Birkaç günlüğüne Zomato teslimat işçisi olan bir Chennai teknisyeni, LinkedIn’deki bir gönderide, kısa deneyiminde karşılaştığı zorlukları açıklayarak “Lütfen savaşçılarımıza yardım edin/destekleyin” dedi.

Kısa süre önce Tata Consultancy Services (TCS) BT analisti olarak görevinden ayrılan Srinivasan Jayaraman, Zomato ve Swiggy gibi restoran toplayıcıları için sipariş verenlerin günlük olarak karşılaştığı sorunları anlamak için Mart ayının sonlarında iki günlüğüne Zomato’ya katıldı. .

30 yaşındaki yazılım mühendisi Gadgets 360’a bir telefon görüşmesinde “Bir insan olarak, sadece diğer insan duygularını veya insan hayatlarını, nasıl yaşadıklarını anlamak istedim – sadece deneyimim ve bilgim için” dedi.

Jayaraman’a koronavirüs karantinası sırasında teslimat işçisi gibi yaşama düşüncesi geldi. İnsanların ölümcül virüsten korkarak büyük ölçüde evlerinde oturdukları bir zamanda nasıl 24 saat çalışabileceklerini bilmek istedi.

Jayaraman, deneyimlerini bir LinkedIn gönderisiGeçen hafta yayınlandığından beri 83.000’den fazla kişiden tepki aldı.

Mühendisin sipariş teslimatlarını yerine getirirken karşılaştığı en önemli zorluklardan biri, müşterilerin ve restoranların teslimat konumlarının uygulamada her zaman doğru olmamasıydı.

Gadgets 360’a, bir durumda, tek bir restorandan birden fazla sipariş aldığı için siparişleri zamanında teslim edemediğini, ancak bunlardan birinin 14 km uzaklıktaki bir adrese teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu çok siparişli partinin ilk paketi yakındaki bir yere teslim edilecekti, ancak bu teslimatın tamamlanması 20-30 dakika sürdü. Konum uygulamada doğru bir şekilde tanımlanmadı ve restoran tarafından verilen telefon numarasının aradıkları numara olmadığını söyledi.

Bu siparişten sonra bir sonraki siparişi teslim etmek için 14 km yol kat etmesi gerekiyordu. Rs aldı. Bu teslimat için 10 ipucu.

“Zomato ile çalışırken tanıştığım biri bana 20–25 km’lik mesafeleri bile kat etmeyi gerektiren emirler verdiğini söyledi” dedi. “Bunu inkar edemeyiz.”

Mühendis, müşteriler bu gibi durumlarda gecikmelerden şikayet ettiğinden ve bu da teslimat çalışanlarını etkilediğinden Zomato’nun uzun mesafeli siparişler vermemesi gerektiğini önerdi.

Srinivasan Jayaram, Mart ayı sonlarında birkaç günlüğüne Zomato teslimat işçisi oldu
Fotoğraf Kredisi: LinkedIn/ Srinivasan Jayaraman

Zomato, kendi adına, uzun mesafeli teslimatlar için teşvikler sunduğunu iddia ediyor, ancak bunların teslimat çalışanlarını uzak yerlere siparişleri kabul etmeye ikna etmek için yeterince etkili olup olmadığı açık değil.

Jayaraman tarafından gündeme getirilen noktalar hakkında Gadgets 360’a yanıt veren bir Zomato sözcüsü, teslimat işçilerinin öngörülen bir süre içinde siparişleri reddedebileceğini söyledi. Teslimat çalışanı reddetmezse, uygulamanın zamanlayıcısı birkaç dakika sonra bir siparişi otomatik olarak kabul eder ve zamanlayıcı onaylanana kadar uygulamada çalışan bir “siren” vardır. Kabul zamanlayıcısının süresi, her teslimat ortağı için farklıdır ve ortalama kabul sürelerine bağlıdır. “Yani, birinin ortalama üç dakika içinde düşüşü varsa, dört dakika sürecek, [giving them an] fazladan bir dakika.”

Uygulama ayrıca, reddedilen siparişlerin teslimat görevlisinin gitmek istemediği yerleri gösterebileceğini öğrenir ve bu nedenle başkalarını aramaya başlar. Öngörülen süre içinde yapılırsa, düşüş sürücünün puanını etkilemez.

Ancak sözcü, teslimat işçilerinin arka arkaya altı siparişi reddetmesine izin verilmediğini söyledi.

Teslimat çalışanlarının, sipariş alımını onaylamadan önce varış noktaları için mesafeyi ve tahmini varış zamanını (ETA) göremediklerini unutmamak önemlidir. Ancak, yolculuğun toplam mesafesini görebilirler. Sözcü, siparişlerin yüzde 80’inin toplam 6-7 km mesafe içinde olduğunu ekledi.

Sözcü, özellikle bu uzun mesafeli rotalarda teslimat için izin verilen maksimum sürenin ne olduğu sorulduğunda, “Sipariş için belirlenebilecek bir son tarih yok. Ve bu durumda bile, bir pop- yukarı [to ask the delivery worker] gerçek zamanlı ETA’mız bozulursa. Ve kaza/acil durumlarda bir yardımcı, bir ortak teslimat ortağı etiketlenir.”

Hindistan Uygulama Tabanlı Taşıma İşçileri Federasyonu (IFAT) Ulusal Genel Sekreteri ve Telangana Konser ve Platform İşçileri Sendikası’nın (TGPWU) Kurucusu ve Devlet Başkanı Shaik Salauddin, Gadgets 360’a, teslimat işçilerinin aldığı birçok siparişin beş arasındaki yerler için olduğunu söyledi. ve teslim alma noktasından 10 km uzakta, bazı siparişler 6 km’den azdı ve bazıları 25 km’ye kadar çıkabiliyordu.

“Şirket, bir siparişin yerine getirilmesi gereken bir süre sınırından bahsetmiyor” dedi. “Bunu söyledikten sonra, Zomato bir teslimatı tamamlamak için gereken süreyi aktif olarak izleyerek işçiler için zaman disiplini sağlıyor. Bazen, ortalama teslimat süresi daha fazlaysa, işçilere teslimattaki gecikme hakkında bilgi veriliyor.”

Ayrıca kargo acentelerinin yaşamlarının zaman ve mesafe açısından birçok ücretsiz iş içerdiğine dikkat çekti.

“Zomato, uzun mesafeli siparişler de dahil olmak üzere birçok teşvik sunuyor. Ancak bu tür teşvikler, bir sipariş için kat edilen mesafeyi tamamen telafi etmiyor” dedi.

Jayaraman, Zomato ve bu tür diğer toplayıcıların, sipariş teslimatlarını mümkün olduğunca çabuk gerçekleştirmeye zorlayarak, esasen teslimat işçilerinin psikolojisi ile oynadığını belirtti.

“Yaptıkları şey, sahip oldukları puanları ve puanları vererek insanları hızlı teslimatlar yapmaya zorlamak” dedi. “Mevcut siparişleri yerine getiremeyecek durumda olan kişilerin siparişlerini kesiyorlar.”

Salauddin, Jayaram’ın fikrini kabul etti ve teslimat başına kazanç modelinin, teslimat işçisinin daha fazla sipariş tamamladığında daha fazla kazandığı anlamına geldiğini söyledi.

“İşçiler bunu içselleştirmeye ve daha fazla sipariş verebilmeleri için teslimatları hızlı bir şekilde tamamlamaya kendilerini motive etme eğilimindedir” dedi.

Teslimat işçisi olarak kısa görevi sırasında karşılaştığı bir diğer büyük zorluk, işçilerin kazançlarını etkileyen artan yakıt maliyetiydi. Ayrıca, Zomato ve diğer önemli uygulama toplayıcılarının teslimat çalışanları için kapsamlı sağlık sigortasına sahip olmadığına dikkat çekti.

Bu şirketler, teslimat işçileri için normalde kurumsal bir iş ile elde ettiğimizle aynı olmayan temel sigortaya sahipler, dedi.

Zomato sözcüsü Gadgets 360’a şirketin teslimat işçilerine ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere sağlık ve kaza sigortası sağladığını söyledi. Ayrıca bir doktorla çevrimiçi konsültasyon alabilirler.

Salauddin, Zomato’nun sürücülerine sigorta sunduğunu kabul etti, ancak bunu talep etmeye çalışırken birçok sorunun ortaya çıktığını kaydetti.

“Bir kaza olduğunda, hak sahipleri sigortanın varlığından habersizdirler veya farkında olsalar bile, talep etmek için gerekli sigorta detaylarına erişimleri yoktur” dedi. “Ayrıca bir işçinin sigortayı talep etmek için yerine getirmesi gereken birçok şart ve koşul var.”

Teslimat işçilerine sunulan sigorta, böbrek yetmezliği, felç veya kanser gibi kritik durumlara karşı tedaviyi kapsamaz, çünkü bu işçiler şirketin maaş bordrosunda değil sözleşmelidir.

Artan akaryakıt fiyatları karşısında teslimatçılara yardımcı olduğunu iddia eden Zomato, geçen yıl tanıtıldı değişken bir ödeme bileşeni. Bu, teslimat işçilerine yapılan ödemelerin yakıt fiyatlarındaki değişikliklere göre otomatik olarak değiştirilmesini amaçlamaktadır.

Salauddin, Zomato tarafından sunulan değişken ücret bileşeninin, teslimat işçilerinin artan yakıt maliyetini karşılamalarına yardımcı olmadığını savundu. IFAT dahil olmak üzere teslimat işçi sendikaları, bu maliyetin doğrudan müşterilere yansıtılmasını talep ediyor.

“Akaryakıt fiyatlarını artırmayarak [for customers]Salauddin, teslimat işçileri de dahil olmak üzere nakliye işçileri, artan yakıt ve temel emtia maliyetlerinin ‘amortisörleri’ haline getiriliyor” dedi.

LinkedIn gönderisi, daha önce Zomato ve diğer şirketler için teslimat işçisi olarak çalışan kişilerden bazı yorumlar aldı. Zomato ayrıca ulaştı gönderide vurguladığı zorluklara açıklık getirmek için mühendise.

Şirket, orijinal gönderiye verdiği yanıtta, “Teslimat ortakları, her gün her siparişte Zomato’yu mümkün kılan kişilerdir” diyor.

Jayaraman, Gadgets 360’a, görevinin amacının popüler olmak veya belirli bir şirketi eleştirmek olmadığını söyledi. Sadece teslimat işçilerinin siparişleri yerine getirirken karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek içindi.

“İnsanların düşündüğü kadar kolay değil” dedi. “Bu işçilere saygı duymalıyız… Mühendislik diploması olan ya da başka [qualifications] bazı durumlardan dolayı teslimat işçisi olarak da çalışıyorlar.”

İnternet ve Toplum Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Aayush Rathi, Gadgets 360’a Jayaraman’ın teslimat işçisi olarak geçici olarak karşılaştığı zorluğun milyonlarca işçinin sonsuz, günlük gerçekliği olduğunu söyledi.

“Gönderi, zayıf teknoloji tasarımına atfedilebilecek çeşitli zorlukları gözler önüne seriyor, ancak platform şirketlerinin sömürücü iş ve emek modellerinin yarattığı çalışma koşullarına atfedilebilecek çok daha fazlası var” dedi.

Rathi ayrıca, konser işinin bireyin tek gelir kaynağı olduğu ve iki beyaz yakalı iş arasında geçici bir durak olmadığı durumlarda, bu sorunların ciddi etkileri olduğunun da altını çizdi.

Platformların çeşitli girişimlerine rağmen, konser çalışanlarının koşulları, kutlanacak kahramanlık hikayeleri değil” dedi. “Hiç kimse, nihayetinde geçimlik bir ücret bile olmayan bir maaşı almak için bu koşullarda çalışmak zorunda kalmamalı. Platform şirketleri, konser işçilerinin çalışma koşulları üzerinde tam sorumluluk almaya başlamalı ve politika yapıcılar hızlı hareket etmeli. Daha fazla dikkat etmeye başlamalıyız. işçileri ve onların hareketlerini konser için.”
genel-8