Proton, Cenevre, İsviçre merkezli E2E şifreli web posta hizmetinin arkasındaki girişim ProtonMailFransız girişimini satın aldı BasitGirişinsanların dijital hizmetlere kaydolduklarında gerçek e-posta adreslerini korumalarına izin vermek için e-posta takma adları oluşturmak için ücretsiz, açık kaynaklı bir hizmet sunar.

Paris merkezli SimpleLogin, 2019’da kuruldu ve bir tarayıcı uzantısı, web uygulaması ve mobil uygulama olarak çalışıyor – ayrıca kullanıcılara takma adları devre dışı bırakabilecekleri bir gösterge panosu sunuyor (örneğin, biri spam gönderilmeye başlarsa); ve birden çok gerçek e-posta adresini yönetin (yani, diğer adları olan e-postalar gönderebilmek istedikleri çok sayıda e-posta hesapları varsa).

Başlangıç, bugüne kadar oluşturulan 2 milyondan fazla e-posta takma adı ile 100.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Ayrıca aylık büyüme oranının çift haneli olduğu söylendi.

“Aramızda güçlü bir sinerjiden” bahseden bir Proton sözcüsüne göre, SimpleLogin kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri aynı zamanda ProtonMail kullanıcısı olmak üzere SimpleLogin ve Proton arasında halihazırda oldukça fazla miktarda hizmet çakışması var.

SimpleLogin’in kurucusu ve CEO’su Son Nguyen Kim, bir açıklamada satın alınma hakkında şunları ekledi: “SimpleLogin’in misyonu çevrimiçi kimliğinizi korumaktır… Proton’un misyonunu, şeffaflığını, açık kaynak yapısını ve kullanıcı öncelikli kültürünü seviyoruz. Proton deneyimi ve kaynaklarıyla neler yapabileceğimizi bilmek heyecan verici.”

Satın almanın finansal şartları açıklanmamaktadır.

İçinde Blog yazısı Satın almayı açıklayan Proton’un kurucusu ve CEO’su Andy Yen de örtüşmeyi işaret ederek şunları yazıyor: “SimpleLogin’i uzun süredir yakından takip ediyoruz çünkü birçok ProtonMail kullanıcısı ProtonMail adreslerinin spam göndericilere sızdırılmasını önlemek için kullanıyor.”

“SimpleLogin, ProtonMail için tamamlayıcı bir hizmettir” diye ekliyor. “ProtonMail, veri gizliliğinizi şifreleme ile korurken SimpleLogin, kötü niyetli kişilerin e-postanızı gizleyerek gerçek e-posta adresinizi keşfetmesini engeller.”

Proton’un planı, SimpleLogin işlevselliğini ProtonMail’e daha derinlemesine entegre etmektir – bu, daha geniş kullanıcı tabanının, ikinci hizmet için ayrı olarak kaydolmak zorunda kalmadan SimpleLogin’i kullanarak e-posta adreslerini gizleyebileceği anlamına gelir.

Proton, Yen’e göre SimpleLogin’i ayrı bir hizmet olarak da sürdürecek.

“SimpleLogin’i ProtonMail ile zaten kullanıyorsanız, işler eskisi gibi çalışmaya devam edecek” diyor. “SimpleLogin ayrı bir hizmet olarak çalışmaya devam edecek ve SimpleLogin ekibi yeni özellikler oluşturmaya ve işlevsellik eklemeye devam edecek, ancak şimdi Proton’un altyapı ve güvenlik mühendisliği yeteneklerinden yararlanacak.”

SimpleLogin’in ekibi, Yen’in, Proton’un işi genişletmeye devam ederken aktif olarak eleman arayacağını söylediği Paris dışında faaliyet göstermeye devam edecek ve gelecek yıllarda “düzinelerce” iş yaratmayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Satın alma, Proton’un hizmet paketinin daha da genişletilmesine işaret ediyor – bu, bireyler ve iş kullanıcıları için E2E web postasının yanı sıra kendi markalı bir VPN, bir takvim ürünü ve bulut depolama (aka Proton Drive) içeriyor.

Gelir elde etmek için veri madenciliği kullanıcılarına dayanmayan, gizlilik odaklı bir iş modelini sürdürmek, çapraz satış fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için ek, uyumlu hizmet alanlarına genişlemeyi teşvik eder. Bu nedenle, gizlilik merkezli hizmetler için rekabet kızışırken, son yıllarda bir dizi ek hizmete hız veren izleme yapmayan tarayıcı DuckDuckGo’yu da gördük.

En uygun şekilde, DuckDuckGo bir e-posta koruma hizmeti başlattı Geçen yaz SimpleLogin’e oldukça benzer bir e-posta koruma özelliği sunan – kullanıcılara ücretsiz bir @duck.com kişisel e-posta adresi sağlayan (yalnızca kullanıcının normal gelen kutusuna e-posta iletmek için de olsa; DuckDuckGo, e-postalarınızı kaydetmediğini ve kaydetmediğini iddia ediyor). (henüz) benzer bir web posta hizmeti sunuyor).

Gizlilik alanındaki artan rekabetin, daha önce çok farklı hizmetlerin daha fazla yayılmasına ve bölgesel olarak örtüşmeye başlamasına yol açtığı açıktır. Kullanıcılar için sonuç, çevrimiçi etkinliklerinin çoğunu meraklı gözlerden korumayı vaat eden daha tam özellikli gizlilik ürünleridir.genel-24