Birleşik Krallık’taki sürücülerin, kendi kendine giden bir arabanın direksiyonundayken TV izlemelerine etkin bir şekilde izin verilecek. yeni kurallar açıklandı Ülkenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından. Sürücülerin şu anda bir “televizyon alma cihazında” “sürüşle ilgili olmayan içeriği” görüntülemeleri kısıtlanmış olsa da, teklifler yürürlüğe girdikten sonra belirli koşullar altında bu kuraldan feragat edilecektir. Yeni kurallar yaz boyunca Birleşik Krallık Otoyol Yasasına dahil edilecek. buna göre BBC haberleri.

TV izleme yeteneği bazı kısıtlamalarla birlikte gelir. Bir arabanın o sırada kendi kendini sürmesi gerekecek ve sürücü gerekirse aracın kontrolünü geri almaya hazır olmalıdır. Daha da önemlisi, sürücülerin yalnızca “aracın yerleşik bilgi-eğlence aygıtı aracılığıyla” içeriği görüntülemesine izin verilecek. Buradaki düşünce, bir bilgi-eğlence sisteminin, bir telefonun aksine, araba sürücünün dikkatine ihtiyaç duyduğunda bir TV şovunu veya filmi göstermeyi bırakabileceğidir. Sürüş sırasında elde tutulan bir telefon kullanmak, kullanımına bakılmaksızın yasa dışı kalacaktır.

Ancak belki de en önemli kısıtlama, yeni kuralların yalnızca İngiliz yasalarına göre kendi kendine sürüş olarak kayıtlı otomobiller için geçerli olması ve bu tür araçların listelendiği sayfa şu anda bariz bir şekilde boş. Şu anda, Büyük Britanya’da kullanım için listelenen kendi kendine giden araçlar yok ”diye yazıyor. Ancak Ulaştırma Bakanlığı iyimser düşünür Bir otomobilin “kendi kendine sürüş” olarak adlandırılabilmesi için ulaşması gereken teknik standart şu anda belirsiz olsa da, bu tür ilk araçların “bu yılın sonunda” kullanıma hazır olabileceği.

Önerilen kurallar, yine de, “kendi kendine sürüş”ün, bazı sürüş görevlerini yerine getirebilen ancak genel olarak sürücüyü sorumlu bırakan “yardımcı sürüş özelliklerine” sahip otomobillerden farklı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bunlara örnek olarak hız sabitleyici ve şeritte kalma yardımı verilebilir.

Yeni kurallar, 2025’te tanıtılacak olan tam düzenleyici çerçevenin öncesinde geçici bir önlem olarak düşünülmüştür. Ekran kullanımıyla ilgili kuralların değiştirilmesinin yanı sıra, Otoyol Yasası da kendi kendine sürüş arasındaki önemli farkları açıklığa kavuşturmak için güncellenmektedir. ve sürüş yardımı teknolojileri ve ayrıca kendi kendini süren bir arabanın direksiyonundayken bile sürücü için geçerli olan kurallar hakkında daha fazla ayrıntı sunacak (örneğin, sarhoşluğun yasal sınırları içinde olmak gibi).genel-2