler getirecek? Meta veri deposu, dijital kuruluşların karşı karşıya olduğu mevcut güvenlik sorunlarına benzer zorluklarla karşılaşacak, yalnızca sürükleyici, sanal ortamlarla birlikte gelen farklı katılım, etkileşim ve erişim biçimlerine uyarlanmıştır.

Sosyal medya platformları saldırganlık, zorbalık, taciz ve sömürü ile çalkalanıyor. Bu yanıkların metaveriyi etkilemeyeceğini düşünmek için hiçbir sebep yok.

Bunu akılda tutarak, bugün tüm CISO’ların ve teknoloji ekiplerinin meta veri tabanı hakkında sorması gereken dört temel soru olduğuna inanıyorum:

Meta veri deposunda PII’yi (ve diğer hassas verileri) koruyabilir miyiz?

Özellikle ABD’deki Kaliforniya Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA), Avrupa’daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve Çin’in Kişisel Bilgileri Koruma Yasası gibi düzenlemeler ışığında, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII) güvenliğinin sağlanması, işletmeler için halihazırda acil bir gerekliliktir. (PRPL).

Meta veri deposu, işletmelerin bu tür yasalarda belirtildiği gibi PII’yi güvence altına alma yükümlülüklerini değiştirmez. Bununla birlikte, yaptığı şey, kuruluşların toplayacakları, depolayacakları ve yönetecekleri PII ve diğer hassas verilerin miktarını katlanarak ölçeklendirmektir.

Bu verilerin çoğu, biyometrik cihazlar, akıllı hoparlörler ve mikrofonlar ve sanal gerçeklik kulaklıkları gibi metaveriyi tanımlayan dijital ve fiziksel dünyaların bulanıklaştırılmasını sağlayan teknolojilerden gelecek. Veri yönetişimi, uç nokta güvenliği, ağ güvenliği ve daha pek çok şey, PII çoğaldıkça önemli ölçüde daha önemli olacaktır.

Bu tür yetenekler, temel alınan ağın performansını yavaşlatmayacak şekilde sunulmalıdır. Sonuçta, gecikmeli, gergin bir metaverse kullanıcıları hızla kaybederdi.

Kullanıcıların kimliğini nasıl doğrulayabilirim?

Mevcut kurumsal teknolojilerin karşılaştığı bir diğer zorluk, bankacılık uygulamaları veya kurumsal ağlar gibi hassas dijital hizmetlere eriştiklerinde insanların kimliklerinin nasıl doğrulanacağıdır.genel-24