Dün Amazon, Agility Robotics’in şirketin 1 milyar dolarlık inovasyon fonundan yararlanan ilk beş girişimden biri olduğunu duyurdu. Tahmin etmem gerekirse, bunun perakende devinin, depo robotik cephaneliğine potansiyel bir ek olarak Oregon Eyalet Üniversitesi yan ürününü izlediği anlamına geldiğini söylerdim. Ne de olsa lojistik, Agility’nin iki ayaklı Rakam robotu için pazara giriş stratejisinin giderek daha önemli bir parçası haline gelirken, Amazon’un yüz binlerce robotu, paket teslimatlarını bu kadar hızlı döndürmenin büyük bir parçası.

Ancak bu sabah şirket büyük bir 150 milyon $ B Serisi, yukarıda belirtilen Amazon Endüstriyel İnovasyon Fonu’ndan sağlanan fonlar dahil. Ancak bu sefer, yatırıma öncülük eden DCVC ve Playground Global oldu.

Playgound’dan Bruce Leak bir yayında, “Çeviklik, güçlü bir etki yaratmaya, hayatımızda sorunsuz bir şekilde bir arada var olacak şekilde inşa edilmiş robotlar geliştirmeye ve sevk etmeye ayarlandı” dedi. “Agility’nin ilk günlerinden beri, benzersiz teknik yaklaşımlarının, pratik günlük robotların vaadini yerine getirme konusunda tek başına olduğuna inanıyoruz.”

Cassie adlı bir araştırma robotunda iki ayaklı hareket çalışmasından doğan Agility, bu süreçte Sony Innovation Fund gibi isimler de dahil olmak üzere yatırımcıları etkilemeye devam etti. Ford ayrıca, son kilometre teslimat stratejisinin bir parçası olarak Digit’i kullanma planlarını da ünlü bir şekilde duyurdu, ancak Agility’nin daha yakın zamanlardaki odak noktası, yalnızca pandemi sırasında hızlanan bir ihtiyaç olan kamyonları açmaya ve depoda kutuları hareket ettirmeye kaydı.

CEO Damion Shelton, “Benzeri görülmemiş tüketici ve kurumsal talep, iş yerindeki insanları desteklemek için robotlara olağanüstü bir ihtiyaç yarattı” diyor. “Bu yatırımla, Agility, karşılanmayan bir ihtiyacın olduğu yerlerde rolleri doldurmak için robotların dağıtımını hızlandırabilir.”

Tur, Agility’nin finansmanını bugüne kadar 180 dolara getiriyor. Buna 20,25 milyon dolarlık A Serisi ve iki yıl önceki 8 milyon dolarlık tohum dahildir. Bu, elbette, geniş bir farkla büyük tur. Leak ve Çeviklik CTO’su Jonathan Hurst ile yakın zamanda yaptığım bir konuşmada, her iki taraf da robotik girişiminin küçük bir ekip ve dar marjlarla ne kadar çok şey başarabildiğini ve Cassie’yi 2018’de müşterilere teslim ettiğini belirtti.

Bu büyük artış, pazara göre ölçeklendikçe faaliyetlerini önemli ölçüde genişletmeye yönelik olacaktır. Oregon ve Bay Area ofislerine ek olarak, Pittsburgh’da faaliyete geçti – şüphesiz CMU’dan ve şehrin robotik ve özerklik konusundaki tarihinden yararlanma planlarıyla. Agility, 2024 yılına kadar çalışan sayısını ikiye katlamayı planlıyor.genel-24