Bu çizimde, bir SpaceX Crew Dragon uzay aracı, yanaşmak için Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaşıyor. Kredi: NASA/SpaceX

NASA ve Axiom Space, ilk Axiom Mission 1 (Ax-1) için fırlatma ve seçme görev faaliyetlerinin kapsamını sağlayacak. özel astronot görevi Uluslararası Uzay İstasyonuna.

Kalkış, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan 8 Nisan Cuma günü EDT 11:17’de planlanıyor.

NASA Televizyonunda yayın başlıyor, NASA uygulamasıve ajansın İnternet sitesi 8 Nisan Cuma günü saat 10:15 EDT’de başlıyor. Kapsama Axiom Space yayınına katılacak. başlar yaklaşık 7:50’de Yayın, fırlatmadan yaklaşık 15 dakika sonra yörüngesel yerleştirmeden sonra sona erecek.

SpaceX Falcon 9 Roket Baltası 1 Gün Doğumu

Şirketin Crew Dragon uzay aracıyla birlikte bir SpaceX Falcon 9 roketi, 7 Nisan 2022 Perşembe günü NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde Axiom Mission 1 (Ax-1) için hazırlıklar devam ederken, Fırlatma Kompleksi 39A’daki fırlatma rampasında gün doğumunda görülüyor. Florida. Kredi bilgileri: NASA/Joel Kowsky

8 Nisan Cuma

10:15 – NASA fırlatma kapsamı başlıyor

NASA, Ax-1 lansmanını NASA Televizyonunda yayınlayacak. NASA uygulamasıve ajansın İnternet sitesi. Kapsama, ortak Axiom Space’e katılacak ve Uzay X yaklaşık 07:55’te başlayan yayın:

http://www.axiomspace.com/live

Yayın, fırlatmadan yaklaşık 15 dakika sonra yörüngesel yerleştirmeden sonra sona erecek. Ticari bir lansman olduğu için NASA, bu lansman için ne NASA Medya Kanalında ne de Kennedy’deki sahada temiz bir yayın sağlamayacak.

12:30 – Lansman Sonrası Medya Brifingi (lansmandan yaklaşık bir saat sonra hedeflenir)

NASA, Axiom Space ve SpaceX’in liderliği, fırlatma ve görev operasyonları hakkında bir güncelleme sağlamak için bir lansman sonrası medya brifingine katılacak.

Katılımcılar şunları içerir:

  • Kathy Lueders, uzay operasyonlarından sorumlu yardımcı yönetici, NASA
  • Dana Weigel, Uluslararası Uzay İstasyonu program müdür yardımcısı, NASA
  • Angela Hart, Ticari LEO Program yöneticisi, NASA
  • Michael Suffredini, Başkan ve CEO, Axiom Space
  • Derek Hassmann, Operasyon Direktörü, Axiom Space
  • Benjamin Reed, Kıdemli Direktör, İnsan Uzay Uçuşu Programları, SpaceX

9 Nisan Cumartesi

NASA’nın görev sorumluluğu, uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaşımı sırasında başlayan, mürettebatın yörüngedeki laboratuvarda bilim, eğitim ve ticari faaliyetler yürüttüğü sekiz gün boyunca devam eden ve Dragon uzay istasyonu alanından çıktıktan sonra sona eren entegre operasyonlardır. .

05:30 – NASA yerleştirme kapsamı başlıyor

07:45 (yaklaşık olarak) – yanaşma

09:30 (yaklaşık olarak) – ambarın açılması ve mürettebat karşılama töreni

NASA, Ax-1 veda etkinliğinin önizlemesi ve geri dönüş kapsamı için ayrı bir danışma belgesi yayınlayacak.

NASA'nın SLS ve SpaceX'in Falcon 9'u Fırlatma Kompleksi 39A ve 39B'de

Artemis I fırlatma ekibi ıslak elbiseli prova testinin bir sonraki denemesine hazırlanırken, içinde Orion uzay aracı bulunan NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, Fırlatma Kompleksi 39B’de bir mobil fırlatıcının üzerinde görülüyor. şirketin Crew Dragon uzay aracı, 6 Nisan 2022 Çarşamba günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Axiom Mission 1 (Ax-1) için hazırlıklar devam ederken Launch Complex 39A’daki fırlatma rampasında görülüyor. Ax-1 görevi, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan ilk özel astronot görevidir. Balta-1 mürettebat üyeleri İspanya ve ABD’den Komutan Michael López-Alegría, ABD’den Pilot Larry Connor ve İsrail’den Görev Uzmanları Eytan Stibbe ve Kanada’dan Mark Pathy’nin 8 Nisan’da Fırlatma Kompleksi 39A’dan fırlatılması planlanıyor. Kennedy Uzay Merkezi. Kredi bilgileri: NASA/Joel Kowsky

45. Hava Filosu’ndaki hava durumu yetkilileri, kalkış için en önemli endişenin kalkış rüzgarları olmasıyla birlikte, fırlatma için uygun hava koşullarının %90’lık bir ihtimal olduğunu tahmin ediyor. Ekipler ayrıca Crew Dragon’un uçuş yolu için aşağı menzilli hava durumunu da izliyor.

Ax-1 mürettebat üyeleri, ABD ve İspanya’dan Komutan Michael López-Alegría, ABD’den Pilot Larry Connor, İsrail’den Görev Uzmanı Eytan Stibbe ve Kanada’dan Görev Uzmanı Mark Pathy, uçuşu kanıtlanmış bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak istasyona üçüncü uçuşunda SpaceX Dragon Endeavour’da.

Axiom Ax-1 Ekibi, SpaceX Dragon'da

SpaceX Crew Dragon’da Ax-1 Mürettebatı. Kredi bilgileri: SpaceX

NASA, Axiom Space ve SpaceX’ten liderler, fırlatma ve görev operasyonları hakkında bir güncelleme sağlamak için lansman sonrası bir medya brifingine katılacak. Brifingin 12:30 EDT’de veya lansmandan yaklaşık bir saat sonra başlaması hedefleniyor.

Sekizi yörüngedeki laboratuvarda geçirilecek olan 10 günlük görev sırasında, mürettebat 25’ten fazla bilimi tamamlayacak. deneyler ve teknoloji gösterileri bir mikro yerçekimi ortamı için geliştirilmiştir.

Uluslararası Uzay İstasyonu SpaceX Crew Dragon Endeavour'dan Görüntülendi

Uluslararası Uzay İstasyonu, 8 Kasım 2021’de Harmony modülünün uzaya bakan limanından ayrılmasının ardından gerçekleştirilen yörüngedeki laboratuvarın etrafında bir uçuş sırasında SpaceX Crew Dragon Endeavour’dan görüntülendi. Kredi: NASA

NASA, sağlam bir düşük Dünya yörünge ekonomisi oluşturmak için çalışıyor ve ajansın hedeflerini desteklemek için özel şirketlerle birlikte çalışıyor. Ajans, Artemis programının bir parçası olarak ay yüzeyine ilk kadın ve ilk renkli insanı indirmeye odaklandığından, NASA bunu yaparak bu güçlü ekonominin birçok müşterisinden biri olabilir.

Axiom Ax-1 Mürettebat Uçuş Takımları

Axiom Uzay Baltası-1 Mürettebatı. Kredi: Axiom Space için Chris Gunnuzay-2