Rekabetçi FPS oyunu Valorant’ın geliştiricileri, tanınmış bir YouTube yayıncısının bir kadın takım üyesine karşı suistimal dolu bir tirad için viral hale gelmesinin ardından, toksik davranışlarla karşılaştıklarında oyun içi raporlama aracını kullanmalarını hatırlattı.

7 milyondan fazla abonesi olan bir varyete yayıncısı olan yayıncı IShowSpeed’in bir klibi, bu haftanın başlarında Full Squad Gaming’in kurucu ortağı Jake Lucky’nin dikkatini çekti. Klipte, IShowSpeed, Valorant’ta bir köşeyi dönerken düştü ve öfkesini kaybetti ve sonunda ekibinin bir kadın üyesine kadın düşmanı hakaretler selinde patladı. “Valorant kuyruklarının ne kadar inanılmaz derecede zehirli olduğunu şimdi anlıyorum.” şanslı yazdı Klibi Twitter’a gönderdiğinde. “YouTube IShowSpeed’deki en popüler yayıncılardan birine böyle saçma sapan şeyler söylüyor ve övgü ve kahkahalardan başka bir şey almıyorsunuz. Saçmalık saçmalık.”

IShowSpeed ​​o zamandan beri bir özür yayınladıancak Valorant ve diğer tüm Riot oyunlarından yasaklandı. Kotaku’nun bildirdiği gibi, IShowSpeed ​​”iyi bir gün geçirmediğini” ve ırkçı hakaretlerle uğraştığını söyledi. Ancak, “Mazeret yok, yanılıyorum. Bunu haklı çıkarmaya çalışmıyorum.”

Lucky’nin tweet’i 29.000’den fazla retweet ve 171.000’den fazla beğeni aldı. Valorant oyun yapımcısı Sara Dadafshar, Lucky’ye (ve takipçilerine) Speed’in yasaklandığını bildirerek yanıt verdi.

“Bu çok büyük bir kayıp ve topluluğumuzda böyle oyuncuları kesinlikle istemiyoruz.” yazdı. “Devam ettim ve bu oyuncuyu Valorant’tan ve diğer tüm Riot oyunlarından kalıcı olarak yasakladım.”

Dadafshar, oyuncuları toksik davranışları işaretlemeye devam etmeye ve topluluk yöneticilerinin harekete geçebilmesi için Riot’un oyun içi raporlama araçlarını kullanmaya teşvik etti.

Valorant ekibi, oyunun resmi Twitter’ında yaptığı açıklamayı yineledi. “Bir sonraki oyununuza girmeden önce, burada ve diğer kanallarda geniş bir farkındalığın dikkatimizi çekebileceğini, ancak oyun içi yıkıcı davranışlara karşı harekete geçmemizin tek yolunun resmi raporların sunulması olduğunu hatırlatmak isteriz. Yani bir şey görürseniz – bildirin!”

Geçen yıl Riot, toksik davranış raporlarını doğrulamak için oyuncuların sesli iletişim verilerini Valorant’ta depolamaya başlayacağını duyurdu.oyun-2