NASA kutluyor Hubble uzay teleskobu32 yaşındand Beş gökadadan oluşan sıra dışı bir iç içe geçmiş koleksiyon olan The Hickson Compact Group 40’a muhteşem bir bakışla doğum gününü kutlayın.

Bu hayvanat bahçesi üç sarmal şekilli gökada, bir eliptik gökada ve bir merceksi (mercek benzeri) gökada içerir. Bir şekilde, bu farklı gökadaların yolları, olağanüstü kalabalık ve eklektik bir gökada örnekleyici yaratmak için evrimlerinde kesişti.

Yavaşça yerçekimi dansına yakalanan tüm grup o kadar kalabalık ki, bizim çapımızın iki katından daha küçük bir uzay bölgesine sığabilir. Samanyoluyıldız diski.

Bu tür rahat gökada grupları, devasa gökada kümelerinin kalbinde bulunabilse de, bu gökadalar, Suyılanı takımyıldızı yönünde, evrenin kendi küçük parçasında özellikle izole edilmiştir.


NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun 32. doğum gününü Hickson Compact Group 40 olarak bilinen beş gökadanın nefes kesen manzarasıyla anıyor. Bu muhteşem yapı, milyarlarca yıldızdan gelen ışıkla parlayan dev bir eliptik gökadayı içeriyor. Birkaç sarmal gökada, yıldız oluşumunun aktif olduğu bölgeler olan sarmal kollarının ana hatlarını çizen belirgin tozlu şeritler gösterir. Düzleştirilmiş yıldızlı diski boyunca göze çarpan tozunu gösteren, kenardan bakan bir gökada görüyoruz. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Olası bir açıklama, bu galaksilerle ilişkili çok sayıda karanlık maddenin (bilinmeyen ve görünmez bir madde biçimi) olmasıdır. Birbirlerine yaklaşırlarsa, karanlık madde, galaksilerin yörüngesinde dolandığı büyük bir bulut oluşturabilir. Galaksiler karanlık maddede ilerlerken, kütleçekimsel etkilerinden dolayı bir direnç kuvveti hissederler. Bu onların hareketlerini yavaşlatır ve galaksilerin enerji kaybetmesine neden olur, bu yüzden birlikte düşerler.

Bu nedenle, bu anlık görüntü galaksileri yaşamlarının çok özel bir anında yakalar. Yaklaşık 1 milyar yıl içinde sonunda çarpışacak ve dev bir eliptik galaksi oluşturmak üzere birleşecekler.

Hickson Kompakt Grup 40

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu, Hickson Compact Group 40 adı verilen beş gökadadan oluşan sıra dışı bir koleksiyona çarpıcı bir bakışla 32. yaş gününü kutluyor. Bu enstantane, bir araya gelmeden önce bir araya geldiklerinde yaşamlarındaki özel bir anı yansıtıyor. . Kredi: NASA, ESA ve STScI

Gökbilimciler bu kompakt gökada grubunu yalnızca görünür ışıkta değil, radyo, kızılötesi ve X-ışını dalga boylarında da incelediler. Hemen hemen hepsinin çekirdeğinde, süper kütleli kara deliklerin varlığına kanıt olabilecek kompakt bir radyo kaynağı var. X-ışını gözlemleri, galaksiler arasında çok fazla sıcak gaz bulunması nedeniyle galaksilerin yerçekimsel olarak etkileşime girdiğini göstermektedir. Kızılötesi gözlemler, yeni yıldız oluşum hızına dair ipuçları ortaya koyuyor.

Birkaç on yıl öncesine dayanan gökyüzü araştırmalarında bu türden 100’den fazla kompakt gökada grubu kataloglanmış olsa da, Hickson Kompakt Grup 40 en yoğun olanlardan biridir. Gözlemler, bu tür sıkı grupların erken evrende daha bol olabileceğini ve kuasarlar olarak bilinen, aşırı ısınan maddeden gelen ışığı uzayda parlayan kara deliklere güç sağlamak için yakıt sağladığını gösteriyor. Yakındaki gruplardaki gökadaların ayrıntılarını bu şekilde incelemek, gökbilimcilerin gökadaların ne zaman ve nerede bir araya geldiklerini ve neden bir araya geldiklerini belirlemelerine yardımcı olur.

Hickson Compact Group 40 Geniş Alan Görünümü

Bu görüntü, Hickson Compact Group 40 merkezli geniş bir alanı göstermektedir. Kredi: ESA/Hubble, Sayısallaştırılmış Gökyüzü Araştırması 2. Teşekkür: D. De Martin

Kanada, Vancouver, British Columbia Üniversitesi’nden Paul Hickson, “Bunu bir gökyüzü araştırmasında gördüğümü ve ‘vay, şuna bakın!’ dediğimi hatırlıyorum” dedi. “O sırada gökyüzü tarama baskılarına bakarken kullandığım tek şey büyük bir plastik cetvel ve bir büyüteçti.” İlk kez 1966’da Halton Arp tarafından yayınlanan tuhaf galaksiler koleksiyonuna göz atarak grubu yeniden keşfetti.

Hubble, 25 Nisan 1990’da uzay mekiği Discovery’de bulunan NASA astronotları tarafından Dünya çevresinde yörüngeye yerleştirildi. Teleskop bugüne kadar yaklaşık 50.000 gök hedefinin 1.5 milyon gözlemini yaptı. Evren hakkındaki bu bilgi hazinesi, Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ndeki Mikulski Uzay Teleskopları Arşivi’nde kamu erişimi için saklanmaktadır.

Hubble’ın görünür ve morötesi ışığı gözlemleme konusundaki benzersiz yetenekleri, bu yaz bilim gözlemlerine başlayacak olan ve yakın zamanda başlatılan Webb Uzay Teleskobu’nun kızılötesi ışık gözlemlerinin kritik bir bilimsel tamamlayıcısıdır.

Hubble Uzay Teleskobu, NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) arasındaki uluslararası işbirliği projesidir. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi teleskopu yönetiyor. Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü (STScI), Hubble bilim operasyonlarını yürütüyor. STScI, Washington DC’deki Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği tarafından NASA adına işletilmektedir.uzay-2