Teknoloji endüstrisi milyar dolarlık yatırımlarla yarı iletken üretim kapasitesini ölçeklendirmek için uğraşırken bile, Çin’in IC ekosistemi COVID-19 karantinalarının ardından daha da kısıtlı. Buna göre Bloomberg’den bir rapor, Çin’in bu yılın ilk çeyreğinde IC üretim kapasitesi aslında yıllık %4,2 azaldı (Yıldan Yıla). Bu, Çin’in Batı’dan yarı iletken bağımsızlığı planlarına bir darbe vurdu – ama aynı zamanda dünya çapında yarı iletken kullanılabilirliğini de etkiliyor.

Çin’in önemli çip üretim bölgelerinden biri olan Şanghay, COVID-19 vakalarında şehir çapında bir artışın ardından 5 Nisan’da uygulanan ve bir ay süren devam eden bir karantinadan hala sersemliyor. Bu, Çin’in GSYİH’sının %3’ünden fazlasını oluşturan ve 2018’den bu yana ülkenin toplam ticaretinin %10’undan fazlasını oluşturan Çin’in hareketli teknoloji metropolüne ilk kez şehir çapında bir sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu, fabrikaların kapanmasına ve personel azaltma politikalarına yol açtı, Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) ve Hua Hong Semiconductor özellikle etkilendi. Daha önce Şanghay, apartmanlardan tüm şehir bölümlerine kadar ölçeklenebilecek yerel karantinalarla pandeminin en kötüsünü atlatmıştı.

Çin’in çip üretimi, Amerika Birleşik Devletleri ile bir ticaret savaşı karşısında bile, yıllardır çift haneli büyüme yaşıyor. Yine de en son karantina, Mart ayı için IC üretiminde zaten %5.1’lik bir düşüşe yol açtı; bu, Çin’in IC üretiminde kaydedilen en yüksek ikinci düşüş – yalnızca 2019’un ilk çeyreğinde yaşanan %8,7’lik daralma ile geride kaldı. sadece tutar Küresel üretim çıktısının %4’ütalaş üretimindeki herhangi bir azalma, zaten sıkı olan tedariklere bağlı.

(İmaj kredisi: IC Insights)

Böyle birbirine bağlı bir endüstride olduğu gibi, tedarik sorunlarının baştan sona dalgalı etkileri vardır. Hem otomotiv hem de akıllı telefon pazarlarının üretim düşüşünden en çok etkilenmesi bekleniyor – dünya çapında yarı iletken pazarında pandeminin etkilerinden hala kurtulan endüstriler. Neyse ki, bu en iyi tüketici GPU’larını ve CPU’larını yalnız bırakmalıdır; ancak kısıtlı IC kaynaklarının nasıl yönetileceğine ilişkin kararlar, etkilerinin dizüstü bilgisayar segmentine çoktan girdiğini gördüğümüz için, diğer pazarları da etkileyebilir.genel-21