Ukrayna'nın Rus işgali sırasında sahte haberler kullandığını iddia eden sahte BBC markalı sahte bir BBC videosundan ekran görüntüleri.

Ukrayna’nın Rus işgali sırasında sahte haberler kullandığını iddia eden sahte BBC markalı sahte bir BBC videosundan ekran görüntüleri.
resim: heyecan

BBC’nin, Ukrayna’nın Kramatorsk kentindeki bir tren istasyonuna 50 kişinin ölümüne ve en az 100 kişinin yaralanmasına neden olan bir roket saldırısının aslında Ruslar tarafından değil, Ukrayna ordusu tarafından sahte bir bayrak olduğunu öne süren viral bir video gördünüz mü? Video sahte. Ve bir BBC logosu ve stili kullanmasına rağmen, BBC tarafından yapılmadı.

“BBC News markalı sahte bir videonun, Ukrayna’nın geçen hafta Kramatorsk tren istasyonuna düzenlenen füze saldırısından sorumlu olduğunu öne süren sahte bir videonun farkındayız. BBC, videonun kaldırılması için harekete geçiyor” dedi. sabah.

BBC, “İnsanları bunu paylaşmamaya ve BBC News web sitesindeki haberlere bakmaya çağırıyoruz” diye devam etti.

Sahte video, en azından estetik olarak gerçek bir BBC videosuna benziyor. Bir şeylerin tam olarak doğru olmadığına dair büyük taviz, videonun otoriter görünmeye çalışması ve aynı zamanda Ukrayna’yı sahte haberler yaymakla suçlamasıdır.

Sahte videonun çirkin metninde, “Askeri uzmanlar, Ukrayna’nın konumunu desteklemek için sık sık sahte haberler kullanmaya başladığını vurguluyor” diyor.

Video Twitter’da yayıldı Alexander BuninRusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rus propagandası yayan, doğrulanmış bir kullanıcı ve gazeteci. Bunin en azından mesaj gönderdi. iki tweet Sahte BBC videosundan görüntüler kullanıyor ancak videonun nereden geldiği belli değil.

Tren istasyonuna yapılan saldırı korkunç bir manzaraya neden oldu ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, eylemi kınayarak sivillere yönelik ölümcül saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu.

Zelensky, “Savaş alanında bize karşı koyacak güç ve cesaretten yoksun, sivil nüfusu alaycı bir şekilde yok ediyorlar” dedi. “Bu, sınırı olmayan bir kötülüktür. Ve eğer cezalandırılmazsa, asla durmaz.”

Sahte video, olay yerindeki bir Tochka-U füzesinin, felaketten aslında Ukrayna’nın sorumlu olduğu anlamına geldiğini öne sürmeye çalışıyor. Rus ordusu ayrıca kullanır Tochka-U füzeleri, bu yüzden vahşet yakınında varlıklarıBBC’nin de belirttiği gibi, onları işten atan gerçek web sitesi.

Ukrayna’nın yanlışlıkla kendi tren istasyonlarından birine çarpması mümkün mü? Ne yazık ki evet. Dost ateşi çatışmalarda her zaman olur. Ancak saldırıdan kimin gerçekten sorumlu olduğu konusunda şüphe uyandırmak için birinin bu sahte BBC videosunu yapma zahmetine girmesi, Rus propagandacılarının umutsuzluğa kapılabileceğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler’e göre en az 4,6 milyon kişi Ukrayna’dan kaçtı ve mültecilerin çoğu şu anda Polonya’da. Kramatorsk’a roketli saldırıyı kim başlattıysa, 50 kişi öldü ve onlarcası da yaralandı. Rusya bu savaşı başlattı ve dünya Vladimir Putin’in duracağını umarak izliyor.genel-7