Teknoloji demoları eğlencelidir. Bize, bazı cesur ruhların bugün satın almayı seçebilecekleri bir pakette, bir gün sıradan, erişilebilir bir teknolojinin ne olabileceğine dair bir bakış sunuyorlar.

Teknoloji demoları söz konusu olduğunda, Samsung eşsizdir. Piyasaya sık sık tam olarak geliştirilmemiş veya hazır olmayan ürünler getiriyor – ilk nesil Galaxy Fold telefonuna veya saçma bir şekilde pahalı 100 inç Mikro LED TV’lerine bakın. Son teknolojiyle yaşamak isteyenler, bu teknoloji demolarına şimdi sahip olmak için oldukça yüksek bir ücret ödeyebilirken, geri kalanımız Samsung’un karışıklıkları gidermesi için birkaç nesil bekler.

Yeni Galaxy Tab S8 Ultra bir teknoloji demosudur. Samsung’un Tab S8 tablet serisinin en büyüğü (burada daha çok yaya olan Tab S8 ve S8 Plus hakkındaki incelememi görebilirsiniz), Ultra, tipik bir üretkenlik dizüstü bilgisayarının boyutu olan bir mobil işletim sistemi çalıştıran bir tablet fikrini araştırıyor. Diğer Tab S8 modellerinin özelliklerini alır ve bunları devasa 14,6 inçlik bir ekranın arkasına uzatır. Aynı zamanda yüksek bir fiyatı da emrediyor: Ultra, kılıf veya klavye gibi aksesuarlar eklemeden önce 1.099,99 dolardan başlıyor. Son teknolojide olmak ucuza gelmiyor.

Son teknolojiye sahip olmak, başka tavizlerle de gelir. Tab S8 Ultra’nın devasa ekranının onu gerçek bir tablet olarak kullanmayı oldukça zahmetli hale getirdiğini okumak muhtemelen şaşırtıcı değil. Ayrıca, S8 Ultra’nın dev ekranından iyi bir şekilde yararlanan çok fazla yazılımın olmaması, Android tabletlere aşina olan hiç kimse için sürpriz olmayacaktır.

Android telefonunuzla uyumlu bir Android tablet arıyorsanız, Samsung’un diğer Tab S8 modellerinden birini düşünmelisiniz. Ancak mobil işletim sistemi çalıştıran dev ekranlı bir tabletin bu aşamada bir anlam ifade edip etmediğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Ultra o kadar büyük ki onu gerçek bir tablet olarak kullanmak zor.

Tab S8 Ultra, diğer Tab S8 modellerinin (kendileri Tab S7 tasarımını kopyalayan) tasarımını daha büyük bir ölçeğe getiriyor. İnce çerçevelere ve şaşırtıcı derecede ince bir kasaya sahip, neredeyse tamamı ekran olan bir alüminyum tablettir. Bu inceleme için satın aldığımız perakende birimini onunla geçirdiğim süre boyunca bükmedim, ancak amacınız buysa, onu ikiye bölmek için fazla çaba harcayacak gibi görünmüyor.

Kalınlığının yanı sıra Ultra’nın diğer boyutları Büyük. Yatay yönde 12,9 inç iPad Pro’dan neredeyse iki tam inç daha geniştir (ancak, en boy oranlarının büyüsü sayesinde iPad’den yaklaşık çeyrek inç daha kısadır) ve eklemeden önce teraziyi 1,6 pound olarak verir. kılıf veya herhangi bir aksesuar. Tek elle kolayca tutulabilecek türden bir tablet değil ve iki elle tutmak bile oldukça zahmetli olabiliyor.

Bu boyut ve ağırlık, onu Android veya iOS gibi bir mobil işletim sistemi yerine Windows çalıştıran Microsoft’un Surface Pro cihazlarıyla daha uyumlu hale getiriyor.

Boyutunun dezavantajı, Ultra’nın tipik olarak bir tabletten beklediğim şeylerde harika olmaması: elle not almak, e-kitap okumak veya kanepede veya seyahat ederken rastgele içerik tüketmek. Bunlardan herhangi birini Ultra ile yapmak, daha makul boyutta bir tabletten daha hantaldır. 16:10 en boy oranı bir dizüstü bilgisayar için harika, ancak dikey veya yatay yönlerde eşit olarak kullanılabilen bir tablet için zorlu. Ultra, hem boyutu hem de ekranının en boy oranı nedeniyle portre modunda kullanmak komik.

Elbette bu daha büyük boyutun nedeni 14,6 inç, 2960 x 1848, 120Hz OLED ekran olan ekran. OLED ekranların bildiği çarpıcı renkler ve en siyah siyahlarla muazzam bir ekran ve ayrıca yüksek yenileme hızı, her dokunmatik etkileşimi çok pürüzsüz hissettiriyor. Ultra’nın ekranı, yüksek sesli ve güçlü hoparlörlerle birleştiğinde filmler ve videolar için bir zevktir.

Ancak, özellikle HDR içeriği izliyorsanız, iPad Pro’nun Mini LED paneli kadar şaşırtıcı derecede parlak olmaz. Parlaklık, tableti iç mekanlarda ve hatta zaman zaman dışarıda kullanmak için mükemmel derecede iyi, ancak Samsung’un sunduğu en iyi şey buysa, parlaklık cephesinde biraz daha fazlasını bekliyordum.

Tab S8 Ultra için isteğe bağlı 350 dolarlık klavye kılıfı büyük tuşlara ve büyük bir izleme dörtgenine sahiptir, ancak bir turda yazmak rahatsız edici ve çok dengesiz.

Tab S8 Ultra çok büyük olduğundan, onu bir dizüstü bilgisayar gibi klavye kılıfında kullanmak en mantıklısı. (Bu aynı zamanda, kullandığım zamanlarda neredeyse her zaman Sihirli Klavye kılıfında yaşayan 12.9 inç iPad Pro için de geçerli.) Samsung, böyle bir durumda, 349,99 $ gibi şaşırtıcı bir fiyat etiketi ile gelen Kitap Kapağı Klavyesini sunuyor. Klavye takılıyken, Ultra, arkada ayarlanabilir bir ayaklık ve önde çıkarılabilir bir klavye ile bir Surface Pro’nun duruşunu üstlenir.

Kasanın tasarımı, klavyenin Microsoft’un yaptığı gibi çerçeveye kilitlenmediği için Ultra’yı dizüstü bilgisayar olarak kullanmayı çok zorlaştırıyor. Her şey çok sallanıyor ve çok büyük olduğu için ayaklık kısmı dizlerimin ötesine uzanıyor. Ayrıca bu kurulumu bir uçak tepsisi masasında kullanmakta zorlanacaksınız. Sonuç olarak, klavye kasasındaki Ultra, kullanmak için bir masaya veya sıraya yerleştirdiğiniz bir bilgisayar olduğu kadar bir dizüstü bilgisayar değil.

Ultra’nın ekranının bu kadar büyük olmasının avantajı, Kitap Kapağındaki klavye ve izleme dörtgeninin de oldukça geniş olmasıdır. Ama ne yazık ki, onlar hakkında söyleyebileceğim tek güzel şey bu. Klavyenin tuşlarının hareketi çok düşüktür ve yazması çok rahat değildir ve izleme dörtgeni, yazarken akışımı sürekli olarak kesen korkunç avuç içi reddinden muzdariptir. İmleci ekranda hareket ettirmek ayrıca, imleç ortaya çıkmadan ve kullanılabilir hale gelmeden önce bir veya iki saniye dokunarak izleme dörtgeninin “uyandırılmasını” gerektirir, bu da bir gün boyunca oldukça can sıkıcı hale gelir. Klavyeyi bir paket anlaşmasına dahil ettiyseniz (lansmandan önce Ultra’yı ön sipariş verenlerin yaptığı gibi), o zaman elbette, sorun değil, ancak bunun için çok yüksek perakende fiyatı ödüyorsanız, hayal kırıklığına uğramaya hazırlanın.

Tab S8 Ultra’yı dikey yönde kullanmak oldukça zahmetlidir.

Ekstra hiçbir maliyeti olmayan bir şey, Samsung’un Ultra ile birlikte gelen mükemmel S Pen’idir. Samsung’un diğer tabletlerinde bulunanla aynı S Pen’dir ve not yazmak, karalamalar yapmak veya ekranda ekran görüntülerini işaretlemek için çok iyidir. Dijital sanatçılar için ne kadar iyi çalıştığını söyleyemem, bu yüzden kontrol etmenizi tavsiye ederim Brad Colbow’un YouTube incelemesi bu perspektif için (spoiler: geniş ekran ve S Pen, çekici bir sanatçı listesi oluşturuyor).

S Pen, tıpkı diğer Tab S8 modellerinde olduğu gibi, saklanabileceği ve şarj edilebileceği Ultra’nın arkasına manyetik olarak takılabilir. Tabletinizde kılıf yoksa kalem çantanızda düşerse şaşırmayın.

Ben kutunun içinde ne var ne yok konusuna geldiğim için Samsung, son birkaç yıldır üst düzey telefonlarını nasıl paketlediğine benzer şekilde, Tab S8 Ultra ile bir şarj parçası içermiyor. 1.100$’lık bir tabletin şarj etme yöntemiyle gelmemesinin oldukça saçma olduğunu açıklamama gerek yok, ama işte burada: Bu, Samsung’un bunun tek bilgisayarınız olmasını beklemediğinin ve bir bilgisayar kullanacağınızı varsaydığının bir göstergesi. Bunun için başka bir cihazdan şarj cihazı. Ultra, 45 watt’a kadar şarjı destekler, bu nedenle çoğu modern dizüstü bilgisayardaki şarj cihazları iyi çalışır, ancak çoğu telefon boyutundaki şarj cihazı biraz yetersiz kalır.

Tab S8 Ultra, görüntülü aramalar için iki ön kameraya sahiptir.

Ultra’yı benzersiz kılan son donanım parçası, ekranın üst kısmını kesen bir çentikte yaşayan çift geniş ve ultra geniş öne bakan kameralarıdır. Kameralar gayet iyi – diğer tabletlerden aldığınızla aynı seviyede ve görüntülü aramalar için yeterince iyi çalışıyorlar (aynı zamanda tabletin doğru tarafındalar, Apple’ın hala iPad ile tam olarak anlayamadığı bir şey). Çentik de gayet iyi – hiçbir zaman dikkatimi dağıtmadı veya ekranda önemli bilgileri görmemi engellemedi.

Samsung, Apple’ın Center Stage’e benzer şekilde, bir video görüşmesinde yüzünüzü otomatik olarak çerçevenin ortasında tutmaya çalışan bir özellik ekledi. Ne yazık ki, pek iyi çalışmıyor ve kamerayı o kadar çok hareket ettiriyor ki, meslektaşlarım beni Zoom aramasında izlerken hasta olmasınlar diye kapatmamı istediler.

Standart arayüz, Tab S8 Ultra’da aynı anda üç uygulamayı çalıştırmanıza izin verir.

Samsung’un DeX moduna geçiş, daha fazla pencereleme seçeneği sunar, ancak gerçek bir masaüstü işletim sistemine kıyasla sınırlıdır.

İçeride, Tab S8 Ultra, diğer Tab S8 modelleriyle aynıdır, ancak daha yüksek depolama katmanlarında daha fazla RAM seçeneği vardır. Qualcomm’un en yeni Snapdragon 8 Gen 1’ine ve 8 ila 16 GB RAM’e sahiptir. Test ettiğim birimde – 256GB depolama ve 12GB RAM ile 1.199,99 $’lık bir yapılandırma – performans, istediğim tüm görevler için hızlı ve duyarlıydı. Asıl hayal kırıklığım, sekmelerden ayrılıp bir süre sonra geri döndüğümde web tarayıcısında sekmelerin ne sıklıkta yeniden yüklendiği oldu; Bu kadar RAM ile, bunun olmamasını beklerdim.

Tuhaf bir şekilde Samsung, Tab S8 Ultra için hücresel bağlantılı bir sürüm sunmuyor, bu da onu sık seyahat edenler için bir bilgisayar olarak daha az çekici hale getiriyor.

Ultra’nın daha büyük bir ekran ve daha büyük bir fiyat etiketi getirmesi, onunla yapabilecekleriniz konusunda daha büyük beklentiler doğurmasıdır. Bu, klavye kılıfıyla eşleştirildiğinde bir dizüstü bilgisayar kadar büyük olan ve dizüstü bilgisayar düzeyinde birinci sınıf bir fiyat etiketi ile gelen bir tablettir.

Ve nihayetinde bu teknoloji demosunun yetersiz kaldığı yer burasıdır. Daha küçük Tab S8 modelleri, ekranlarını tam olarak kullanmayan, kötü optimize edilmiş uygulamalarla geçiş yapabilirken, bu eksiklikler Ultra’da çok daha keskin hissediyor.

Örneğin Slack’i ele alalım. Slack, Android uygulamasının tablet için optimize edilmiş bir sürümüne sahip değildir, bu nedenle onu Ultra’da başlattığınızda, telefon uygulaması 14,6 inçlik ekranın geniş alanını dolduracak şekilde gerilir. Aynı anda birden fazla görüşmeyi görüntülemenin veya başka bir görüşmeyi görüntülerken görüşmelerinizin veya odalarınızın listesini görmenin bir yolu yoktur. Aynısı, Samsung tarafından geliştirilmeyen sayısız diğer uygulama için de söylenebilir. Bu kadar hayal kırıklığı olmasaydı komik olurdu.

Elbette, ekranı bir veya iki diğer uygulamayla paylaşmak için Samsung’un bölünmüş ekran çoklu görevini kullanabilir veya Windows veya macOS bilgisayar. Ancak bunların hiçbiri Ultra’yı bir Windows tablet veya dizüstü bilgisayar kadar kullanımı veya üzerinde çalışmayı kolaylaştırmıyor.

DeX’in sınırlamalarıyla ilgili hayal kırıklıklarımı Tab S8 incelemesinde detaylandırdım, ancak bunların tümü, daha büyük boyutu ve daha üretkenlik odaklı perdesiyle Ultra’da daha da sinir bozucu. Uygulama pencerelerini ekranın dikey yüksekliğine göre kolayca yeniden boyutlandırmak veya fare imleciyle metin seçmek gibi pencereli bir masaüstü ortamında yapmayı bekleyebileceğiniz pek çok şey ya beklendiği gibi çalışmıyor ya da sınırlı. gerçek Windows ile karşılaştırıldığında. Bunu çözmek için yeterince ileri gitmeyen bir soruna çok basit bir çözüm gibi geliyor ve Samsung’un DeX’teki geliştirme ilerlemesi, diğer yazılım alanlarındaki ilerlemesine kıyasla acı verici bir şekilde yavaştı.

Video izleme ve oyun akışı veya öykünme gibi Ultra’nın iyi olduğu bazı şeyler var, ancak Samsung’un daha küçük ve daha ucuz tabletlerinden daha iyi değil.

Tab S8 Ultra’nın daha büyük boyutu, daha küçük modellere kıyasla sorunlarını büyütür.

Sonuç olarak, Tab S8 Ultra bir dizüstü bilgisayar boyutunda, bir dizüstü bilgisayarın form faktörünü taklit eden (özellikle klavye kılıfıyla eşleştirildiğinde) ve bir dizüstü bilgisayarın fiyat etiketi ile gelen bir tablettir. Ancak kullanımı daha rahat ve üretken olması daha kolay bir dizüstü bilgisayar kadar yetenekli olmaktan çok uzak.

Yine de, olarak teknoloji demosu, Tab S8 Ultra ilginç bir şey ve Samsung’un, Galaxy Fold telefon serisinde yaptığı gibi, gelecek nesillerde bu büyük boyutlu tablet fikrini yinelemeye devam etmesi muhtemel. Şimdilik, bunu beklemek en iyisi.genel-2