Hükümet, yerel gelirlerini artırmak için büyüyen çevrimiçi ekonomiden yararlanırken Kenya, bu yılın Temmuz ayından itibaren dijital hizmet vergisini (DST) ikiye katlamayı ve %3’e çıkarmayı planlıyor.

Ülkenin Hazine Bakanlığı tarafından Finans Yasasında önerilen yeni oranların büyük olasılıkla milletvekilleri tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Artış, Amazon, Uber, Spotify ve Netflix gibi teknoloji şirketlerini etkileyen DST’nin Kenya’da yürürlüğe girmesinden bir yıldan biraz fazla bir süre sonra gerçekleşti.

Kenya Hazine kabinesi sekreteri Ukur, “Gelir Vergisi Yasasının Üçüncü Çizelgesi, 12. paragrafta (dijital hizmet vergisi oranı) yer alan ‘yüzde bir virgül beş’ ifadesi silinerek ve bu nedenle ‘yüzde üç’ ifadesi getirilerek değiştirilmiştir.” Yatani, 2022 Finans Yasası’nda yazdı.

DST, belirli bir ülkedeki teknoloji şirketleri tarafından brüt işlem değerleri üzerinden alınan bir vergidir. Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Kenya’da, şirketler veya bireyler (yerleşik olmayanlar), “Kenya’da yerleşik bir kullanıcıya bir hizmet sağlarlarsa veya sağlarlarsa” bunu ödemekle yükümlüdürler.

Vergiye tabi hizmetler, göre ülkenin gelir otoritesi, video akışı ve podcast’ler gibi üst düzey hizmetleri, haberler, dijital pazarlar ve e-kitaplar ve filmler gibi indirilebilir dijital içerik dahil olmak üzere abonelik tabanlı medyayı içerir.

Diğerleri arasında elektronik veri yönetimi hizmetleri, elektronik bilet rezervasyonu, çevrimiçi uzaktan eğitim ve satış ve Kenyalı kullanıcılar hakkında dijital pazar yerleri gibi yerlerden oluşturulan herhangi bir verinin lisanslanması veya paraya çevrilmesi yer alır. Kenya’da ofisi olmayan denizaşırı şirketlerin, elektronik olarak kayıt olmaları veya iadeleri dosyalamak ve ödemeleri yapmak için ülkede bir vergi temsilcisi atamaları gerekmektedir.

DST’lerin alımının Covid salgını ve Paris merkezli Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) ülkelerin, ülkelerinde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin gelirleri üzerindeki vergi haklarını artırmasını sağlamaya yönelik çabaları tarafından hızlandırıldığı söyleniyor.

bir vergide anlaştık mı Geçen yıl aracılık yapan 140 OECD üyesinden sadece 4’ü – Kenya (zaten DST’yi uygulamıştı) ve Nijerya dahil – çok uluslu şirketler için %15’lik bir asgari kurumlar vergisi oranı belirleyen bir anlaşmadan kaçındı.
OECD, hareketin bu çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdikleri ülkelerde adil bir vergi payı ödemesini sağlayacağını söyledi.genel-24