Açıklanmasının üzerinden iki aydan fazla bir süre geçmişti. Birlik BütçesiPazartesi günü Merkez, neredeyse tüm kayıtlı pestisit formülasyonlarının püskürtülmesi için geçici bir onay verdi. Kışan Dronları ve ayrıca standart işletim prosedürlerini (SOP’ler) ortaya çıkardı.

Kisan Drone’ların, drone’ların etkin ve güvenli operasyonları için kesin talimatlar sağlayarak pestisit ve besin uygulamalarında kullanılması planlanıyor.

Hükümet, Birlik Bütçesinde, mahsul değerlendirmesi, arazi kayıtlarının sayısallaştırılması ve böcek ilacı ve besin maddelerinin püskürtülmesi için ‘Kisan Uçağı’ kullanımının teşvik edileceğini söylemişti.

Tarım ve Çiftçi Refahı Bakanlığı, bu sektördeki paydaşlarla istişare ettikten sonra SÇP’leri ortaya çıkardığını söyledi.

Geçici onay verilen bu pestisit formülasyonları, güvenlik ve etkinliği farklı mahsuller üzerinde daha önce değerlendirilmiş ve halihazırda ülkede başka yöntemlerle kullanılmakta olanlardır. Tarım Bakanlığı yetkililer söyledi.

Drone kullanarak pestisit uygulaması, çiftçilerin bitkileri zararlılardan verimli bir şekilde korumasını kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda girdi maliyetlerini azaltarak gelirlerini artırmaya da yardımcı olacaktır.

18 Şubat’ta, çiftçilere yardım etmeyi amaçlayan özel bir sürüşte, Başbakan Narendra Modi sanal bir törenle, farklı şehir ve kasabalarda pestisit püskürtüldüğünü veya pazarlara tarımsal ürünler taşıdığını gösteren 100 Kisan Drone’u işaretledi.

Drone’ların tarım dışında halihazırda kullanılmakta olduğu çeşitli sektörleri sıraladı. SVAMITVA Erişilemeyen alanlarda ilaç ve hatta aşı temini için arazi kayıtlarını araştırma ve belgeleme planı.

“Gübre püskürtme drone’larla yapılıyor. ‘Kisan Drones’ bir yeni çağ devrimi. Çok yakında yüksek kapasiteli drone’lar çiftçilerin taze sebze, meyve ve çiçekleri doğrudan pazara göndermesine yardımcı olacak. Balıkçılar taze av gönderebilirler. göllerden, nehirlerden veya denizlerden doğrudan satış için” dedi Modi daha sonra.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9