Razer’ın ilk Blade dizüstü bilgisayarını piyasaya sürmesinden bu yana on yıl geçti ve hepsi Windows ile birlikte geldi. bu değil epeyce Bugün değişiyor – ancak Lambda adlı bir şirket, makine öğrenimi ve yapay zeka araştırmacılarına satmak amacıyla Ubuntu’yu geçen yılki Razer Blade 15 Advanced’in geliştirilmiş bir sürümüne Razer’ın tam onayıyla koyuyor.

buna denir Razer x Lambda Tensorbook, ve 3.500 dolarlık makine, geçen yılki dizüstü bilgisayarın üst düzey bir sürümüyle çoğu yönden kesinlikle aynı. 15,6 inç 165Hz 1440p ekranın altında 11. nesil Intel Core i7 CPU, Nvidia RTX 3080 Max-Q grafik kartı ve 64 GB RAM var, tümü aynı boyutta ve şekillendirilmiş 4,45 kiloluk bir kasa içinde 80 Wh pil ile çalışıyor. Aynı zamanda, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, üç USB 3.2 Gen 2 Tip-A bağlantı noktası, bir UHS-III SD kart okuyucu ve hem Wi-Fi 6E hem de Bluetooth 5.2 dahil olmak üzere aynı hızlı G/Ç’ye sahiptir.

Ancak Tensorbook siyah yerine gümüş rengindedir ve “PyTorch, Tensorflow, CUDA ve cuDNN dahil olmak üzere en yeni sürücüler ve makine öğrenimi araçları”, kendi garantisi ve – 4.099 $ ve üzeri ödeme yaparsanız – kendi premium destek ekibi ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Lambda, GPU’lar, sunucular ve masaüstü iş istasyonları satan binlerce araştırma grubuna donanım sağladığını söylüyor.

Lambda Tensorbook’a daha yakından bakın.
Resim: Razer x Lambda

Razer, günümüzün Blade serisinde şu anda daha hızlı CPU, GPU ve ekranlar sunarken, Razer’ın dizüstü bilgisayarlarının ne kadar pahalı olabileceğini göz önünde bulundurursak, tasarımı seviyorsanız bu mutlaka kötü bir anlaşma değil. Ancak genel olarak Razer’ın ince makinelerinin çalıştığını gördük. oldukça sıcak İncelemelerimizde ve söz konusu Blade, belleğin dörtte biri ve daha az güçlü bir RTX 3060 GPU ile bile istisna değildi. Lambda’nın SSS sayfası bugün itibariyle ısıyı ele almıyor.

Lambda bunu açık bir şekilde olası MacBook Pro alıcılarına hedefliyor ve bunu sadece gümüş tonları nedeniyle söylemiyorum. Şirketin öne sürdüğü birincil donanım karşılaştırması, TensorFlow çalıştırırken 16 inç MacBook Pro’da Apple’ın M1 Max’ine göre 4 kat hızlanma.

Razer, yıllar içinde daha iyi Linux desteği sağladı, ancak popüler Linux bilgi işlem haber sitesi Phoronix 2019’da yazdı bu planların görünüşte mothballed olduğunu. Belki de Steam Deck tarafından yönlendirilen Linux oyunlarına yakın zamanda yenilenen ilgi, Razer’ı kendi temel ürünleri için de Linux’u düşünmeye itecektir.genel-2