Belirli fişleri raftan satın almak yerine, Apple kendi silikonunu tasarlar ve TSMC’ye yaptırır. Örneğin, örneğin Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1’ini veya MediaTek’in Dimensity 9000 yonga setini kullanmak yerine Apple, A serisi yongalarını tasarlar ve tasarımları TSMC’ye gönderir. Samsung, Sammy’nin yalnızca Exynos yongalarını tasarlamakla kalmayıp, aynı zamanda onları da oluşturması dışında aynı şeyi yapıyor.
Geçen yıla kadar Google, Pixel telefonları için Qualcomm’dan hazır çipler satın alıyordu. Ancak Pixel 6 serisinden başlayarak Google, Samsung Exynos çipine çok yakın bir yapıya sahip bir SoC’ye kendi tasarımlarını ekledi. Google Tensör, S5E9840’ın Exynos 2100 çip kimliğine kıyasla S5P9845’lik bir çip kimliğine sahiptir.

5nm Tensör çipi Google tarafından özelleştirildiğinden, şirketin Pixel 6 hattı için, bunun yerine kullanıma hazır bir çip kullanılmış olsaydı dahil edilemeyecek özellikler oluşturmasına izin verdi.

Şimdi, BBK Electronics’ten Oppo aynı yolu izlemek istiyor. Zaten kendi Görüntü Sinyali İşlemcisini, NPU’yu ve MariSilicon X olarak adlandırdığı özel bellek mimarisini tasarladı. Çip, Snapdragon 888 destekli bir akıllı telefonun gücünün yarısını kullanırken Oppo’nun gürültü azaltma algoritmasını 20 kat daha hızlı işler.

Çin’e göre ITH Home (aracılığıyla wccftech), Oppo’nun Entegre Devre tasarım yan kuruluşu Shanghai Zheku, Oppo için bir Uygulama İşlemcisi (akıllı telefonda kullanılan yonga seti türü) üzerinde çalışıyor. Çipin, dökümhanenin 6nm işlem düğümü kullanılarak TSMC tarafından üretileceği ve 2023’te seri üretime geçeceği bildiriliyor.

Oppo, 4nm işlem düğümünü kullanarak TSMC tarafından monte edilecek daha güçlü ve enerji açısından verimli bir çip tasarlamayı planlarken şimdiden 2024’e bakıyor. Bu yonga seti ayrıca bir 5G modem ile entegre edilecek. Oppo’nun Qualcomm ve Samsung gibi üçüncü taraf firmalar tarafından tasarlanan modemleri mi kullanacağı yoksa modemin kendisini mi tasarlayacağı belli değil.

Oppo’nun kendi tasarladığı AP hakkında elimizdeki tek bilgi, önümüzdeki yıl üretilecek olan 6nm işlem düğümü. Bu, çipin gelecek yıl kullanacağı telefonların muhtemelen amiral gemisi modeller olmayacağını gösteriyor. Büyük olasılıkla gelecek yılki çip üretimi, Oppo için her yıl daha iyi çipler tasarlamaya devam edip etmeyeceğini görmek için bir test olacak ve sonunda kendi amiral gemisi telefonları için çipleri tasarlama yolunda ilerliyor.

Oppo’nun 2024 için planladığı 4nm yonga seti, amiral gemisi olmaya gelecek yıl seri üretilmesi beklenen bileşenden daha yakın. Bu haberin Oppo’nun OnePlus alt birimi için ne anlama geldiğini de merak ediyoruz. Bu haber, OnePlus’ın gelecekte Oppo tasarımlı yonga setlerini kullanacağını gösterebilir.telefon-1