Twitter, Elon Musk’ın 41 milyar dolarlık satın alma teklifini engellemenin bir yolu olarak zehirli hap olarak bilinen bir hamleyle yeni bir hissedar hakları planını duyurdu. Plan, tarafından bildirildiği üzere Sınıraçık piyasa yoluyla şirketin kontrolünü ele geçirmeye çalışan herkese karşılık olarak belirli hissedarların daha fazla hisse satın almasına izin verecekti.

Hareket bir anda duyuruldu Twitter basın açıklamasıTwitter yönetim kurulu, planı “Twitter’ı satın almak için istenmeyen, bağlayıcı olmayan bir teklife” yanıt olarak kabul etti. Basın açıklamasında sınırlı süreli bir hissedar hakları planı olarak listelenen manevra, finans dünyasında bir zehir hapı olarak biliniyor ve nadiren uygulanıyor ve daha da nadiren tetikleniyor.

Plan, gelecek yıl için yürürlükte kalacak ve yalnızca Musk’ın şirkette %15’ten fazla hisseye sahip olması durumunda tetiklenecek. Plan tetiklenirse, Musk’ın şirketteki çoğunluk hissesini korumak için artan miktarda para harcaması gerekecekti – milyarder şirkete artan miktarlarda nakit atmaya istekli olabileceğini öne sürmüş olsa da.

Elon Musk’ın Twitter ile geçmişi uzun bir geçmişe dayanıyor, ancak son zamanlarda sessizce şirketin en büyük hissedarı olduğunda zirveye ulaştı. Başlangıçta şirketin %15’inden fazlasını satın alamamak şartıyla şirketin yönetim kurulu üyeliğini kabul etti, ancak daha sonra tekliften vazgeçti ve düşmanca bir devralma teklifi başlattı.

Musk, “bu teklifi hissedarların oylamasına sunmamanın tamamen savunulamaz olacağını” söyleyerek, yönetim kurulunun teklifine karşı harekete geçme ihtimalini eleştirdi ve teklifin kabul edilmemesi halinde şirketteki hisselerini elden çıkarmakla tehdit etti. Bir TED röportajında ​​Musk, Twitter için planlarının platformu özgür konuşma yeri olarak korumayı içerdiğini söyledi.oyun-1