Uzak bir bölgede ağaçlarla çevrili bir yolda giden beyaz bir araba.

Esnek plastik güneş panelleri, elektrikli araçlardaki sürücülerin uzak bölgelerde şarj olmasına yardımcı olabilir.
Fotoğraf: Mykola Pokhodzhay (Getty Resimleri)

Mutlu Dünya Günü, Tesla sahipleri! Avustralya dışında yeni bir proje, elektrikli arabanızı güneş enerjisiyle şarj etmenin alternatif bir yolunun başlangıcı olabilir.

Projeye Charge Around Australia adı verildi ve Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamı Paul Dastoor ve sürdürülebilir enerji girişimcisi Stuart McBain tarafından yönetiliyor. Solar paneller. Proje, elektrikli araçlar için şarja erişimi iyileştirmek için diğer enerji kaynaklarının gösterilmesinde ilk adım olabilir.

Elektrikli araçları şarj etme sorunu

Elektrikli araçlar giderek daha popüler hale geliyor: Elektrikli araç satışları %80 arttı 2020’den 2021’e kadar, küresel otomobil satışlarının %7,2’sini oluşturuyor. Yollara daha fazla elektrikli araç çıktıkça, şarj cihazlarının eksikliği görülüyor. daha büyük ve daha büyük bir sorun haline gelir. Şarj istasyonlarındaki artış, elektrikli araç alımlarındaki artışın gerisinde kaldığından, alternatif şarj kaynakları (güneş panelleri gibi) EV’lere güç sağlamak için yeni bir fırsat olabilir.

Dastor Reuters’e anlattı projenin “menzil kaygısını” azaltmaya yardımcı olabileceğini umduğunu söyledi. Her köşe başında bir benzin istasyonunun olduğu bir dünyada, bazı elektrikli araç sürücüleri ve potansiyel alıcılar, yukarıda bahsedilen şarj fırsatlarının eksikliğinden endişe duyabilir. Bu kaygı, yaklaşan korku elektrikli araç sürücüleri, arabalarının aküsünün onları bir sonraki şarj cihazına götürememesine neden olabilir, bu da insanları uzak bölgelerden uzun mesafeler boyunca elektrikli araçlar kullanmaktan alıkoyabilir veya onları tamamen bir tane satın almaktan caydırabilir.

Dastoor, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu aslında, teknolojiyi diğer uzak yerlerde, örneğin uzayda nasıl kullanacağımız ve güçlendireceğimiz hakkında bize bilgi vermek için ideal bir test yatağı” dedi.

Avustralya çevresinde sürücü

Yolculuk 84 gün sürecek ve Eylül ayında Newcastle’da başlayacak. Ekip, Güneş’in enerjisini yakalamak için arabanın yanına yerleştirilebilen 18, 59 fitlik güneş panellerine güvenecek. Paneller, su şişeleri yapmak için kullanılan plastikle aynı olan PET’ten yapılmıştır ve “su bazlı güneş boyası” şarap etiketleri basan bir yazıcıda.

Stuart McBain, Dastoor ile birlikte sürüşe liderlik edecek. Bir şarja ihtiyaç duyduklarında, panelleri arabanın yanına açabiliyorlar ve kullanılmadıkları zaman paneller yaklaşık 100 pound ağırlığındaki bir bavulda saklanacak. Charge Around Australia’s’a göre, bir destek aracı “takımın mobil evi olarak ve bir saha istasyonu olarak” aracı takip edecek. İnternet sitesi. McBain ve Dastoor, yeni teknolojiyi sergilemek için yol boyunca 70 okulu da ziyaret edecekler.

En büyük dezavantajı, sürücünün her gün yalnızca iki saatlik sürüşü kapsaması ve bunun altı saatlik şarj gerektirmesi – sanırım yavaş ve sabit.genel-7