Telefonunuz yakında sağlığınıza fayda sağlamak için AI destekli yükseltmeler alıyor olabilir.

Google Sağlık tanıttı akıllı telefonları hastalık=tarama araçlarına dönüştürmeyi vaat eden araştırma projeleri. Umut verici bir yol, üfürüm gibi dolaşım düzensizliklerini tespit etmek için bir telefondaki yerleşik mikrofonların stetoskop olarak kullanılmasını içerir. Yenilikler telesağlık yoluyla uygulanarak hastaların doktora gitme ihtiyacından ve zamandan tasarruf edilebilir.

“Google olarak, insanların sağlığını ve zindeliğini desteklemek için günlük cihazların potansiyelini ortaya çıkarmaya odaklanıyoruz.” Greg Corrado, Google’da Health AI başkanı bir röportajda Digital Trends’e söyledi. “Mobil cihazlardaki sensörlerdeki gelişmelerin yanı sıra yapay zekadaki ilerlemeler sayesinde bu tür gelişmeler mümkün hale geliyor ve biz bu gelişmelerin ön saflarında olmak istiyoruz.”

Telefonunuzdan teşhis

Steth IO kalp atış hızı izleme. Steth IO

Google, diyabetik göz hastalığını tespit etmek için mevcut klinik kameraları kullanmanın “erken umut verici sonuçlar” gördüğünü söylüyor. Aynı şeyi yapmak için akıllı telefonların kullanımıyla ilgili daha fazla klinik araştırmaya fon sağlamayı planlıyor. Şirket, görüntüleri işlemek için bir AI motoru olan Otomatik Retina Hastalığı Değerlendirmesini kullanıyor.

Corrado, makine öğrenimi ile birleştirilen mobil sensörlerin insanlara günlük sağlık ve zindelikleri hakkında bilgi verebileceğini söylüyor. Telefonunuzun kamerasıyla nabzınızı ve solunum hızınızı ölçmenizi sağlayan özellik artık Android ve iOS cihazlarda da mevcut.

Google Fit uygulamasının üç ekran görüntüsü

Başka bir araştırma alanı, bir akıllı telefonun yerleşik mikrofonlarının göğsün üzerine yerleştirildiğinde kalp seslerini nasıl kaydedebileceğini araştırıyor. Birinin kalbini ve ciğerlerini stetoskopla dinlemek, klinisyenlerin kalp kapakçık bozukluklarını tespit etmesine yardımcı olabilir. Aort darlığı taraması tipik olarak stetoskop veya ultrason gibi özel ekipman ve yüz yüze değerlendirme gerektirir.

Corrado, “Bu en yeni araştırma alanı, bir akıllı telefonun yerleşik mikrofonunun göğüs üzerine yerleştirildiğinde kalp seslerini nasıl kaydedebileceğini ve muhtemelen kalp atışlarını ve üfürümleri nasıl algılayabileceğini araştırıyor.” Dedi. “Hala araştırma ve geliştirmenin başlangıç ​​aşamalarında olduğumuzu belirtmek önemlidir, ancak umudumuz doktorlara ve hastalara değerlendirme ve bakım için ek bir araç sağlamaktır.”

Connor Landgrafİlk AI stetoskopu yaratan Eko’nun CEO’su Digital Trends’e verdiği bir röportajda, Google’ın stetoskop özelliğini tüketicilere nasıl sunmayı planladığının henüz tam olarak net olmadığını söyledi.

Bir hemşire Eko Duo stetoskop ve iPhone uygulamasını kullanıyor.
Eko DUO EKG + Dijital Stetoskop eko

Landgraf, “Ancak bir tahmine göre Google, kalp hastalığı riski taşıyan hastaların kalp seslerini dinlemek ve oskültasyon verilerini birinci basamak hekimleriyle paylaşmak için akıllı telefonlarındaki mikrofonu kullanmalarını sağlamayı planlıyor.” “Bu, klinisyenlerin, dünyanın herhangi bir yerinden uzaktan, çoğunlukla yüz yüze muayene sırasında erişilebilen bir hastanın kardiyak verilerini toplamasına izin verebilir.”

Landgraf, akıllı telefonda stetoskop bulunmasının aracı daha kullanılabilir hale getirebileceğini söyledi. “Bu uygulamalar aracılığıyla çok sayıda hastaya ulaşmak kolay olacak” diye ekledi. “Ancak, akıllı telefon ideal bir stetoskop olmadığı için muhtemelen bir miktar doğruluktan da ödün verebilir. Ayrıca muhtemelen yazılımın bir Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) incelemesini gerektirecek ve akıllı telefonu tıbbi bir cihaz olarak düşünebilir.

Landgraf, akıllı telefon stetoskoplarının hastalara genel kalp sağlıkları hakkında daha fazla farkındalık ve bilgi vermenin bir yolu olabileceğini söyledi. Kalp kapak hastalığı olan önemli sayıda hasta, birincil doktorları tarafından yeterince erken teşhis edilmez ve birçok hasta asla tedavi edilmez.

Landgraf, “Tanı konmamış kalp rahatsızlıkları olan hastalardan oluşan bir tsunami dalgası var ve bu teknoloji, bu hastalara daha fazla bilgi sağlanmasına yardımcı olmada rol oynayabilir” dedi.

Herkes için ultrason

Bir doktor kendi kanserini teşhis etmek için bu iPhone ultrason makinesini kullandı
Kelebek iQ Kelebek Ağı

Corrado, AI’nın ayrıca düşük gelirli ebeveynler için ultrasonu daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Ultrason, iç organların veya kan damarları ve fetüs gibi diğer dokuların gerçek zamanlı resimlerini veya videolarını oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. ancak yarıdan fazla Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki tüm doğum yapan ebeveynlerin, ultrason okuma konusundaki uzmanlık eksikliği nedeniyle ultrason görmemektedir.

Google, sağlayıcıların ultrason yapmasına ve değerlendirme yapmasına yardımcı olmak için yapay zekayı kullanmaya çalışıyor. Corrado bir blog yazısında, “Anne ve cenin sağlığı risklerinin daha otomatik ve doğru değerlendirmeleriyle, engelleri azaltmayı ve insanların doğru ayarlarda zamanında bakım almalarına yardımcı olmayı umuyoruz” dedi.

Hila Goldman-AslanAI destekli ultrason analiz çözümleri sağlayıcısı DiA Imaging Analysis’in CEO’su Digital Trends’e verdiği bir röportajda, AI’nın aşırı çalışan doktorlar için ikinci bir göz olarak hareket edebileceğini veya insanlar için imkansız olan teşhis gücü sağlayabileceğini söyledi.

Goldman – Aslan, “Ultrason testleri alanımızda, ultrason görüntülerini görsel olarak analiz etmek öznel, hataya açık ve operatörün deneyimine son derece bağımlıdır” dedi.

Radyologlar, listede ilk önce ele alınması gereken daha acil vakalar olup olmadığını her zaman bilmeden, tipik olarak kronolojik olarak ilk gelene ilk hizmet esasına göre çalışırlar.

Elad WallachSağlık hizmetleri AI çözümleri sağlayıcısı Aidoc’un CEO’su, tıbbi görüntüleme için AI’nın işgücü kıtlığı ve doktor yorgunluğunun zorluklarını ele aldığını söyledi. AI, hastaların zamanında tedavi alabilmesi için radyoloğun iş akışındaki pozitif vakaları işaretleyebilir.

Walach, “Radyologlar, tükenmişliğe yol açabilecek daha büyük vaka hacimleriyle karşı karşıya” dedi. “Daha da önemlisi, radyologlar, listede ilk önce ele alınması gereken daha acil vakalar olup olmadığını her zaman bilmeden, ilk gelene ilk hizmet esasına göre tipik olarak bir iş listesinde kronolojik olarak çalışırlar.”

ancak Ronald Dixonbir doktor ve CareHive CEO’su Digital Trends’e verdiği bir röportajda, Google sağlık araçlarının hastalar üzerinde fazla bir etkisi olmayacağını düşünmediğini söyledi.

“Google’ın çabasının odak noktası, “gerçekten, teknolojinin sağlayabileceği değerin değerini anlamadan, hastaları daha iyi teşhis etmek veya daha iyi yönetmek için teknolojiyi nasıl kullandığınız üzerine” dedi.

Dixon, AI kullanımının tüketiciler için sağlık hizmetlerinin maliyetlerini artırabileceğinden endişe duyduğunu söyledi.

“Bir sorunu çözmek için teknolojiyi kullandığınız için maliyet artarsa, aslında sağlık sistemine yardım etmiyorsunuz çünkü aslında bu şekilde zarar veriyorsunuz” diye ekledi. “Aynı sonuca ulaşmak için daha fazla para harcamamıza neden oluyorsunuz. Bunu yapmalarının nedeni de teknoloji şirketleri olmaları. Dolayısıyla bu, ‘önce klinik ihtiyaç’ stratejisinin aksine, ‘önce teknoloji’ stratejisidir.”


genel-19