Tokio DenizcilikTokyo merkezli bir sigorta şirketi Salı günü yaptığı açıklamada, dünya çapında erken aşamadaki girişimlere yatırım yapmak için Tokio Marine Future Fund adlı 42 milyon dolarlık kurumsal risk sermayesi (CVC) fonunu başlattığını söyledi.

Palo Alto tabanlı CVC fonu, sigorta teknolojisi, fintech, mobilite, sağlık, siber güvenlik, yapay zeka, otomasyon ve iklim teknolojisi dahil olmak üzere sektörler arasında 500 bin ila 3 milyon dolar değerinde çek yazacak.

Tokio Marine’de CVC fonunu yöneten Yoshi Yoshida, TechCrunch’a verdiği demeçte, “Tokio Marine’nin genellikle Tokio Marine’i müşteri olarak desteklemek için çok erken olan çok umut verici şirketler veya ürün fikirleri gördüğü durumlar vardır” dedi. “Yatırımları acil bir stratejik fırsata bağlamıyoruz, ancak sonunda stratejik olarak ortak olma veya ilerledikçe bir müşteri olma fırsatının olacağı umuduyla bir danışman veya kapasite sağlayıcı olarak gelişimin hızlandırılmasına yardımcı olmak istiyoruz.”

Fon ile ortak oldu Dünya İnovasyon Laboratuvarı (WiL), CVC’nin yatırım stratejisini ve sürecini yönlendirmek için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlığa (AUM) sahip olan Silikon Vadisi ve Japonya merkezli bir risk sermayesi şirketi. “WiL, liderliğindeki CVC fon yöneticisi olarak hareket edecek. Steve PretreWiL’in fintech ve insurtech sektörlerindeki yatırımlarını yöneten Yoshida, “dedi.

WiL’in ortağı Steve Pretre, WiL’in fon için arka ofis yönetimini sağlayacağını ve pazarlama, Japonya pazarına giriş ve geniş uzmanlık için portföy destek yeteneklerinden yararlanacağını söyledi.

Pretre, “Erkenden itibaren, Tokio Marine ekibine kendi ağlarını ve anlaşma akışını geliştirirken tavsiyelerde bulunurken ve onlarla ortaklık kurarken, fonla birlikte kaynak sağlama ve yatırımları yönlendirme konusunda aktif bir rol üstleniyor olacağım.” Dedi.

Tokio Marine, yeni girişim yatırım fonunun Tokio Marine’nin Silikon Vadisi, New York, Londra, Singapur, Sao Paulo, Taipei ve Tokyo’daki başlangıç ​​İnovasyon laboratuvarlarını destekleme konusundaki mevcut taahhüdünü genişleteceğini söyledi.

Pretre, “Silikon Vadisi İnovasyon Laboratuvarı, portföy şirketleri ile Tokio Marine şirketleri arasındaki yatırım sonrası iş geliştirme faaliyetlerini yönlendirmek için doğrudan CVC ekibiyle birlikte çalışıyor” dedi.

Fon, bugüne kadar aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok erken aşamada yatırım yaptı: dikkatliyaşlanan ebeveynlerin günlük mali durumlarını izleyen ve koruyan bir mali bakım uygulaması; Nirvana Sigortasıfırdan filolar ve nakliye için ticari sigorta sağlayan bir platform; titanyumsaldırganların içeri girseler bile değerli verilerle çıkamamalarını sağlamak için kullanımda şifreleme sağlayan bir veri koruma platformu; Güven Katmanıkullanıcıların iş ortaklarının doğru kapsama sahip olduğunu doğrulamalarına yardımcı olan, yapay zeka destekli bir risk yönetimi platformu; ve vokselgüvenlik kameralarının tehlikeleri ve yüksek riskli faaliyetleri gerçek zamanlı olarak otomatik olarak tanımlamasını, çalışanları güvende tutmasını ve operasyonel verimliliği yönetmesini sağlamak için bilgisayar görüşü ve yapay zekayı kullanan gerçek zamanlı bir risk tanımlama platformu.

CVC fonunun tek sınırlı ortağı olan Tokio Maine, şimdi ilk fona 42 milyon dolar tahsis ediyor. Şirket, Tokio Marine’in konuşlandırıldıktan sonra bir sonraki fona daha fazlasını tahsis etmeyi planlayacağını söyledi. Pretre, TechCrunch’a Tokio Marine’nin WiL büyüme fonunda uzun süredir devam eden bir LP olduğunu söyledi, bu nedenle firma CVC fonunu yapmak için WiL’e ortak olmak için yaklaştı.

Pretre, “Fon, WiL’nin yönetici GP olduğu tek bir LP fonu olarak yapılandırılmıştır” dedi. “Bu yapı ile, profesyonelce yönetilen bir VC yaklaşımı kullanarak finansal olarak yönlendirilen yatırım kararlarında hızla hareket etme yeteneğine sahibiz ve aynı zamanda hem yatırım sürecinde hem de sonrasında Tokio Marine’nin küresel operasyonlarından elde edilen stratejik değerden yararlanıyoruz.”

Yoshida yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmekte olan pazarlardaki erken aşamadaki yenilikçi girişimler için küresel yatırım fırsatı çok büyük” dedi. “Tokio Marine’nin küresel varlığı bize yeni fırsatlarla mücadele eden girişimlerin büyümesini hızlandırma yeteneği veriyor… Yeni nesil girişimcileri güçlendirmeye yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz.”genel-24