Florida Valisi Ron DeSantis Cuma günü bir fatura imzaladı Walt Disney Company’yi Orlando bölgesindeki özel vergi statüsünden çıkarmak. Hareket, yaygın olarak Disney’e devletin “Eşcinsel Deme” yasasını eleştirmesinden dolayı misilleme olarak görülüyor, DeSantis’in kızdığı bir pozisyon.

Disney CEO’su Bob Chapek, geçen ay şirketin LGBTQ topluluğunu desteklemekte başarısız olduğunu düşündüklerini protesto eden çalışanlardan özür diledi. Disney daha sonra yayınladı Bir basın açıklaması “Bir şirket olarak amacımız bu yasanın yasama organı tarafından yürürlükten kaldırılması veya mahkemelerde iptal edilmesidir ve bunu başarmak için çalışan ulusal ve devlet kuruluşlarını desteklemeye kararlıyız.”

DeSantis Cuma günü yaptığı açıklamada, “benim eyaletimde bu tür bir gündemin özel muamele görmesi konusunda rahat olmadığını” söyledi. buna göre New York Times.

Resmi adı olan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasası, Florida eğitimcilerinin belirli sınıflardaki öğrencilerle “cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği” hakkında konuşmasını yasaklıyor ve bir öğretmenin bu konulardan bahsetmesi durumunda ebeveynlerin okul bölgelerine dava açmasına izin veriyor.

Florida’nın Cumhuriyetçi kontrolündeki yasama organı, Disney’in özel vergi statüsünü sona erdirmek için tedbir konusunda hızlı harekete geçti ve Eyalet Meclisi Perşembe günü onayla 68-38, Devlet Senatosu’nda 23-16 oyla onaylandı.

Yasa, Disney’in 55 yıldır kontrol ettiği Reedy Creek İyileştirme Bölgesi de dahil olmak üzere, Florida’da 1968’den beri oluşturulan tüm özel vergi bölgelerini etkin bir şekilde feshediyor. Şirketin, dört tema parkı, iki su parkı, mağazalar ve restoranlar, bir spor kompleksi ve otelleri içeren bölgedeki gayrimenkulleri hakkındaki kararları kontrol etmesine izin verdi. Reedy Creek’in sorumluluğu artık büyük olasılıkla Orange ve Osceola ilçelerine ait olacak. yaklaşık 1 milyar dolar uzun vadeli tahvil borcunda.

Yasa yürürlükte kalırsa, Reedy Creek bölgesi 1 Haziran 2023 itibariyle sona erecek.

Disney, Cuma günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.genel-2