“WLAN” ve “WiFi” terimleri, genellikle kendi dört duvarınız arasındaki kablosuz ağı veya bir kafe veya restoranda İnternet erişimini tanımlamak için kullanılır. Terimler, tamamen doğru olmayan kablosuz veri iletimi için eşanlamlı olarak kullanılır.

Almanya’da neredeyse yalnızca WLAN ağları konuşulurken, İngilizce konuşulan ülkelerde WiFi kelimesi bunun için kullanılmaktadır. Ama neden bu ve ikisi de aynı standart mı? WLAN ve WiFi arasındaki fark tam olarak nedir?

TECHBOOK editörü Adrian Mühlroth bunu kısa videomuzda açıklıyor:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

WLAN ve WiFi adları

WLAN kısaltması “Kablosuz Yerel Alan Ağı” anlamına gelir, yani bir kablosuz yerel ağı tanımlar. Öte yandan WiFi, Almanca’ya tercümesi “Yüksek Doğruluk” (Hi-Fi) kadar zor olan “Kablosuz Doğruluk”un kısaltmasıdır.

Hi-Fi’yi en iyi şekilde “yüksek sadakat” ile çevirebiliriz. Hi-Fi, mümkün olan en kayıpsız ses üretimi, yani bir kalite standardı anlamına gelir. Sonuç olarak WiFi, “mümkün olduğunca kayıpsız kablosuz veri iletimi” olarak tercüme edilebilir.

WiFi – kablosuz iletişim için bir logo

WiFi terimi, Hi-Fi terimine dayanan Wi-Fi Alliance tarafından 1999 yılında tanıtıldı. Bu, WLAN özellikli cihazlar arasında birlikte çalışabilirliği sağlama görevini üstlenmiş bir şirketler konsorsiyumudur.

Bunun anlamı şudur: Wi-Fi Alliance, cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesini ve veri alışverişi yapabilmesini sağlamak için testler yapar. Wi-Fi Alliance sertifikasını geçen üreticiler, tanıdık WiFi logosunu alır.

WLAN teknolojisi için standart

Wi-Fi Alliance testleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından geliştirilen WLAN IEEE 802.11 standardını temel alır. 1997 yılında, yedi yıllık hazırlık çalışmasından sonra standart gün ışığına çıktı. İlk kez kablosuz ağlar için tek tip standartlar ve spesifikasyonlar vardı.

Dolayısıyla WLAN, kablosuz ağlar için ortak bir terim olsa da, WiFi, biraz hantal olan “IEEE 802.11” adı için özel bir tanımlama işlevi görür. Almanya’da “WLAN” terimi, kablosuz bir ağ için kendini kanıtlamıştır. Buna karşılık, “WiFi” terimi yurtdışında daha yaygın ve kesin olarak konuşmak gerekirse daha kesin. WiFi – veya IEE 802.11 – bir tür WLAN olsa da, Avrupa HiperLAN gibi başkaları da vardır. Yani tam olarak bilmek istiyorsanız, bir dahaki sefere “WiFi şifresi” isteyin.

IEE 802.11 standardı sürekli olarak gelişmektedir. Mevcut sürüm, halk tarafından Wi-Fi 6 olarak bilinen 802.11ax’tır.

ALOHAnet – ilk WLAN Hawaii’den geliyor

Kablo bağlantısı olmadan bir cihazdan diğerine veri aktarma fikri, IEEE’deki mühendislik akıllarından çıkmadı. İlk kablosuz bilgisayar ağı 1971’de Hawaii Üniversitesi’nde ortaya çıktı ve uygun şekilde ALOHAnet olarak adlandırıldı. Üniversite bunu farklı adalara dağıtılan konumlarını radyo ile bağlamak için kullandı.

1970’lerin sonunda, IEEE çoğunluğa atladı ve kablosuz ağ teknolojilerini denedi. 1980’lerin ortalarında, Amerika Birleşik Devletleri İletişim Ekipmanları ve İletişim Ekipmanları ve İdaresi (FCC) kablosuz ağlar için ticarileştirmeye başladığında, kablosuz veri modem gelişiminde bir patlamaya yol açtı.

Tekel yüksek fiyatları garantiledi

1988’de Lucent, “WaveLAN”ı piyasaya sürdü ve tüm bileşenlerin patentlenmesi sayesinde WLAN teknolojisi üzerinde tekel sağladı. Diğer üreticiler kendi WLAN bileşenlerini ve yongalarını geliştirmek zorunda kaldı. Sonuç: WLAN o kadar pahalıydı ki, yalnızca profesyonel sektörde ve yalnızca başka yolun olmadığı yerlerde kullanılıyordu.

WLAN’ın son kullanıcılar için de ilgi çekici hale gelmesi 1999 yılına kadar değildi. Steve Jobs, kendi WLAN teknolojisine sahip ilk iBook’u New York’taki Macworld Expo’da sundu. IEEE standardı 802.11 tarafından standardizasyon fiyatların daha da düşmesine neden oldu, böylece WLAN üreticiler ve tüketiciler için giderek daha uygun fiyatlı hale geldi.

Gittikçe daha fazla cihaz WiFi özellikli hale geliyor

802.11 standardının ilk versiyonundan bu yana, IEEE onu sürekli olarak daha da geliştirmiştir. O zaman sadece 2 Mbit/s veri hızıyla geldi. İletim 2.4 GHz bandındaydı. Bugün hala durum böyle, ancak o zamandan beri 5 GHz bandı eklendi ve hızlar gigabit aralığına ulaşalı çok oldu – en azından teoride.

Ayrıca ilginç: Tek bir tıklamayla kendi WLAN hızınızı öğrenin

KABLOSUZ İNTERNET ERİŞİMİ ve diğer kablosuz iletim teknolojileri uzun zamandır dünyayı fethetti. 2003 yılında dünya çapında 500 milyon bağlı cihaz vardı. Geçen yıl zaten 50 milyardı. Bugün herkesin diğer cihazlara kablosuz olarak bağlanabilen 6.58 cihazı var. 18 yıl önce sadece 0.08 idi. Yani yaklaşık on iki kişi böyle bir cihazı paylaşmak zorunda kalacaktı.genel-25