Tesla’ya doğrudan ve belki de teorik bir meydan okuma olarak Mercedes-Benz, Çarşamba günü New York Uluslararası Otomobil Fuarı’na, tam şarjlı bir pille 621 mil seyahat ettiği bir Avrupa yolculuğundan yeni dönen Vision EQXX konseptini getirdi.

Uzun menzilli demo, küresel genişlemesinin ortasında Tesla’ya karşı en son esneklik. Vision EQXX bir konsept olmasına ve üretim için planlanmamış olmasına rağmen, pil verimliliğine, alüminyum fren diskleri gibi hafif malzemelere ve 900 voltluk elektrik mimarisine odaklanarak bir EV’nin yapabilecekleri konusunda çıtayı yükseltiyor. Elbette, bir gösteride neyin mümkün olduğunu göstermek, teknolojiyi geliştirme aşamasından ticari ölçeğe getirmenin uzun yolundaki ilk engeldir.

Şık silueti ve gelişmiş mühendisliği ile Vision EQXX, bir Mercedes üretim otomobilinin Porsche Taycan, Audi E-tron GT ve Tesla Roadster’ın beklenen canlanması da dahil olmak üzere akülü elektrikli lüks sedan yiğitlerine meydan okumasının yolunu açabilir.

Otomobil üreticisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli hale gelmeyi planladığını ve 2025 yılına kadar küresel satışlarının yarısının plug-in hibrit ve elektrikli otomobillerden oluşması hedefini belirlediğini yineledi. Hareket, 2020 seviyelerine kıyasla karbon ayak izini yarıya indirmeye yardımcı olacak.

Mercedes’e göre konsept otomobil, Almanya’dan Fransa’nın güneyindeki liman kasabası Cassis’e yaptığı bir Avrupa yolculuğunda pilini şarj etmeye gerek duymadan 621 mil yol kat etti. Bu, bir elektrikli otomobilin tek bir şarjla kat ettiği en uzun mesafeler arasında yer alıyor.

Otomobil üreticisi, yaklaşık 87 mil menzil ile Cassis’e ulaştığını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Yol çalışmaları da dahil olmak üzere otoyoldan dağ geçitlerine kadar olan rota profili ve hava koşulları Vision EQXX’i çok çeşitli zorluklarla karşı karşıya bıraktı” dedi ve sıcaklıkların 37 ila 64 derece Fahrenheit arasında değiştiğini ekledi.

Mercedes’in serisi, yıl sonuna kadar E-Serisi ve B-Sınıfı araçlarının elektrikli versiyonları da dahil olmak üzere dokuz modele sahip olacak. Amiral gemisi modeli, EPA tarafından tahmin edilen 350 mil menzile sahip S-Sınıfı yönetici sedanının elektrikli bir versiyonu olan EQS sedandır. EQS, 2023 model yılı için bir SUV olarak satışa sunulacak.genel-24