Geçen yıl gördüm yatırımcılar girişimlere rekor miktarda dolar atıyor, ancak son jeopolitik olaylar, faiz oranlarında beklenen artış ve diğer faktörler, risk sermayesi finansmanında yavaşlamaya neden oluyor.

Pandemi başladığından beri, fikri mülkiyet varlıkları değer artışı ve kuru toz stoklarını harcamak isteyen yatırımcılar için giderek daha fazla odak noktası haline geliyor. Yeni başlayanlar için, fikri mülkiyetlerinin ve ticari sözleşmelerinin düzgün olmasını sağlamak, sorunsuz finansman elde etmede yardımcı olabilir.

Bir finansman sırasında bu sorunların üstesinden gelmeyi beklemek gecikmelere neden olabilir, zaman alıcı ve pahalı iyileştirmelere neden olabilir ve en kötü durumda daha düşük değerlemelere yol açabilir.

Aşağıda, yatırımcıların durum tespiti sırasında baktığı 10 fikri mülkiyet ve ticari alanın bir listesi ve yeni başlayanların bu sorunlara daha iyi hazırlanmak için atabilecekleri adımlar yer almaktadır.

Eski işverenlerin IP sahipliğini talep edememesini sağlayın

Yatırımcılar, fikri mülkiyetlerinin münhasır mülkiyetine sahip olan girişimler konusunda özellikle endişe duyuyorlar. Bu münhasır mülkiyet, özellikle eski işveren rakip bir ürün veya hizmet sunuyorsa, bir kurucu başka bir şirket tarafından istihdam edilirken yeni girişimine ay ışığını yaktığında genellikle risklerle karşı karşıya kalır.

En iyi IP stratejisi, mümkün olan en kısa sürede federal koruma başvurusunda bulunmaktır.

Bir kurucu, ideal olarak, önceki tüm istihdamı sonlandırdıktan sonra kendi girişimi üzerinde çalışmaya başlamalıdır. Mümkünse, yeni ürünleri veya şirketleri üzerinde eski işverenlerinin zamanında, onun araçlarını, müşteri listelerini veya gizli bilgilerini kullanarak herhangi bir işe başlamadıklarını sağlamalı ve belgelemelidirler.

Kurucular, yeni bir şirket kurarken ve eski iş arkadaşlarını veya satıcıları işe alırken, eksiksiz olmayan ve talep edilmeyen hükümleri de dikkatlice gözden geçirmelidir.

Bir kurucu, eski işvereniyle rekabet edecek bir ürün veya hizmet geliştiriyorsa, geliştirme sürecini dikkatli bir şekilde belgelendirmeli ve hatta ürün veya hizmetin eski işvereninden bağımsız olarak oluşturulduğundan emin olmak için bir temiz oda yazılım geliştirme metodolojisi kullanmalıdır.

Çalışanlar ve yükleniciler tarafından oluşturulan IP belgesi

Bir kişinin bir şirkette çalışıyor olması, çalışan tarafından geliştirilen herhangi bir IP’yi güvence altına almak için genellikle yetersizdir.

Şirketlerin IP’lerini korumanın en kolay yollarından biri, tüm çalışanları, danışmanları, yüklenicileri, stajyerleri ve diğer kuruluşları yazılı gizlilik ve buluş atama anlaşmaları imzalamalarıdır. Bu anlaşmalar, genellikle yoğun bir şekilde müzakere edilmeyen kısa ve basit sözleşmeler olsa da, şirketler genellikle bunları alamamakta ve bu da onların IP’lerinin önemli yönlerine sahip olmamalarına neden olabilmektedir.genel-24