Kaynak: Windows Merkezi

Ekim 2019’da Microsoft, teknoloji dünyasını iki yeni cihazla büyüledi: Surface Duo ve Surface Neo. Her ikisi de çift ekranlı benzer cihazlardı, ancak Surface Duo, Android çalıştıran bir telefonken Surface Neo, Windows 10X çalıştıran yeni bir bilgisayar çağı anlamına geliyordu – kendisi de deneyim için oluşturulmuş yeni bir işletim sistemi.

O sonbahardan bu yana çok şey değişti. Surface Duo neredeyse bir yıl sonra çıktı, ancak çok zor bir başlangıç ​​yaptı (nihayet Surface Duo 2 ile iyileşen bir şey). Ancak “2020 tatili” de çıkması beklenen Surface Neo hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Surface Neo’nun belirsiz durumunun çoğu, Windows 10X’in terk edilmesinden kaynaklanmaktadır. Pandemi zemin kazandıkça, Microsoft masaüstü işletim sistemini yeniden odakladı ve ikiye katladı, Windows 10X’in tasarımını Windows 11 adlı yeni bir işletim sisteminde birleştirdi. Strateji işe yaradı: Windows 11 bir hit ve sağdaki PC endüstrisini yeniden canlandırmaya yardımcı oldu. zaman.

Peki Surface Neo’nun donanımına ne olacak? Microsoft, Android’i üzerine koymalı ve onu Surface Duo’nun daha büyük bir kardeşi mi yapmalı? Bunu yapmak için bazı mükemmel nedenler var. Ve olmaması için birkaç neden.

Katlanabilir PC’ler çok daha büyük

Lenovo X1 KatlamaLenovo X1 KatlamaLenovo ThinkPad X1 Kat (2021).Kaynak: Daniel Rubino / Windows Central

İlk katlanabilir PC, Lenovo’nun ThinkPad X1 Fold’udur. Ara sıra oynadığım bir cihaz ama iş akışıma girmekte zorlandım. Açıldığında, X1 Fold’un 13,3 inç esnek QXGA (2048×1536) OLED’i süper etkileyici, ancak dizüstü bilgisayar olarak kullanmak için çok küçük. Çekiciliğine rağmen, 2,2 libre (999 gr) ağırlığıyla da hafif değil, bu da onu uzun süre kitap olarak tutmayı o kadar da rahat yapmıyor.

İlginç bir şekilde, bu yıl daha sonra gelen yeni nesil katlanabilir PC’ler çok daha önemli. Bunlar, 16 ila 17 inç aralığında (örn. ASUS ZenBook 17 Fold) ekranlara sahip olacak ve dizüstü bilgisayar olarak katlandığında 13 inç’e daha yakın olacak ve onları biraz daha doğal hale getirecek. Bir elinizde 17 inçlik katlanır bir bilgisayarı uzun süre tutmak istemeyecek olsanız da, ekranı yanınızda taşınabilir bir 17 inç PC’ye sahip olmak için destekleyebilirsiniz ki bu ilgi çekicidir.

Öte yandan Surface Neo, tamamen yayıldığında 13.1 inçlik bir ekran oluşturan iki adet 9 inç ekrana sahip. Katlanabilir bilgisayarların nereye gittiği trendini alt üst ediyor.

Ve hala devam eden bir sorun var: Windows 11, bir tablet işletim sistemi olarak harika değil. Ve şu an itibariyle, Windows 11’de çift veya katlanabilir ekranlardan yararlanan hiçbir özellik yoktur (ancak Snap Assist yardımcı olur).

Kısacası, katlanabilir bilgisayarlar bulurken Meraklı, X1 Fold deneyimim, dizüstü bilgisayarın değiştirilmesi olarak kullanışlılığı konusunda beni şüpheci bıraktı. Microsoft’un beni aksine ikna etmek için çok daha fazlasını yapması gerekecek.

Android ile Surface Neo mantıklı olabilir

Yüzey İkilisi 2020Yüzey İkilisi 2020Microsoft Surface Duo (2020).Kaynak: Daniel Rubino / Windows Central

Ufukta Windows 10X yokken, işletim sistemi bunun için optimize edilmediğinden çift ekranlı bir PC’nin durumu düz görünüyor. Teknik olarak, Android de değil, ancak bu yıl daha sonra çıkacak olan Android 12L ile değişiyor. Ayrıca, Microsoft zaten vardır Surface Duo ve Surface Duo 2 ile çift ekranlar için Android’i geliştirme deneyimi yaşayın. Daha büyük bir ekran, çift ekran ve katlanabilir ekranlar için optimizasyona başlamaya hazırlanan Android uygulama geliştirmesiyle ekosistem, Windows’un şu anda bulunduğu yerden önde.

Şimdi, tabletlerde Android hayranı değilim, ancak bu işletim sistemini 5G’lik bir çizgi ile Surface Neo’ya atmak, Surface Neo’yu çok daha uygun hale getiriyor. Microsoft, büyüyen Android uygulamaları ve hizmetleri kadrosuyla hala önceden yükleyebilir ve aslında, hareket halindeyken daha fazla ekran gayrimenkulü isteyenler için dev bir Surface Duo olurdu. Bu, özellikle ikincil bir cihaz isteyen ve telefonunu değiştirmek istemeyenler için daha kolay bir satış.

Bununla ilgili olarak Microsoft, Android çabalarını pekiştirmek için bazı son hamleler yaptı. En son yeniden düzenlenmesi, Android geliştirmeyi daha büyük Microsoft Cihazlar ve Deneyimler grubu içinde bir çekirdek haline getiriyor. Ayrıca daha birçok Android geliştiricisini işe alıyor gibi görünüyor. Başka bir deyişle, Android alanındaki emelleri mevcut tekliflerinden daha kapsamlı görünüyor.

Tehlikeli bir oyun?

Yüzey NeoYüzey NeoWindows 10X (2020) ile Microsoft Surface Neo.Kaynak: Microsoft

Tabii ki buradaki riskler de benim için kayıp değil, özellikle Windows için. ile daha önceki bir 2019 röportajında Sınır, Başkan Yardımcısı ve Üründen Sorumlu Başkan Panos Panay, “…form faktörü için doğru işletim sistemi nedir?” Surface Duo hakkında konuşurken. Sorusunu şu şekilde yanıtlıyor: “…bu durumda, mobil cihazlarda Android bariz bir seçim. Ama bunun üzerindeki her şey, Windows her şeydir.” Daha sonra, Android’i Surface Neo’ya koyma konusunda sorulduğunda Panay’ın ilginç bir yanıtı var:

Evet, görmüyorum. Yol haritamı görebiliyorum. Üç yıl sonrasını görebiliyorum ve “görüşlerim oldu” gibi değilim. Yol haritasını fiziksel olarak görebiliyorum. Bu ürünlerin her tekrarına sahibiz. Sanırım söylediğin şey benim gördüğüm yer değil.

Günün sonunda, Windows işini iyi yapıyor. Bu cihazdan daha büyük bir şey için kelimenin tam anlamıyla inanılmaz. Şimdi, Neo ve Duo arasında daha büyük olan her şey sanırım sıkışmış durumda. Yani daha büyük bir şey söylediğimde 2,9 inçten daha küçük bir şey görmüyorum ve bundan daha büyük bir şey görmüyorum. Bu ürünü aldığımızda, kelimenin tam anlamıyla yıllarca ekran boyutlarına baktık. Yapılacak doğru şey nedir?

Panay, Surface Neo için doğru seçim olarak Windows’u ikiye katlıyor. Ancak bu yorumlar, Windows 10X iptal edilmeden önce yapıldı ve 17 inçlik katlanabilir PC’leri zorlama kararı gün ışığına çıktı. Bu şeyler değiştiğine göre, düşünme şimdi nasıl gelişti? Tabii ki, Microsoft Surface Neo’yu Android veya Windows 11’in optimize edilmiş bir sürümü ile yeniden diriltmeye karar vermedikçe asla bilemeyiz.

Ancak Microsoft, Android’in peşine düşerse, Windows’un bulunduğu alana sızmaya başladığı için risk açıktır. sözde baskın olmak ve önceki mesajların altını oymak. Ayrıca, neyin giderek daha belirgin hale geldiğini de kabul ediyor: Android, üstün mobil işletim sistemi, Windows ise daha iyi masaüstü (ve uygun dizüstü bilgisayar) çözümü.

Bu tartışma şu temel soruyu gündeme getiriyor: Ne dır-dir Surface Neo – tablet mi yoksa dizüstü bilgisayar mı? Çünkü nasıl yanıtladığınız, hangi işletim sisteminin daha uygun olduğunu belirler.

Peki, Surface Neo hakkında ne yapmalı? Tam olarak emin değilim. İdeal olarak, Microsoft, kullanıma hazır çift ekranlar için optimize edilmiş harika bir Windows mobil sürümüne sahip olacaktır. Ama yapmıyorlar ve yapmalarını önerecek hiçbir şey duymadık. Buradaki gerçek bu. İlk tercihim olmaktan uzak olsa da, Android, özellikle Neo’yu bir tablet veya dizüstü bilgisayar yerine daha büyük bir Surface Duo olarak düşünüyorsanız, geliştirme ve pazarlama açısından mantıklı.

Öte yandan, belki de Surface Neo hiç var olmamalı – hiçbir şey olamayacak kadar arada bir cihaz.genel-20