Amazon oldu sipariş edildi Staten Island’daki bir depodaki güvenlik protestolarına karıştığı için iki yıl önce şirket tarafından yasa dışı şekilde işten çıkarılan bir çalışanı göreve iade etmek.

Gerald Bryson, 6 Nisan 2020’de JFK8 olarak bilinen Amazon tesisinin dışında bir çalışanla mola verdiğinde tartışırken protesto ediyordu. Mahkeme dosyaları (ek B ve C olarak videolardan alınan olayın dökümlerini içerir), hem Bryson’ın hem de çalışanın birbirlerine karşı küfür ve hakaret kullandığını göstermektedir. Bryson, Amazon’un çalışanları COVID-19’a karşı yeterince korumadığı için depoyu kapatması gerektiğini söylerken, çalışan “açık olan tek lanet iş bu, o yüzden takdir et” yanıtını verdi.

Amazon olayı araştırdı ve Bryson’ı şirketin “küfürlü, kaba veya taciz edici dil” kullanmaya karşı politikasını ihlal ettiği ve diğer çalışana yazılı bir uyarı verdiği için kovdu.

Mart ayında Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), güvenlik koşullarını protesto ettiği için aslında misilleme olarak kovulduğunu öne sürerek Bryson’ın davasını ele aldı. Pazartesi günü, idare hukuku yargıcı Benjamin W. Green bu analize katılıyorumAmazon’un Bryson’ı “yasadışı bir şekilde işten çıkardığına” ve işini eski haline getirmesinin yanı sıra ona iki yıllık kayıp kazancını ödemesi gerektiğine karar verdi.

Green, her iki tarafın da sunduğu kanıtlara bakarak, “önemli ölçüde kanıt olduğunu söyledi. [Amazon’s] Bryson’ı taburcu etmek için belirtilen sebep sadece bahaneydi.” Green, olayla ilgili “çarpık bir soruşturma” yürüttü, dedi Green, seçici kaynaklarla görüştü ve önyargılı bir karar verdi – diğer çalışanı değil Bryson’ı kovdu, ancak Green, Amazon’un çiftin davranışının “anlamlı bir şekilde” nasıl olduğunu göstermediğini söyledi. farklı.”

Anlaşmazlığın ayrıntıları, Bryson’a “Bronx’a geri dönmesinin” söylenmesini içeriyor. Green, özetinde şöyle diyor: “Bryson, Afrikalı-Amerikalı olduğu için yorumu makul bir şekilde ırkçı olarak yorumlayabilir ve ırkı dışında birisinin neden onun Bronx’tan olduğunu varsaydığını sorgulayabilir.”

Amazon, sözcüsü Kelly Nantel ile karara itiraz edeceğini söyledi söylüyorum APHaberler: “Bu karara kesinlikle katılmıyoruz ve NLRB’nin herhangi bir işverenin Bay Bryson’ın davranışına göz yummasını istemesine şaşırdık.” Ancak durum, Amazon’un ABD genelinde ücret, çalışma koşulları ve güvenlik konusunda örgütlenen çalışanların artan direnişiyle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor. Bryson’ın kovulduğu tesis, JFK8, 1 Nisan’da Amazon’da sendikalaşan ilk depo olurken, Alabama’daki bir başka sendika da şu anda çekişme içinde.

Bryson söylenmiş New York Times Pazartesi günü, zaferinin Amazon çalışanlarını sendikalaşmaya istekli hale getireceğini söyledi. Bryson, “Benim için kazanıp o kapılardan geri dönmek her şeyi değiştiriyor” dedi. “Amazon’un yenilebileceğini gösterecek. İnandığın şey için savaşman gerektiğini gösterecek.”

Hakim Green’in kararının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:genel-2