İsveçli telekomünikasyon ekipmanı devi Ericsson Perşembe günü yaptığı açıklamada, Irak’taki İslam Devleti grubuna şüpheli rüşvetler nedeniyle ABD Adalet Bakanlığı’na yeni para cezaları ödemek zorunda kalacağını söyledi.

CEO Borje Ekholm Şubat ayında bir gazeteye verdiği röportajda, Ericsson çalışanlarının bazılarının IŞİD üyelerine Irak’ta grubun kontrol ettiği bölgeler üzerinden karayolu taşımacılığı için rüşvet vermiş olabileceğini kabul etti.

Kabul, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından 2019 yılındaki bir Ericsson dahili soruşturmasının hiçbir zaman kamuya açıklanmadığını ortaya koyan bir raporun yayınlanmasından önce yapıldı.

İç soruşturma, grubun Irak operasyonlarında 2011 ve 2019 yılları arasında olası yolsuzlukları tespit etmişti.

Perşembe günü şirketin üç aylık kazanç beyanında Ekholm, Ericsson’un ABD Adalet Bakanlığı ile “tamamen işbirliği yapmaya kararlı olduğunu” söyledi.

“Bu meselelerin çözümü, Adalet Bakanlığı’nın bir dizi eylemiyle sonuçlanabilir ve muhtemelen, büyüklüğü şu anda güvenilir bir şekilde tahmin edilemeyen ek parasal ödemeleri içerebilir” dedi.

İsveçli firmanın hisseleri, Şubat ortasından bu yana değerlerinin neredeyse dörtte birini kaybetti.

Ericsson, 2019’da Cibuti, Çin, Vietnam, Endonezya ve Kuveyt’teki yolsuzluk davalarını kapatmaları için ABD makamlarına ceza olarak 1 milyar dolar (kabaca 7615.02 rupi) ödemeyi zaten kabul etti.

Ekholm yaptığı açıklamada, şirketin Irak’taki olaylar hakkında “söyleyebileceklerimizin sınırlı” olduğunu, ancak Mart ayında bunun “çok ciddi bir mesele olduğunu ve geçmişte utanç verici ve kabul edilemez davranışları içerdiğini” söyledi.

Ericsson, kazanç beyanında net karın yüzde sekiz düşüşle 2,9 milyar SEK’e (kabaca 2337.5210 Rs.) düştüğünü bildirdi.

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alınmasından kaynaklanan mali zararı karşılamak için 900 milyon SEK’lik hükümler ayıracağını açıklamıştı.

Ericsson’un ilk çeyrek satışları beklentileri aştı ancak 4,7 milyar kronluk işletme karı, Bloomberg News tarafından ankete katılan analistlerin tahminlerinin altında kaldı.
genel-8