Dijital çağda, aynı oturum açma bilgilerini yeniden kullanmak sizi parola saldırılarına karşı savunmasız hale getirebilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür siber saldırılarda bilgisayar korsanları, çeşitli teknikler kullanarak kurbanların şifrelerini çözer. İşte en yaygın 9 şifre kırma saldırısı türü ve bunlardan nasıl kaçınılacağı:

19

Kaba kuvvet şifre kırma

Parola saldırısı, esasen, bilgisayar korsanının kodu kırabilene kadar bilgisayar korsanlığı yazılımı kullanarak farklı parola kombinasyonları denediği bir tahmin oyunudur. Her çevrimiçi hesap için benzersiz bir parola oluşturarak bu durumlardan kaçınılabilir.

GadgetsŞimdi

29

​Kimlik bilgisi doldurma şifresi hileleri

Bu, çevrimiçi hesaplarınıza ve profillerinize girmek için çalınan kimlik bilgilerini kullanan bir kaba kuvvet saldırısıdır. İstedikleri kimlik bilgilerini almak için casus yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini kullanmanın yanı sıra; dark web’de genellikle siber suçluların dolambaçlı planları için kullanmaları için güvenliği ihlal edilmiş parolaların listeleri bulunur. Bilgisayar korsanları, bu listeleri kimlik bilgilerini doldurma planlarını gerçekleştirmek ve verilerden yararlanmak için kullanabilir. Şüpheli oturum açma girişimlerini önlemek için çevrimiçi hesaplar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz.

GadgetsŞimdi

39

​Sosyal mühendislik şifre kırma

Parola korsanları, insanların sosyal mühendislik web siteleri olarak bildiklerini, meşru giriş sayfaları gibi görünecek şekilde tasarlarlar. Bu siber suçlular, sizi hesabınıza erişmenize izin vermeyecek sahte bir giriş alanına gönderir. Yalnızca yazdığınız bilgileri kaydederek siber suçluya tam olarak istediklerini verir. Şüpheli bağlantılara veya eklere tıklamaktan kaçının ve her zaman https// ile meşru sayfaları arayın.

GadgetsŞimdi

49

Keylogger şifre kırma

Bu, klavyenizde yazdıklarınızı izlemek ve kaydetmek için kullanılan bir casus yazılımdır. Kullanımı yasal olmasına rağmen, nedene bağlı olarak bilgisayar korsanları, savunmasız cihazlara kasıtlı olarak bulaşarak ve bilgileri olmadan özel bilgileri kaydederek bu yazılımdan yararlanır. Cihazınıza güvenilir, kapsamlı bir virüsten koruma yazılımı yüklemek, bu tür saldırıları önlemeye yardımcı olabilir.

GadgetsŞimdi

59

Parola spreyi hileleri

Bu, bir bilgisayar korsanının erişim sağlayıp sağlayamayacaklarını görmek için bazen az sayıda çevrimiçi hesapta çok sayıda – bazen milyonlarca – çalıntı şifre kullanmasıdır. Bu tür saldırılardan korunmak için şifrelerinizi birkaç ayda bir değiştirmeyi rutin hale getirebilirsiniz.

GadgetsŞimdi

69

Kimlik avı parola saldırıları

Parola oltalama saldırıları genellikle bir e-posta veya metin mesajı biçiminde gelir; burada bilgisayar korsanı bu mesajları, profilinize giriş yapmanız için sizi kandırmak için oluşturulmuş, stratejik olarak tasarlanmış bir sosyal mühendislik web sitesine bir bağlantıyla eşleştirebilir. Bu web siteleri, girdiğiniz kimlik bilgilerini kaydederek, saldırganın gerçek hesabınıza doğrudan erişmesini sağlar. Bunu önlemek için, hesaplara giriş yapmadan önce URL’leri iki kez kontrol edin.

GadgetsŞimdi

79

​’Ortadaki adam’ şifre hileleri

Ortadaki adam saldırısı, aşağıdaki hedefleri tamamlamak için meşru bir işletme gibi görünmek için kimlik avı mesajlarını kullanır:

GadgetsŞimdi

89

Casus yazılım şifreleri

İnsanların kendi kimlik bilgilerini tehlikeye atmasını sağlamak için sosyal mühendislik web sitelerine bağlantılar yerleştirin. Şüpheli e-posta iletilerinde gönderenin e-posta adresini iki kez kontrol ederek sizi bu tür saldırılardan koruyabilir.

GadgetsŞimdi

99

Omuzda gezinme şifre hileleri

Bilgisayar korsanlarının parolaları ele geçirmesinin bir yolu, yazarken insanların omzunun üzerinden bakmaktır. Mobil cihazlarda hesaplarda oturum açmak için yüz tanıma gibi biyometrik özellikleri etkinleştirin.genel-9