Akıllı telefon pazarı düşüyor. Canalys enstitüsünün açıkladığı son rakamlara göre, küresel akıllı telefon sevkiyatları 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda %11 düştü. Dönem akıllı telefon üreticileri için genellikle sakin geçse de bu düşüş aynı zamanda “olumsuz”. ekonomik koşullar ve durgun mevsimsel talep”, Canalys’te hareketlilik başkan yardımcısı Nicole Peng tarafından belirtildiği gibi.

Sağlık krizine ve bunun tedarik zincirleri üzerindeki etkisine, Ukrayna’daki çatışmaya ve Çin ile ABD arasında artan ticaret gerilimlerine işaret ederek, “Küresel akıllı telefon pazarı ilk çeyrekte istikrarsız bir iş ortamı tarafından tutuldu” dedi. Nicole Peng, “Geleneksel olarak yavaş bir çeyreği daha da kötüleştiren pek çok sorun var” diyor.

Ancak akıllı telefon üreticileri için her şey kayıp değil: iki ana pazar oyuncusu ek pazar payı elde etmeyi başardı. Sıralamada sağlam bir şekilde ilk sırada yer alan Samsung, bir yıl önceki %22’ye kıyasla pazarın %24’ünü aldı. Aynı zamanda Apple, 2022’nin ilk çeyreğinde tahmin edilen pazar payları, bir önceki yıla göre %15’e kıyasla %18 olarak tahmin edilen pazar paylarıyla yunus olarak yerini sağlamlaştırdı.

Samsung ve Apple güçlü pazar liderleri

Canalys’te bir analist olan Sanyam Chaurasia’ya göre Apple’ın başarısı, iPhone 13’ün popülaritesine ve geçen Mart ayında iPhone SE’nin piyasaya sürülmesine çok şey borçlu. Bu arada, Samsung’un Galaxy A serisi “orta-düşük segmentte” rekabet etmeye devam ederek büyümesine katkıda bulundu.

Dünyanın en büyük 5 akıllı telefon üreticisinin geri kalanı, %13 pazar payıyla (bir önceki yıl %14’e kıyasla) podyumda üçüncü sırada yer alan Xiaomi tarafından işgal ediliyor, onu ilk çeyrekte OPPO izliyor. Çinli akıllı telefon üreticilerinden oluşuyor ve Xiaomi %13 (%14’e kıyasla) ile üçüncü sırada yer alırken, OPPO %10 pazar payıyla dördüncü sırada yer alıyor (2021 yılının ilk çeyreğinde %11’e kıyasla). Vivo, bu sıralamayı bir önceki yılki %10’luk pazar payına kıyasla %8’lik pazar payı ile tamamlıyor.

Canalys araştırmacılarına göre, durum geleneksel olarak akıllı telefon satışlarına daha elverişli olan 2022’nin ikinci çeyreğinde iyileşmeli. Ancak Nicole Peng’e göre, “üreticilerin uzun vadeli stratejik planlarına odaklanırken ortaya çıkan fırsatlara ve risklere hızla yanıt verecek şekilde kendilerini donatmaları” olacak. Bu nedenle, akıllı telefon üreticileri için yaklaşmakta olan kritik son tarihler karşısında gardımızı düşürmemiz söz konusu değil.genel-15