San Francisco: tesla CEO elon musk robotların yakında araba işinden ve hatta FSD (tam kendi kendine sürüş) programından daha değerli olacağını öngördü.

Bu ayın başlarında Tesla’nın Texas gigafactory açılışında Musk, Optimus robotu gibi yeni bir ürün dalgasının 2023’te tanıtılacağını söylemişti.

Musk, Çarşamba günü geç saatlerde şirketin 2022 ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında analistlere, insanların Optimus robot programının büyüklüğünü anlamadığını söyledi.

“Optimus’un önemi önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak. İçgörü sahibi olanlar veya dikkatle dinleyenler, Optimus’un nihayetinde otomobil işinden, FSD’den daha değerli olacağını anlayacaklar” dedi.

Tesla, insansı bir robot ve 2023’te gelecek olan prototip üzerinde çalışıyor. Tesla robotu 125 pound ağırlığında ve saatte 5 mil yürüme yürüyüşüne sahip olacak.

5.8 inçlik bot, Tesla fabrikalarındaki otomatik makinelerin yanı sıra Autopilot sürücü yardım yazılımına güç sağlayan bazı donanım ve yazılımları işlemek için kullanılacak.

Robotun yüzü, önemli bilgileri görüntülemek için bir ekrana sahip olacaktır.

Musk ayrıca şirketin özel bir robotaksi üzerinde çalıştığını söyledi.

“Bu, özerklik için son derece optimize edilmiş, yani direksiyon simidi veya pedalları olmayacak. Ve çevresinde oldukça heyecan verici olduğunu düşündüğüm bir dizi başka yenilik var” dedi.

Robotaxi, 2024’te hacimli üretime ulaşabilir.

Musk, “Bazı tahminlerimize bakıldığında, bir robotaksi yolculuğunun bir otobüs biletinden, sübvansiyonlu bir otobüs biletinden veya sübvansiyonlu metro biletinden daha ucuza mal olacağı görülüyor” dedi.

“Bence bu gerçekten Teslaa’nın büyümesinin büyük bir itici gücü olacak. Ve önümüzdeki yıl Cybertruck’ın hacimli üretimine ulaşma yolunda ilerliyoruz.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9