Amazon, işçilere yönelik muamelesini araştırmayı amaçlayan bir teklif üzerinde hissedar oyu almaya zorlanacak.

Fotoğraf: David Ryder (Getty Resimleri)

Amazon’un devasa ayaklarının altında yer kayıyor. Bir fabrikadaki işçilerden sadece günler sonra Staten Island, New York depo ilk Amazon birliğini oluşturmak için oy kullandı ABD’de, menkul kıymetler düzenleyicileri, depo çalışanlarına yönelik muameleye ilişkin bir soruşturmada hissedarların oy kullanmasına izin verdi.

Yine de sendikanın şirketteki zaferi bitmiş bir anlaşma değil. Amazon Perşembe günü itiraz etti New York’taki başarılı organizasyon çabalarına ve şirket kendisine karşı yapılan itirazlarla mücadele ediyor Bessemer, Alabama’da aynı gün umuduyla sürdürmek tartışmalı bir sendikalaşma kampanyasının sonuçları. Bu arada işgücü düzenleyicileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu tür işleri yasaklamaya çalışacaklarını söyledi. Amazon’un işçileri sendikalaşmaya oy vermekten caydırmak için kullandığı zorunlu sendika karşıtı toplantılar.

rağmen büyük teknoloji devi düştüdışarı çıkmadı ve kavgaya hazır olduğuna şüphe yok. ilk yumruk: yasaklama “sendika”, “tuvalet”, “geçim ücreti”, “maaş zammı”, “köle işçiliği”, “plantasyon”, “şikayet” ve “çeşitlilik” gibi kelimeler planlı şirket sohbet uygulaması. İkinci: yasal şikayetler.

Amazon, New York’taki sendika zaferine karşı çıkıyor, çalışanlarının tehdit edildiğini iddia ediyor

Organize işçi cephesinde Amazon, tamamen farklı iki senaryoyla uğraşıyor: Biri işçileri sendikalaştırma çabasının geçen Cuma başarılı olduğu New York’ta, diğeri ise tartışmalı bir sendikalaşma oylamasının aynı gün başarısız olduğu Bessemer, Alabama’da. Her iki durumda da geri yumruk atıyor.

New York’ta, e-ticaret devi Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na şikayette bulunarak sendika zaferine itiraz ediyor. Dosyasına göre, görüntülenebilen buradaAmazon, sendika organizatörlerinin çalışanları evet oyu kullanmaya zorlamakla tehdit ettiğini, oy vermek için sırada bekleyen çalışanlara müdahale ettiğini, seçmenleri korkutmak için sandık merkezlerinin yakınında dolaştığını ve sendikaya oy vermezlerse göçmenleri sosyal haklarını kaybetmekle tehdit ettiğini iddia ediyor.

Amazon ayrıca, NLRB’nin seçime katılan bölgesel şubesinin eylemlerinden şikayet ediyor ve onu, “aşırı derecede uzun beklemelere neden olan” oy verme dönemlerini yürütme biçimiyle seçmen katılımını düşürmekle suçluyor.

Yeni kurulan sendikayı temsil eden bir avukat Eric Milner Perşembe günü Reuters’e Amazon’un suçlamalarının yanlış olduğunu ve reddedileceklerini söyledi.

Simon & Milner hukuk firmasının bir parçası olan Milner, “Amazon İşçi Sendikasının çalışanları tehdit ettiğini söylemek gerçekten saçma” dedi. “Amazon İşçi Sendikası, Amazon çalışanlarıdır.”

Şirketin resmi itirazlarını bu Cuma gününe kadar ve iddialarını kanıtlamak için 22 Nisan’a kadar süresi var. Amazon, Gizmodo’nun New York sendikasının Cuma günü verdiği yanıtla ilgili yorum yapma talebine yanıt vermedi. Geri haber alırsak bu makaleyi güncelleyeceğimizden emin olacağız.

Amazon, Bessemer’de sendika oylamasına yasadışı olarak müdahale etmekle suçlandı (tekrar)

Bessemer’de Güney’de – bir sendika oylamasının başarısız olduğu yer ikinci kezhala sayılması gereken yaklaşık 400 itiraz edilmiş oy olmasına rağmen – Perakende, Toptan Satış ve Büyük Mağazalar Birliği (RWDSU) Amazon’u suçladı seçime yasadışı bir şekilde müdahale etmekle suçlandı ve Perşembe günü NLRB’ye 21 itirazda bulundu. RWDSU, şirketin “bir kafa karışıklığı, zorlama ve/veya misilleme korkusu ortamı yarattığını ve bu nedenle çalışanların seçim özgürlüğüne müdahale ettiğini” iddia ediyor.

RWDSU’nun birçok suçlamalar: Amazon’un, sendika yanlısı literatürde yer alan ve zorunlu toplantılarda sendika lehinde konuşan bir çalışanını işten çıkardığı iddia edildi. Bir başka itiraz, Amazon ajanlarının, organizatörlerin evlerini ziyaret ederek sendika organizatörlerini gözetlediğini iddia ediyor. Bununla birlikte, en ciddi olanı, sendikanın, postayla oylamaların yapılmasından bir gün önce Amazon’un bir çalışanını, kuruluş oylamasının başarılı olması halinde depoyu kapatmakla tehdit ettiği iddiasıdır.

RWDSU başkanı Stuart Appelbaum geçen hafta yaptığı açıklamada, “Amazon’daki işçiler, Amazon’un yanlış bilgi yaymak ve işçileri aldatmak için elinden gelen her şeyi yaptığı, işyerlerini sendikalaştırmak için gereksiz yere uzun ve agresif bir mücadeleye katlandı” dedi.

Yine de Amazon, sendikanın Bessemer’deki davranışına kendi itirazlarını sunuyor. Buna göre CNBC, şirket, sendikanın deponun yakınındaki bir posta kutusu hakkında işçilerle iletişim kurmasını sorun ediyor. Amazon ayrıca, NLRB’nin posta yoluyla oylama yapma kararının seçimdeki seçmen katılımını azalttığını iddia ediyor.

Amazon sözcüsü Kelly Nantel, “Çalışanlarımızın seslerinin duyulmasını istediğimizi en başından beri söyledik ve NLRB’nin her geçerli oyu saymasını umuyoruz” dedi.

RWDSU, NLRB’den itirazlarını değerlendirmek ve nihayetinde Bessemer’deki seçim sonuçlarının iptal edilip edilmeyeceğine karar vermek için bir duruşma yapmasını istiyor.

Amazon çalışma koşullarının denetlenmesini isteyen bir hissedar teklifi oy alacak

bir mektupta Reuters tarafından elde edildi 6 Nisan tarihli Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Amazon’un bağımsız denetim ve şirketteki çalışma koşulları hakkında rapor talep eden bir hissedar kararını oylamayı reddedemeyeceğini söyledi. Amazon, perakende aktivist platformu Tulipshare’in yatırımcısı Thomas Dadashi Tazehozi tarafından öne sürülen teklifin normal ticari faaliyetlerle ilgili olmadığını iddia etmişti.

Altında SEC kuralları, bu tür operasyonların bir şirketin yönetimi veya yönetim kurulu tarafından çözülmesi amaçlanmaktadır. Ancak bu durumda SEC, Amazon’un kararı hariç tutma talebini reddetti.

SEC tarafından elde edilen mektuba göre, “Bize göre Tazehozi Önerisi sıradan iş konularını aşıyor” dedi. Reuters.

Bu, hissedarların Amazon’un 25 Mayıs’taki yıllık genel hissedarlar toplantısında depo çalışma koşullarının denetiminin yapılıp yapılmayacağını oylayacakları anlamına geliyor. Gizmodo, SEC’in Cuma günkü sözde kararı hakkında yorum yapmak için Amazon’a ulaştı, ancak o zamana kadar bir yanıt almadı. yayın.

Zorunlu sendika karşıtı toplantıların sonu mu?

NLRB, New York ve Bessemer’deki sendika seçimlerinin sonuçları hakkında karar vermenin yanı sıra, tartmak zorunlu sendika karşıtı toplantılar, ayrıca Amazon ve diğer işverenler tarafından, çalışanlarını toplu organizasyona karşı oy kullanmaya teşvik ettikleri, tutsak izleyici toplantıları olarak bilinir.

NLRB Genel Danışmanı Jennifer Abruzzo, bir not yayınladı Perşembe günü yönetim kurulundan açıklama yapmasını isteyeceğini duyurdu. bu zorunlu toplantılar yasadışı. Abruzzo, çalışanların işverenin işçi örgütlenmesine ilişkin konuşmalarını dinleme veya dinlemekten kaçınma hakları olduğunu savunuyor. Foçalışanları katılmaya davet etmek Abruzzo notunda, disiplin tehdidi altındaki toplantıların onları “bu konuşmayı dinlemekten kaçınma haklarını kullanmaktan” caydırdığını söylüyor.

“Bu zorlama ruhsatı, iş hukukunda bir aykırılıktır ve kanuna aykırıdır. [National Labor Relations] Kanunun çalışanların özgür seçimini koruması. Abruzzo yaptığı açıklamada, işverenlerin konuşma haklarının temelden yanlış anlaşılmasına dayanıyor” dedi. “Bu tür toplantılara müsamaha gösteren NLRB davası emsalinin, temel iş hukuku ilkeleri, yasal dilimiz ve Kongre yetkimizle çeliştiğine inanıyorum.”genel-7