Baltimore’da, beyaz bir Rivian R1T elektrikli kamyonetin yanından geçerken – sanırım dünyada ilklerden biri olan – bir elektrikli teslimat minibüsünün yolcu koltuğuna biniyorum.

Bazı açılardan hayalet görmek gibi. Hareketli EV şirketi geçen yıl R1T’yi üretmeye başladı ve o zamandan beri sadece yaklaşık 2.500 tanesini teslim etti. Rivian ayrıca Amazon ve diğer şirketler için elektrikli dağıtım kamyonları inşa ediyor, ancak şimdiye kadar kaç tane ürettiğini söylemeyecek.

Bindiğim minibüs, geçen yıl General Motors’dan ayrılan bir elektrik dağıtım şirketi olan BrightDrop tarafından yapıldı. Bu olay, BrightDrop’un “tek bir şarjla bir elektrikli teslimat minibüsü tarafından kat edilen en uzun mesafe” için kırmaya çalıştığı bir dünya rekoru. Biraz rahatsız olsam da av tüfeği kullanıyorum. Teslimat minibüsü atlama koltukları uzun yolculuklar için tasarlanmamıştır, şimdi öğreniyorum. Kıçım uyuyor, ama Rivian’ın görüşü küçücük bir uyandırma çağrısı gibi geldi.

R1T sürücüsünün biz geçerken bizi fark ettiğini sanmıyorum ama yine de bize onay verdiklerini hayal ediyorum. Oyun oyunu tanır.

Şu anda, herhangi bir elektrikli dağıtım kamyonu olmaması gibi basit bir nedenden dolayı, tek bir şarjla en uzun elektrikli teslimat kamyoneti yolculuğuna dair bir kayıt yok. Bazı hibrit araçlar ve birkaç elektrikli forklift var ve ne yok, ama Amazon, FedEx ve UPS paketlerinizi teslim eden kamyonetlerin büyük çoğunluğu kirli dinozor çamuruyla çalışıyor. Birçok şirketin elektrikli minibüs yapma planları var, ancak bugün yollardaki gerçek elektrikli kamyonet sayısı çok az.

BrightDrop beni yolculuğa davet etti ve iki yıldır evimde mahsur kaldım, dürüst olmak gerekirse, neden olmasın.

BrightDrop, elektrikli minibüsleri hizmette olan birkaç şirketten biridir.
BrightDrop

Midtown Manhattan’daki bir FedEx araç deposunda sabah 5:30’da gün parlak ve erken başlıyor; burada bir grup çalışan, Zevo 600 adlı minibüsün etrafında toplanıp yolculuk için hazırlanıyor. Minibüs, yuvarlak köşeleri, geniş ön camı, siyah kaplaması ve gazlı muadillerine göre biraz daha kısa duruşuyla tesiste park eden diğer FedEx araçlarından ayrılıyor. Diğer minibüslerin hepsinin motor kontrolleri için kaportaları açıkken, Zevo 600’ün patlayacak bir kaputu yok. (Minibüsün tabanında bulunan akü, ön ve arka aksta bulunan iki elektrik motoruna güç sağlar.)

Akünün şarj durumunu (yüzde 98) ve kilometre sayacını (391 mil) kaydettikten sonra minibüs yola çıkmaya hazır. Sürücü koltuğunda BrightDrop’ta müşteri çözümleri hesap yöneticisi olan Stephen Marlin var. Bugünkü gezi için Marlin, şirketin tanınabilir siyah-mor üniformasını giyen bir FedEx sürücüsü kılığına girdi. Rolüne bakmalı, çünkü sabahın erken saatlerinde, kayıp paketini arayan bir New York sakini tarafından kovalandı.

FedEx üniforması giyemiyorum ve bunun beni ne kadar hayal kırıklığına uğrattığını size anlatamam.

Sabah 7:01’de Lincoln Tüneli’ne vardık. Arkadaki kargomuz, NE Washington DC’deki Mom’s Organic bakkalına gönderilmiş birkaç kutu organik temizlik malzemesi. Emin olmak için, bu gerçek bir teslimat koşusu değil; BrightDrop, rekoru kırmak amacıyla düzenlemiştir.

Minibüs, fotoğrafçılar ve yolun her adımını çeken bir kamera ekibi ile hiçbiri elektrikli olmayan dört kovalamaca arabası tarafından takip ediliyor. Kamera adamlarından biri (hepsi erkek) bir minibüsün açık kapısına takılıyor ve saatte 70 mil hızla Zevo 600’ün videosunu çekiyor. Ölmüyor ve ben hayret ediyorum.

Kargo alanı çoğunlukla boş olduğundan, tüm gürültüyü emecek hiçbir şey yoktur. Çoğu EV’de olduğu gibi Zevo 600, kendisi sessizlik. Ancak bugün yollardaki çoğu EV’nin aksine, teslimat minibüsü, her yeni bir çarpmaya çarptığımızda boş bir teneke kutu gibi sallanan çelik astarlı bir kargo alanına sahip.

Marlin arabayı sürerken, telsiz aracılığıyla kovalamaca arabalarından ne zaman şerit değiştireceği ve ne zaman hızlanıp ne zaman yavaşlanacağı hakkında talimatlar alır. Telsizi alma dürtüsüne karşı koydum ve “Kırıcı bir dokuz, yirmi iyi dostun ne?” diye bağırmaya başladım.

Kabin geniş. Atlama koltuğum yatmıyor ama sırtımdaki baskıyı dengelemek için bacak bacak üstüne atabiliyorum. Marlin ve ben hakkında küçük bir konuşma yapıyoruz Deli Max filmler ve çok fazla muzla ne yapılır. Zevo 600 saatte 65 mil hıza tabidir, bu nedenle yoldaki diğer tüm teslimat kamyonları ve kamyonları tarafından geçiliriz. Minibüs biraz soğuk; Marlin, pilin menzilini en üst düzeye çıkarmak için ısıyı uzak tutmak istiyor. Bir noktada, kısaca uyuklarım.

Pil menzilini en üst düzeye çıkarmak için ısı kapalı tutulur.
BrightDrop

Zevo 600 (önceden EV600 olarak biliniyordu), BrightDrop’un 600 fit küp kargo alanı, 250 mil menzili ve 10.000 pounddan daha az brüt araç ağırlığı ile iki elektrikli minibüsünden daha büyük olanı. Meslekten olmayanların terimleriyle, normal büyüklükte bir teslimat minibüsü.

Daha da önemlisi, minibüsün gövdesi, GM’nin Hummer EV gibi yeni nesil elektrikli araçlarına güç vereceğini söylediği Ultium adlı yeni bir EV güç aktarma organı ve pil takımına dayanıyor. Bu Ultium platformu, GM’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde elektrikli ve otonom araçlara yaptığı 35 milyar dolarlık devasa yatırım için çok önemli. Araç boyutuna bağlı olarak uzayabilen veya geri çekilebilen esnek bir mimaridir. Ve garip bir şekilde, Ultium platformunda piyasaya sürülen ilk araçlardan biri, nispeten sıradan bir teslimat minibüsü.

En azından, bu yolculuğa çıkmadan önce ilk başta böyle düşündüm. Ancak yoldan geçenlerin, minibüse ikinci kez bakmalarını, hatta iç ve kargo bölümünü kontrol etmelerini rica ederek ilgisini çekmesine şaşırdım. Yan tarafa işlenmiş FedEx logosuyla bile Zevo 600, hayal ettiğimden çok daha fazla dikkat çekti.

Elektrikli dağıtım araçları BrightDrop’un tek ürünü değildir. Esasen, yazılım, şarj istasyonu sağlayıcılarına erişim ve hatta teslimat ve paket teslimi için depoda veya sokakta kullanılabilecek bir elektrikli tahrik destekli palet içeren bir e-ticaret dağıtım ekosistemidir. Birkaç hafta önce Brooklyn’de EP1 olarak adlandırılan bu paleti test etmem gerekti ve kontrolleri ve kullanımı açısından bir elektrikli bisiklet veya scooter’a çok benzer buldum. Onu eve götürmeme izin verilmedi.

BrightDrop’un FedEx’e ek olarak Walmart ve Verizon ile de anlaşmaları vardır. Walmart 5.000 EV ayırdı, FedEx ise 2.500 EV ayıracağını söyledi. BrightDrop, şimdiye kadar FedEx’e yalnızca 5 araç teslim etti ve montaj hattından çıktıkça daha fazlasını teslim edecek.

Zevo 600, tek bir şarjla 250 mil alacak şekilde derecelendirilmiştir.
BrightDrop

Uyandığımda, ilk varış noktamız olan Allentown, NJ, Trenton’un birkaç mil dışında şirin bir küçük kasabadayız. Ön bahçelerinde, topluluklarındaki tüm gürültülü kamyon trafiğini öfkeyle kınayan tabelaları olan evlerin yanından geçiyoruz. Bu kamyonlar BrightDrop’un Zevo 600’ü gibi sıfır emisyonlu olsaydı daha uygun olur muydu merak ediyorum.

Kilometre sayacının ve pil ölçerin fotoğraflarını çektikten sonra bir sonraki durağımıza gidiyoruz: Philadelphia. Bataryada 219 mil kala, sabah 9:20’de Independence Hall’a varıyoruz. Mürettebat video çekerken ve drone çekimleri yaparken, Bağımsızlık Salonu’nu sayamayacağım kadar çok turladık. Her geçişimizde salonun dışındaki güvenlik görevlisine aynı mahçup sırıtışı veriyorum.

Bir kedi daha kestiriyorum ve aniden Baltimore’dayız, Federal Hill Park çevresinde bir dizi döngü daha yapıyoruz. Aküde 134 mil kaldı. İşte o zaman hayaletimsi Rivian’ı görüyorum. Bir Amazon teslimat kamyonunun (Rivian tarafından yapılmıştır) bir FedEx minibüsünün (BrightDrop tarafından yapılmış) yanından geçtiği ve her ikisinin de sessizce e-ticaret tarafından yeniden şekillendirilen bir dünyaya hizmet ettiği bir gelecek hayal ediyorum.

Salgın, eve teslimatta bir patlama yarattı. Uzmanlar, dünyanın en büyük 100 kentindeki teslimat araçlarının sayısının önümüzdeki on yılda yüzde 36 artacağını tahmin ediyor. Daha fazla kamyon, daha fazla egzoz borusu kirliliğine eşittir, en az yüzde 36 veya 6 milyon ton. Dünya Ekonomik Forumu’na göre.

Washington’daki son durağımıza giderken, FedEx’in sürdürülebilirlik başkanı Mitch Jackson’dan bir telefon aldım. FedEx’in uzun süredir güvenilir bir elektrikli araç tedarikçisi arayışında olduğunu söyledi. Şirket, eski EV girişimi Chanje ile 1.000 adet elektrikli dağıtım kamyoneti satın almak için bir anlaşma yaptı, ancak Chanje sözünü tutmadığında zor durumda kaldı. (FedEx şimdi, parası biten ve geçen yıl resmi olarak kapanan Chanje’ye dava açıyor.) GM’nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olan BrightDrop, bir ortak olarak FedEx’in daha çok hoşuna gidiyor.

Jackson, şu anda yaptığımızın – bir paketi teslim etmek için New York City’den DC’ye elektrikli bir minibüs sürmenin – FedEx’in standart uygulamaları olmadığını belirtiyor. Teslimat şirketi, dağıtım merkezlerinden birine binlerce paketi teslim etmek için bir yarı kamyon kullanacak ve ardından son kilometre teslimatı için elektrikli kamyoneti kullanacak. “Ancak bu aracın kat edebileceği mesafenin, her gün ve her gün rota yapımızın geniş ihtiyaçlarını karşılayacağının göstergesi” diye ekliyor.

Gerçek FedEx çalışanı William Jones, Zevo 600’ü kontrol ediyor.
Andrew J. Hawkins / Sınır

13:57’de Washington DC’deki Mom’s Organic’e varıyoruz. Bataryada 98 mil kaldı, yani Zevo 600, şarj edilmeden önce bölgedeki FedEx tesisine giden son ayağı yapmak için yeterli menzile sahip olacak. Film ekibi, Marlin’in paketleri gülümseyen bir Anne’nin çalışanına “teslimatını” yaparken kaydeder.

Yolculuk için toplam mesafe 258,85 mil – derecelendirmesinden sekiz mil daha fazla. BrightDrop’un Guinness Dünya Rekorları’na sunulması için tarafsız bir gözlemci olarak tanık ifadesi imzalıyorum. Bir sözcü daha sonra bana başvurunun kabul edildiğini bildirdi. Hızlı dönüş!

Gerçek bir FedEx çalışanı, Marlin’in iş arkadaşı olduğunu varsayarak, minibüsün park edildiği yere gider. Adı William Jones ve 30 yıldır şirket için şoförlük yapıyor. Kısa bir ön bilgi aldıktan sonra, onay ıslığıyla Zevo 600’ün kabinini ve kargo bölümünü kontrol ediyor. Yeterince gördü. Elektriklenmeye hazır.

“Üç yıl içinde emekli olabilirim” diyor. “Umarım ondan önce bunlardan birini kullanma şansım olur.”

BrightDrop ekibi kendinden geçmiş durumda. Her hareketini filme alıyorlar ve ardından imajını cızırtılı makaralarında kullanabilmeleri için bir feragatname imzalamasını sağlıyorlar. Jones omuz silkiyor. Neden olmasın. Nasılsa yakında emekli oluyor.genel-2