Uzay istasyonundan, Güney Çin Denizi’nin üzerindeki siluetli bulutları ortaya çıkaran, Dünya’nın ufkunda ışıldayan yörüngesel bir gün doğumu görüntüleniyor. Kredi bilgileri: NASA

Yedi üyeli Expedition 67 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünya’yı uçtan uca yörüngede döndürmesini sağlarken, bu ayın sonunda yapılması planlanan bir çift uzay yürüyüşü için hazırlanıyor. Bu arada, ilk özel astronot görevinin yörünge laboratuvarına fırlatılmasına bir günden az kaldı.

NASA Astronot Raja Chari, iki kozmonotun Nauka çok amaçlı laboratuvar modülünü donatmak için Nisan ayında planlanan iki uzay yürüyüşüne hazırlanmasına yardım ediyor. Chari, uzay yürüyüşü araçlarını düzenlerken ve Orlan uzay giysilerini yapılandırırken Roscosmos Uçuş Mühendisleri Oleg Artemyev ve Denis Matveev ile kask ışıkları ve kameralar dahil ABD uzay giysisi bileşenlerini paylaştı. Rus ikili, istasyonun üçüncü robot kolu olan Avrupa robot kolu için Nauka’yı donatmak üzere ayın sonuna doğru uzay istasyonundan çıkmaya hazırlanıyor.

Artemyev ve Matveev, uzayda bulunan uzay giysilerini kontrol etmeden önce güne uzay yürüyüşü öncesi kas muayeneleriyle başladılar. Poisk modülü. İkili daha sonra öğleden sonra mürettebat üyelerinin gelecekteki gezegen görevlerinde uzay aracı ve robotlara nasıl pilotluk yapabileceklerini araştırdı.

Her ikisi de NASA’dan olan İstasyon Komutanı Tom Marshburn ve Uçuş Mühendisi Kayla Barron, ESA’ya (Avrupa Uzay Ajansı) Uçuş Mühendisi Matthias Maurer’e katıldı. huzur modülü ve Kalıcı çok amaçlı modül. Marshburn ayrıca, saklamanın gelişmiş yollarını gösteren bir deney üzerinde çalıştı. ABD uzay giysileri harika Maurer ve Barron, istasyonun gelişmiş dirençli egzersiz cihazındaki bileşenleri kontrol ederken.

Roscosmos Uçuş Mühendisi Sergey Korsakov, ISS Progress 80 kargo gemisinden istasyona su aktarımı üzerinde çalıştı. İlk kez uzay uçuşu yapan kişi, uluslararası ekiplerin ve görev kontrolörlerinin Dünya’da ve uzayda nasıl etkileşime girdiğini araştıran bir çalışmaya da katkıda bulundu.

Axiom Space’in ilk özel astronot görevi, gemiye fırlatılmak üzere yolda. Uzay X Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Dragon Endeavour Cuma günü saat 11:17’de Ax-1 Komutanı ve eski NASA astronotu Michael Lopez-Alegria, Pilot Larry Connor ve Görev Uzmanları Eytan Stibbe ve Mark Pathy ile birlikte Cumartesi günü uzay istasyonuna gelecekti. saat 9:30’da limana yanaşma Uyum modülüyörünge laboratuvarında kalmalarına başlamak için uzaya bakan limanı.uzay-2