ABD’den pilot Larry Connor, İspanya ve ABD’den komutan Michael López-Alegría ve Kanada ve İsrail’den görev uzmanları Mark Pathy ve Eytan Stibbe’den oluşan mürettebat. Kredi: Aksiyom Uzayı

Milyarderlerin “uzay sınırına” ulaşmak için rekabet etmelerinin üzerinden çok uzun zaman geçmedi. Şimdi, ilk özel vatandaşlar grubu bir sınava girmeye hazırlanıyor. Uzay X Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kadar mekik. Kısadan farklı olarak “gezintilerRichard Branson ve Jeff Bezos’un imzasını taşıyan bu görev, ISS’ye yanaşmak için gereken yaklaşık 400 km irtifaya ulaşacak.

ABD ticari havacılık şirketi Axiom Space’in misyonu, özel uzay yolculuğunda ileriye doğru atılmış büyük bir adım ve özel bir uzay istasyonu inşa etme planının bir parçası. Rusya ile son zamanlarda dışarı çekerek Dünya, ISS üzerinde işbirliği yaparak, barışçıl keşif için uzaya güvenilir erişim sağlamak için özel sektöre güvenilip güvenilemeyeceğini görmek için izliyor olacak.

Ax-1 görevinin 6 Nisan’da SpaceX kullanılarak fırlatılması planlanıyor. Dragon Endeavour uzay aracı – bunun aynısı astronotlar tarafından kullanılır 2020’de – bir Falcon 9 roketinde. Görevin sekizi ISS’de olmak üzere on gün sürmesi planlanıyor.

Yüksek irtifa ve uzun süre ile hazırlıklar uzun sürdü. Konsept görevi, 2016 yılında İranlı-Amerikalı işadamı tarafından Axiom Space’in kurulmasından bu yana bir plandı. Kemal Gaffaryan (ayrıca özel nükleer reaktör şirketi X-energy’yi kurdu) ve Michael T. Suffredini (uzun bir kariyeri olan NASA). NASA maliyetlerin bir kısmını finanse ederken, dört katılımcının her birinin kendi katkılarını sağlamak zorunda olduğu bildiriliyor. 55 milyon dolar (42 milyon £) ilave olarak.

Gemideki astronotlar, on günün çoğunda ağırlıksız hissedecekler ve yaşanan tehlikeler radyasyona maruz kalma, kas bozulması ve potansiyel olarak bir miktar kemik kaybı dahil olmak üzere tüm astronotlar tarafından. Bu kadar kısa bir misyona sahip olmasına rağmen, bu riskler son derece düşüktür.

Blue Origin'in Yeni Shepherd Uzay Aracı Paraşütle İndi

Blue Origin’in New Shepherd uzay aracı paraşütle iniyor. Kredi: Vikipedi, CC BY-SA

ISS’ye yapılan standart Amerikan gezilerinin aksine, görev kontrolü NASA mülkü yerine Houston’daki Axiom karargahındadır. Bu ilk kez tam bir görev için kullanılıyor olsa da, daha önce ISS’deki öğelerin zaman içinde nasıl değiştiğini inceleyen araştırmalar için kullanılıyordu. Bu, MCC-A’nın (Görev Kontrol Merkezi – Aksiyom) bir yük operasyonları sitesi NASA tarafından.

Ekip

Gemideki astronotların hepsi özel vatandaşlar ve görev komutanı, eski bir NASA astronotu olan Michael López-Alegría. Diğer üç üye, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Mark Pathy, şirket tarafından “girişimciler” ve “yatırımcılar” olarak tanımlanıyor.

Her ne kadar uzaya giden klişeleşmiş uygun bir yatırımcıyı düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bu üç adamın geçmişleri çok etkileyici ve içlerinden herhangi birinin, aralarında özel bir pilot ve bir askeri pilotun da bulunduğu bir uzay ajansı astronotu olarak seçilmiş olabileceğini öne sürüyor.

Geçmişlerine daha yakından bakıldığında, hayırseverliğin bu görev için seçilenlerin kalbinde yer aldığı ve her biri kendi topluluklarına geri ödemeleriyle tanınan kişiler olduğu açıktır. Bunun bir parçası olarak, astronotlar planlıyor ISS’de geçirdikleri süre boyunca, uzay yolculuğunun gelecekteki astronotların sağlığını nasıl etkileyeceğini araştırarak – görme, ağrı ve uyku üzerindeki etkiler de dahil olmak üzere – araştırma yapmak. Gıda büyümesi üzerine deneyler de planlanıyor – bunların tümü, gelecekteki özel alan çabaları için araştırılması gereken güncel konular.

Bu çok olumlu ve memnuniyetle karşılanan bir adımdır. Genellikle uzay ajansı tarafından toplanan veriler yapılır. araştırmacılara açık (genellikle bir ambargo döneminden sonra). Özel araştırmacılar da aynı şeyi yapmaya istekliyse, hızlandırılmış araştırma ve teknoloji çağını müjdeliyor.

İlk özel uzay istasyonu

Ax-1 görevi, Axiom Space’in ilk özel uzay istasyonunu üretme planının ilk kısmı. Bu küçük bir başarı değildir; ISS’nin kendisi olmak zorundaydı parçalar halinde inşa edilmiş, daha sonra uzayda inşa edilmek üzere gönderilir. 420 tonluk bir uzay istasyonunun toplam kütlesi, tek seferde uzaya fırlatılması mümkün değil. Karşılaştırma için, bu, aynı anda 70 James Webb Uzay Teleskobu’nu başlatmakla aynıdır.

ISS’yi bitirmek on yıldan fazla sürdü ve 30 fırlatma. Axiom’un planı, aslında ISS’de bir uzay istasyonu inşa etmek, başlangıçta bir uzay istasyonu inşa etmektir. yerleşim modülü (Axiom Hub One)2024’te piyasaya sürülmesi tahmin ediliyor. Hiç şüphe yok ki, bu modül faaliyete geçtiğinde, şirket için finansman geldikçe daha fazla modüle uyum sağlayacak ve birleşecek.

2030’dan sonra hizmetten çıkarılması planlanan ISS ile birlikte, açık ve uluslararası bir uzay istasyonuna ihtiyaç duyulacak. Bir uzay istasyonunun bakımı çok pahalı olsa da, NASA ve ESA en azından muhtemelen kiralama ücreti ödemek böyle özel bir uzay istasyonundaki tesisleri kullanmak.

Birçok özel firma, kendi programlarını takip edip etmeme konusunda karar vermek için Ax-1 misyonunu izleyecek. Başarı, gelecekteki uzay istasyonu modülleri veya tüm istasyonlar için aniden bir yatırım ve plan akışı olabileceği anlamına gelir. Bu durumda uzay ajansları özel sektörle rekabet edemeyeceklerini kabul etmek zorunda kalacaklardır. Bunun yerine, özel alan kiralamaya ve açık erişim araştırması yapmaya odaklanmaları akıllıca olacaktır.

İlk dört özel astronotun görevlerinde başarılar diliyorum ve hem araştırmacıların hem de genel halkın öğrenebileceği çok sayıda veri getirmelerini umuyorum.

Nottingham Trent Üniversitesi Fizik Bölümü Kıdemli Öğretim Üyesi Ian Whittaker tarafından yazıldı.

Bu makale ilk olarak Konuşma.Konuşmauzay-2