Ülkenin ilk taşınabilir güneş çatı sistemi Pazartesi günü Gandhinagar’daki Swaminarayan Akshardham tapınak kompleksinde açıldı. Bir açıklamada, tapınak kompleksine 10 PV Port sisteminin kurulumunun Alman kalkınma ajansı Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) tarafından desteklendiği belirtildi.

Sistemler, Birlik Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı’nın Hindistan genelinde yenilenebilir enerji şehirleri geliştirme girişimi kapsamında kuruldu.

GIZ tarafından tasarlanan PV Bağlantı Noktası sistemler, pil depolamalı veya pilsiz olarak gelen minimum 2 kWp’lik standart tak ve çalıştır fotovoltaik sistemlerdir.

Açıklamada, “Hindistan’ın ilk taşınabilir güneş çatı sistemi Gandhinagar’daki Swaminarayan Akshardham tapınak kompleksinde açıldı…” denildi.

PV Portları, Make in India projesi kapsamında LED’ler, oksijen konsantratörleri ve EV şarj ekipmanları gibi üst düzey güneş enerjisi ürünlerinin lider üreticisi Yeni Delhi merkezli Servotech Power Systems Ltd (SPSL) tarafından üretildi.

Servotech Power Systems Ltd.’nin kurucusu ve Genel Müdürü Raman Bhatia, “Benzersiz PV Port sistemi, ülkede güneş enerjisinin daha fazla benimsenmesi için bir yol” dedi.

10 PV Liman sistemi, Danışman, İklim Değişikliği Departmanı, Gujarat Hükümeti ve GIZ, GERMI ve Swaminarayan Akshardham tapınağı yetkilileri Shwetal Shah’ın huzurunda açıldı.

Hindistan Elektrik Sistemi (I-RE) projesi olan GIZ India’da Yenilenebilir Enerjilerin Entegrasyonu Baş Danışmanı Jorg Gabler, “Bu tür işbirliklerinin ve ortaya çıkan sinerjilerin tüketicilere büyük ölçüde fayda sağlaması bekleniyor. Bu konuda çok iyimseriz. ortaklıklar, ortaya çıkan zorluklarla başa çıkmak ve şehir düzeyindeki fırsatlardan yararlanmak için bize içgörü sağlayacak ve bu da sonuçları Hindistan’daki diğer şehirlerde tekrarlamamıza yardımcı olacak”.

Gandhinagar’da kurulacak 40 PV Port sisteminden Servotech Power Systems, Pandit Deendayal Energy University, GSPC Bhavan, Indroda Park, NIFT, Arya Bhavan ve diğer yerlerde 30’dan fazla sistem kurdu.

PV Port sistemi son derece uygun maliyetlidir, az bakım gerektirir, 25-30 yıllık uzun raf ömrüne sahiptir, tek bir kişi tarafından kolayca kurulabilir ve Hindistan iklimi için idealdir.

Yüzde 100 öz tüketim için tasarlanmıştır ve şebekeye güç beslenmez. Diğer geleneksel güneş PV sistemlerinden farklı olarak, PV Port sisteminin tasarımı, panellerin altındaki alanın kullanılmasına izin verir. Her sistem, elektrik faturalarında yıllık ortalama 24.000 Rs tasarruf sağlar.
genel-8