İngiltere’nin mali düzenleyicisi, altı rakip bankanın mali suç kontrollerinde, müşterilerin gelirlerini ve mesleklerini kontrol etmemek de dahil olmak üzere “zayıflıklar” buldu.

Mali Davranış Otoritesi (FCA), perakende meydan okuyucu bankaların adını vermedi, ancak bunların “piyasada nispeten yeni” olduklarını ve toplamda sekiz milyondan fazla müşteriye sahip olduklarını söyledi.

Mali gözlemci, geçen yılki bir inceleme sırasında eksiklikleri ortaya çıkardı. Geleneksel cadde bankalarıyla rekabet etmek için teknolojiyi kullanan meydan okuyucu bankaların, finansal suç riskini değerlendirme yöntemlerini iyileştirmeleri gerektiğini buldu.

Diğer başarısızlıklar arasında gelişmiş durum tespiti yapılmaması ve yeterli risk değerlendirmelerinin yapılmaması sayılabilir.

FCA, bazı rakip bankaların müşteri finansal suç risk değerlendirmelerine sahip olmadığını söyledi.

Dijital banka Monzo şu anda soruşturma potansiyel kara para aklama ihlalleri nedeniyle potansiyel bir para cezası ile karşı karşıyadır, ancak bunun FCA’nın son incelemesiyle ilgili olup olmadığı belirsizdir. UKTN yorum için Monzo ile temasa geçti.

FCA’nın piyasalar direktörü Sarah Pritchard, “Zorlu bankalar Birleşik Krallık’ın perakende bankacılık teklifinin önemli bir parçası” dedi. “Ancak, hızlı ve kolay hesap açma ile sağlam mali suç kontrolleri arasında bir denge olamaz. Challenger bankaları bu incelemenin bulgularını dikkate almalı ve zararı önlemek için kendi mali suç sistemlerini geliştirmeye devam etmelidir.”

FCA, müşterileri daha hızlı belirlemek ve doğrulamak için teknolojiyi kullanan meydan okuyucu bankalardan alıntı yaparak “bazı iyi uygulama kanıtları” bulduğunu söyledi.

2020 yılında FCA güncellenmiş kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemeleri. Daha yakın zamanda, bir yayınladı üç yıllık strateji sorunlu finansal hizmet firmalarının neden olduğu tüketici zararını azaltmak.

Düzenleyici, bu sorunu çözmek için 80 personel daha işe aldı ve “düzenleyici standartları karşılamayan” firmaları kapatacağını söyledi.

Mali suç kontrol başarısızlıkları konusunda düzenleyici ile anlaşmazlığa düşenler sadece rakip bankalar değil. Aralık ayında FCA, yaklaşık 400 milyon sterlinlik kara para aklamayı önlemediği için cadde bankası NatWest’e 265 milyon sterlin para cezası verdi.genel-11