Bu, Twitch için iyi haber, oyuncularının giderek azalma eğiliminde olduğu bir pazar için kötü haber. Microsoft’un video oyun akış hizmeti Mixer’in 2020’de kapatılmasından sonra (Facebook Gaming ile ortaklık lehine), bu kez sektördeki bir Çinli oyuncu kapılarını kapatacak: Penguin Esport, dev Tencent, dünya platformu video oyunlarında 1 numara. Şirket, bu hafta yaptığı açıklamanın ardından önümüzdeki Haziran ayında hizmetini çevrimdışına alacağını duyurdu. iş stratejilerindeki değişiklikler “.

Belirtildiği gibi TechCrunchKonsept olarak Amazon’a ait Twitch’e benzeyen Penguin Esport, hedef pazarı olan Çin’de yeterince büyük bir yer edinemedi.

aynı kategoride

TikTok logosuna açık bir akıllı telefon.

TikTok, en çok indirilen uygulamalar sıralamasında bir kez daha hakim durumda.

Tencent, Penguin Esport’u kapatıyor… ve fazla bir şey kaybetmedi

Ancak bu kapanışın Tencent için bir dram olmadığını da belirtmek gerekir. Şirket, daha önceki devralmalarla Çin’deki en büyük iki oyun akış platformuna zaten sahip: Douyu ve Huya. Birlikte, yaklaşık %70 pazar payına sahipler.

Penguin Esports, kendi adına, özellikle Bilibili ve Kuaishou’dan (TikTok’un Çince versiyonu Douyin’in rakibi) güçlü bir rekabetle boğuştu. İki grup sırasıyla 10 ve 40 milyar dolar ağırlığında ve özel akış lisanslarının satın alınmasına büyük yatırım yapıyor. Tencent’in de hissedarı olduğu iki dev. Video oyun akışı pazarındaki önemi bu nedenle büyük olmaya devam ediyor.

Penguin Esports için bu güçlü rekabete ek olarak, Çin’de giderek daha ciddi bir sorun oluştu: 2021’den beri yetkililer artık yeni oyunlar için yayın lisansı vermiyor. Bu durum zaten yaklaşık 14.000 Çinli video oyun stüdyosunun iflası ve akış platformları için giderek daha fazla engelleyici yeni içerik eksikliğine yol açar. Bu nedenle hizmetin kapatılması çok özel bir bağlamda gerçekleşir ve Tencent’in piyasadaki projelerinden ödün vermek için çok az şey yapar.

Öte yandan firma, Çinli yetkililerin Douyu ve Huya’nın birleşmesini önleme kararından çok daha fazla zarar görüyor. Tencent tarafından aranan bu birleşme “ rekabeti ortadan kaldırma veya kısıtlama etkisine sahip Çinli düzenleyicilere göre… bu nedenle vetolarını koydular.genel-16