NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonuna yönelik SpaceX Crew-4 misyonunun mürettebat üyeleri, 18 Nisan 2022’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma ve İniş Tesisine varıyor. Soldan, NASA astronotları Jessica Watkins, Kjell Lindgren ve Bob Hines ve Samantha. Cristoforetti, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu. Mürettebat, SpaceX’in Crew Dragon ve Falcon 9 roketinde fırlatmayı beklerken merkezin astronot mürettebat kamarasında karantinaya girecek. Fırlatma Kompleksi 39A’dan 23 Nisan 2022’de saat 05:26 EDT’de fırlatma hedefleniyor. Mürettebat-4, NASA’nın Ticari Mürettebat Programının bir parçası olarak uzay istasyonuna yapılan dördüncü mürettebat rotasyon uçuşudur. Kredi bilgileri: NASA/Kim Shiflett

Bu hafta (23 Nisan 2022 Cumartesi) NASA’nın SpaceX Crew-4 görevinin bir parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek olan astronotlar, dün 18 Nisan’da ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne lansman öncesi son hazırlıklardan geçmek üzere geldiler.

NASA Astronotlar Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti, bugün erken saatlerde ajansın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi yakınlarındaki Ellington Field’dan ayrıldıktan sonra Kennedy’deki Fırlatma ve İniş Tesisine indi.

NASA SpaceX Ekibi-4 Astronotları Kennedy Uzay Merkezi

NASA’nın SpaceX Crew-4 astronotları Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bir eğitim oturumuna katılıyor. Soldan sağa: NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 görev uzmanı Jessica Watkins; NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 pilotu Robert “Bob” Hines; NASA astronotu ve SpaceX Crew-4 komutanı Kjell Lindgren; ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu ve İtalya’dan Crew-4 görev uzmanı Samantha Cristoforetti. Kredi bilgileri: NASA

Mürettebat, NASA ve ESA’dan liderler tarafından karşılandı ve varışlarından kısa bir süre sonra bir medya etkinliği başladı. Katılımcılar şunları içeriyordu:

  • KSC Merkezi Direktörü Janet Petro
  • Kathy Lueders, NASA yardımcı yöneticisi, uzay operasyonları
  • Barbara Nucera, ESA Houston takım lideri
  • NASA astronotu Kjell Lindgren
  • NASA astronotu Bob Hines
  • NASA astronotu Jessica Watkins
  • ESA astronotu Samantha Cristoforetti

Mürettebat-4 astronotlarının 23 Nisan Cumartesi günü sabah 5:26 EDT’de bir gemide havalanması planlanıyor. Uzay X Kennedy’nin Fırlatma Kompleksi 39A’dan Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketi. Ertesi gün, yörüngedeki laboratuvarda bilim görevlerine başlayacakları uzay istasyonuna varmaları planlanıyor. Yerleştirme, 24 Nisan Pazar günü saat 6:00 EDT civarında hedefleniyor.

Bu, teşkilatın mürettebatı için dördüncü mürettebat rotasyon uçuşu. Ticari Mürettebat Programı.uzay-2